Polskie Radio
Section05

POLSKA

Rocznica wybuchu powstania styczniowego. Prezydent Duda ostrzega: natura imperializmu Rosji jest niezmienna

"Myśląc o epopei Powstania Styczniowego, nie sposób nie dostrzec wielu analogii z dramatycznymi wydarzeniami obecnego czasu - z wojną, którą toczy dzisiaj Ukraina, broniąca swojej suwerenności i integralności przed brutalną rosyjską napaścią" - napisał prezydent Andrzej Duda w przesłaniu z okazji 160. rocznicy zrywu. Ocenił, że imperializm rosyjski pozostaje niezmienny, a odpowiedzią na niego powinna być solidarność wolnych narodów.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Andrzej Duda Powstanie Styczniowe historia Polski polityka

PR24 Nowy prezes kopalni Bogdanka ujawnia plany. "Chcemy być motorem napędowym Lubelszczyzny"

- Do tej pory byliśmy kojarzeni jedynie jako kopalnia węgla kamiennego. Chcemy się przekształcić w regionalny koncern o zdywersyfikowanych źródłach przychodów. Rozpatrujemy różne projekty wydobywcze w Polsce, poszukujemy węgla koksującego na południu Lubelszczyzny. Chcemy też wejść w transformację energetyczną na dużą skalę - mówił w Polskim Radiu 24 Kasjan Wyligała, prezes Lubelskiego Węgla Bogdanka.
Zobacz więcej na temat:  kopalnia bogdanka węgiel Lublin Lubelszczyzna regiony

PR24 160. rocznica wybuchu powstania styczniowego. Historyk: każda generacja ma prawo do łyku wolności

- Każde pokolenie ma prawo do powstania, nie wolno nam tego prawa podważać. To jakbyśmy kwestionowali naszych rodziców, że nie urodziliśmy się na Manhattanie, co jest niemoralne z istoty. Za powstanie styczniowe należy się szacunek, powinniśmy być pokorni - mówił w Polskim Radiu 24 historyk Krzysztof Jabłonka. Mija 160. rocznica wybuchu powstania styczniowego.   
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Styczniowe historia Polski

Olsztyn złożył hołd powstańcom styczniowym. Szef MON: pamięć o bohaterach to ważny element etosu żołnierzy

W Olsztynie 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego upamiętniono w niedzielę nabożeństwem oraz złożeniem kwiatów przy obelisku przypominającym o zatrzymaniu Wojciecha Kętrzyńskiego, który przewoził broń powstańcom. Podczas uroczystości odczytano list ministra obrony narodowej. Jak podkreślił Mariusz Błaszczak, zryw ze stycznia 1863 r. "zadecydował o trwałym istnieniu naszego kraju na politycznej mapie świata, o naszej silnej tożsamości narodowej i o tym jak postrzegamy i wspieramy walkę o suwerenność toczoną przez inne państwa".
Zobacz więcej na temat:  regiony Powstanie Styczniowe historia Polski Mariusz Błaszczak Ministerstwo Obrony Narodowej

Podsumowanie forum w Davos. Prezes KGHM: miedź to surowiec, bez którego rewolucja energetyczna nie może się odbyć

- Miedź to surowiec napędzający transformację energetyczną. Bez niego ona nie może się odbyć. Na forum w Davos rozmawialiśmy z obecnymi tam firmami i ekonomistami m.in. o perspektywach na rynku tego produktu - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prezes KGHM Tomasz Zdzikot.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA KGHM Polska Miedź Tomasz Zdzikot davos 2023 Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Prof. Rzegocki: Brytyjczycy coraz bardziej interesują się Polską

- Polacy już dużo wcześniej, wyjeżdżając do Wielkiej Brytanii, studiując, poznawali literaturę angielską i historię. A w tej chwili obserwujemy rosnące zainteresowanie Brytyjczyków Polską, studiami w Polsce czy przyjazdem do Polski, choćby turystycznym. Jest to niezwykle ciekawy proces - podkreślił w Polskim Radiu 24 prof. Arkady Rzegocki, szef służby zagranicznej w MSZ.
Zobacz więcej na temat:  Zdzisław Krasnodębski Polskie Radio 24 Wielka Brytania

Premier o seniorach: rząd PiS konsekwentnie realizuje politykę solidarności społecznej

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że "PiS idąc do wyborów w 2015 r. podjęło zobowiązanie budowy Polski solidarnej i konsekwentnie realizujemy politykę solidarności społecznej". - 1/5 z nas ma 65 lat lub więcej. Czy można ignorować interesy 7,5 mln Polaków? Państwo nie jest własnością jednego pokolenia - dodał.
Zobacz więcej na temat:  senior emerytura ZUS społeczeństwo pomoc społeczna

Niemiecki system Patriot w Polsce. Ekspert ASW: w razie konieczności to polskie dowództwo wyda rozkaz do oddania strzału

- Sądzę, że już samo ugrupowanie tych systemów rakietowych można uznać za istotny element odstraszania militarnego, które z założenia ma zniechęcić przeciwnika do działań zbrojnych - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl płk rez. prof. dr hab Maciej Marszałek z wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Sztuki Wojennej.
Zobacz więcej na temat:  armia broń Ukraina Rosja wojna na Ukrainie wojna 2023