Polskie Radio
Section05

Niemcy

Ks. A. Kobyliński: kościół niemiecki nadal ma potężne wpływy

- W naszym kraju mamy obecnie kampanię wyborczą, dlatego debata publiczna jest zdominowana przez politykę, ale warto pochylić się nad tym co jest poza granicami Polski. W Niemczech toczy się wielka wrzawa co do przyszłości Kościoła katolickiego, który jest tam nadal potężny, jeżeli chodzi o intelekt czy finanse - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 ks. prof. Andrzej Kobyliński, filozof, etyk z UKSW.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki papież Watykan Rzym wiara

B. Spychalski o pojednaniu z Rosją: trzeba nad tym pracować

- Dzisiaj mamy 17 września. To data, kiedy Związek Radziecki w sposób bestialski najechał II Rzeczpospolitą, gwałcąc międzynarodowe umowy. Potem miał miejsce Katyń. Gdyby nie porozumienie niemiecko-rosyjskie, nie byłoby II wojny światowej - powiedział w Polskim Radiu 24 Błażej Spychalski, rzecznik prasowy prezydenta RP.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Błażej Spychalski prezydent kancelaria prezydenta Andrzej Duda 17 września 1939 Rosja

Europosłowie chcą potępienia paktu Ribbentrop-Mołotow

Europosłowie z Europy Wschodniej chcą potępienia paktu Ribbentrop-Mołotow. Na wniosek litewskich parlamentarzystów w Strasburgu odbędzie się debata na temat porozumienia, zawartego ponad 80 lat temu między hitlerowskimi Niemcami a Związkiem Radzieckim. W czwartek parlamentarzyści zagłosują nad rezolucją w tej sprawie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europarlament historia Polski II wojna światowa Rosja pakt Ribbentrop-Mołotow

Piotr Gliński: Witold Pilecki jest bohaterem całej ludzkości

- Witold Pilecki, będąc Polakiem i mając unikatowe, polskie doświadczenia jest jednocześnie bohaterem uniwersalnym. To oficer polski, ale bohater całej ludzkości - powiedział w Berlinie na wernisażu wystawy o Witoldzie Pileckim wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Berlin historia Polski II wojna światowa polityka historyczna Witold Pilecki Piotr Gliński Mateusz Morawiecki Andrzej Duda

W oczekiwaniu na porozumienie w sprawie Brexitu

- Zachowanie kanclerz Angeli Merkel wskazuje na to, że Niemcy zdają sobie sprawę, że wprowadzanie twardego Brexitu nie jest w tej chwili najlepszym rozwiązaniem. To daje pewną nadzieję, że być może Wielka Brytania i Unia Europejska cofną się o pół kroku i dają cień nadziei, że może dojdzie do jakiegoś porozumienia - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Winkler z Uniwersytetu Warszawskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Brexit Boris Johnson Wielka Brytania Francja Angela Merkel Bogumił Husejnow