Polskie Radio
Section05

POLSKA

SN ws. ustawy dezubekizacyjnej. Mucha: należało poczekać na rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego

- Wydanie uchwały przez Sąd Najwyższy to nie jest stanowienie prawa - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Mucha, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta, komentując decyzję SN w sprawie emerytur byłych pracowników służby bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  polityka sądownictwo służba bezpieczeństwa emerytura Sąd Najwyższy PRL Paweł Mucha Grzegorz Jankowski

Joanna Borowiak: troska o zwierzęta to wyraz naszego człowieczeństwa

- Wszyscy dobrze wiedzą, że PiS-owi leży na sercu ochrona zwierząt. Nie dało się wszystkiego zrobić od razu, ale krok po kroku realizujemy kolejne zobowiązania. Chodzi o zaprowadzenie nowego porządku prawnego w zakresie ochrony zwierząt, za czym przemawiają względy humanitarne - mówiła w Polskim Radiu 24 Joanna Borowiak, poseł PiS. Gościem audycji była również Wanda Nowicka, poseł Lewicy.
Zobacz więcej na temat:  zwierzęta ochrona zwierząt ochrona środowiska zwierzęta domowe prawa zwierząt Wanda Nowicka Stanisław Janecki Polskie Radio 24

Wniosek o areszt dla kontrolerów ze Smoleńska. Fogiel: prokuratura nie odłoży tej sprawy na półkę

- Rozumiem, że jeżeli wydano takie postanowienie, to wnioski śledczych muszą być w tej sprawie jednoznaczne - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia poseł Radosław Fogiel, wicerzecznik PiS, odnosząc się do decyzji Prokuratury Krajowej, która wystąpiła z wnioskiem o areszt tymczasowy dla trzech kontrolerów z lotniska w Smoleńsku, którzy pełnili tam służbę w kwietniu 2010 roku.
Zobacz więcej na temat:  polityka Radosław Fogiel prokuratura sądownictwo katastrofa smoleńska Grzegorz Jankowski

300 wraków, środki chemiczne i miny. Jakie niebezpieczne niespodzianki skrywa Bałtyk?

W tym tygodniu zakończono neutralizację drugiej miny, która zalegała w Wiśle Śmiałej. Niewybuch z czasów II wojny światowej zneutralizowano w wodach Zatoki Gdańskiej. Na dnie Bałtyku zidentyfikowano ok. 300 wraków okrętów, w tym ok. 100 w Zatoce Gdańskiej. Ile jeszcze niebezpiecznych niespodzianek kryje Bałtyk?
Zobacz więcej na temat:  Gdańsk pomorskie Morze Bałtyckie II wojna światowa nurkowanie Wojsko Polskie historia Polski

"Pamięć nie uległa przemocy". 81 lat temu Armia Czerwona napadła na Polskę

W południe na warszawskim Muranowie przy Pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie odbędzie się uroczystość w hołdzie ofiarom sowieckiej agresji na Polskę. 81 lat temu, 17 września 1939 roku, doszło do napaści sowieckiej na Polskę. Na wschodnie tereny naszego kraju wdarł się oddziały Armii Czerwonej. Tym samym zrealizowała postanowienia tajnego protokołu paktu Ribbentrop-Mołotow, w którym Niemcy i ZSRR podzielili między siebie strefy wpływów.
Zobacz więcej na temat:  Armia Czerwona historia Polski Związek Sowiecki 17 września 1939

"Dopóki żyjemy, będziemy tu przychodzić". Manifestacja pod ambasadą Rosji w przeddzień 17 września

W Warszawie, w przededniu 81. rocznicy napaści ZSRR na Polskę, przed bramą Ambasady Federacji Rosyjskiej odbyła się demonstracja zorganizowana przez Stowarzyszenie Wolnego Słowa i Kluby Gazety Polskiej. Jej głównym celem było przypomnienie sowieckich zbrodni i upamiętnienie ich ofiar. Uczestnicy demonstracji śpiewali patriotyczne pieśni, mieli ze sobą biało-czerwone flagi.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo HISTORIA II wojna światowa pakt Ribbentrop-Mołotow ZSRR 17 września 1939 Gazeta Polska zbrodnie wojenne zbrodnie sowieckie historia Polski Tomasz Sakiewicz Adam Borowski

Ogromny pożar w Sosnowcu. Płonie składowisko odpadów chemicznych

Ogromny pożar wybuchł w Sosnowcu przy ulicy Radocha. Palą się tam pojemniki z nieznaną substancją, prawdopodobnie z chemikaliami. Straż pożarna przygotowuje się do próby zduszenia pożaru - poinformował w środę wieczorem na briefingu śląski komendant PSP Jacek Kleszczewski. Obecnie pożar nadal jest nieopanowany, walczy z nim 55 zastępów strażaków.
Zobacz więcej na temat:  regiony służby i bezpieczeństwo straż pożarna pożar Sosnowiec śląskie