Polskie Radio
Section05
OECD

PISA 2015: polscy uczniowie w średniej OECD

Najnowsze wyniki PISA 2015 dotyczą wiedzy i umiejętności związanych z ekonomią i finansami. Wśród 15 krajów, które wzięły udział w badaniu, polscy 15-latkowie lokują się w środku zestawienia. Co piąty młody człowiek ma wiedzę i umiejętności z zakresu finansów na bardzo niskim poziomie. Wyniki w Polskim Radiu 24 komentował dr Michał Sitek z Instytutu Badań Edukacyjnych.
Zobacz więcej na temat:  ekonomia młodzież edukacja OECD

PISA 2015: polscy uczniowie powyżej średniej OECD

10 miejsce w Unii Europejskiej w naukach przyrodniczych, trzecie w czytaniu i interpretacji tekstu, szóste w matematyce – wynika z najnowszej edycji badania PISA (Program Międzynarodowej Oceny Uczniów). Wyniki polskich uczniów są wyższe od średniej OECD we wszystkich trzech obszarach objętych badaniem. O wnioskach, płynących z raportu mówił w Polskim Radiu 24 prof. Roman Dolata z Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  dzieci edukacja szkoła OECD Ministerstwo Edukacji Narodowej Unia Europejska

Wydatki na służbę zdrowia. Polska w ogonie Europy

Polska znajduje się wśród krajów Unii Europejskiej o najniższych wydatkach na ochronę zdrowia oraz z najniższą liczbą lekarzy przypadającą na tysiąc mieszkańców – wynika z raportu Komisji Europejskiej i Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Sprawę w Polskim Radiu 24 komentował dr Jerzy Gryglewicz, ekspert ds. zarządzania służbą zdrowia z Uczelni Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 zdrowie finanse służba zdrowia Komisja Europejska OECD Unia Europejska Luksemburg Rumunia Chorwacja Bułgaria Łotwa