Polskie Radio
Section05
Piotr Firan

Tłumy klientów, awantury i bójki w sklepach to przeszłość: Black Friday przeniósł się do sieci

Tłumy klientów najpierw czekających przez całą noc pod sklepem, a potem w Black Friday szturmujących stoiska i kasy: takie filmy z USA co roku były przebojem serwisów informacyjnych i internetu. Jednak to już przeszłość: od czasów pandemii handel w dużej mierze przeniósł się do sieci.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA zakupy zakupy w sieci black friday wyprzedaż sklepy Jan Pachlowski Raf Uzar Piotr Firan Trójka

Lekcje wiązania sznurówek, przyszywania guzików i krojenia chleba wracają do szkoły

Niedawno w jednej z włoskich szkół wprowadzono lekcje… nauki ręcznego pisania. Okazało się bowiem, że komputeryzacja sprawia, iż dzieci tracą tę umiejętność lub wręcz w ogóle jej nie posiadają. Z kolei w wielkopolskim Pleszewie przedszkolaki i uczniowie podstawówki będą uczeni tak podstawowych umiejętności, jak wiązanie sznurówek czy przyszywanie guzików. Może czas na powrót ZPT, czyli zajęć praktyczno-technicznych, do szkolnych programów?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA umiejętności cyfrowe umiejętności praktyczne umiejętności dzieci szkoła podstawowa Piotr Firan Raf Uzar Trójka

Ostatnia prosta w przygotowaniach do Igrzysk Olimpijskich we Francji. Czym nas zaskoczą organizatorzy?

Igrzyska Olimpijskie we Francji pod znakiem wielu nowości – wiemy o nich coraz więcej, a szczegóły dotyczące tej największej sportowej imprezy roku pojawiają się niemal codziennie. Zaskoczy już sama ceremonia otwarcia, która nie odbędzie się na stadionie jak wszystkie dotychczasowe, ale po raz pierwszy w historii na ulicach Paryża. To jednak nie koniec. We Francji trwa produkcja pochodni olimpijskich. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka igrzyska olimpijskie Paryż 2024 Piotr Firan Radosław Nałęcz Stefan Foltzer

Amerykańskie Święto Dziękczynienia. Rodzinne spotkania, pieczony indyk i okazja do wdzięczności

Uroczysta kolacja z indykiem w roli głównej - Amerykanie obchodzą dziś Święto Dziękczynienia. Większość spędzi je wraz z rodziną i przyjaciółmi przy suto zastawionym stole. Wśród świątecznych rozrywek jak zwykle przewidziane jest oglądanie meczów futbolu amerykańskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Ameryka USA Święto Dziękczynienia Jan Pachlowski Piotr Firan Radosław Nałęcz tradycja

Już można zastrzec numer PESEL. Po co to robić?

Już możemy zastrzec swój numer PESEL. Faktyczne skutki to działanie przyniesie 1 czerwca, gdy właściwe instytucje wdrożą obowiązek sprawdzania czy nasz PESEL jest zastrzeżony czy nie. - Zastrzeżenie to nasza dobrowolna możliwość. Gorąco do tego zachęcamy - mówi Katarzyna Kopytowska, dyrektor Departamentu Rejestrów Państwowych w Centralnym Ośrodku Informatyki. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Piotr Firan pesel zastrzeżenie numeru PESEL bezpieczeństwo bezpieczeństwo danych

Mecz Polska - Łotwa. Zwycięstwo 2:0 na koniec roku i początek rozmyślań o barażach

Piłkarska reprezentacja Polski zakończyła 2023 rok wygraną w sparingu z Łotwą 2:0. Biało-Czerwoni wrócą teraz do swoich klubów, a sztab selekcjonera Michała Probierza może zacząć myśleć o barażach, w których kadra powalczy o udział w Euro 2024. Tam, w marcu przyszłego roku, na początek zmierzymy się z Estonią.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan Radosław Nałęcz Robert Grzędowski reprezentacja Polski Euro 2024

Nowy "Wiedźmin". Andrzej Sapkowski potwierdza: książka w przyszłym roku!

Na kolejną odsłonę serii "Wiedźmin" fani Andrzeja Sapkowskiego czekają od 2013 roku. Po latach ich cierpliwość zostanie wynagrodzona - kilka miesięcy temu pisarz zdradził, że pracuje nad nową książką. Z kolei teraz autor wskazał dokładniejszy termin premiery kontynuacji przygód Geralta z Rivii.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Andrzej Sapkowski Michał Kowarski literatura książki KULTURA Wiedźmin nowy Wiedźmin Piotr Firan Radosław Nałęcz

Drugie życie języków lokalnych. "Gwary są obecnie bardzo modne"

– Gwary stają się częścią marketingu. Jest lista produktów regionalnych i w związku z tym, że jest możliwa później sprzedaż tych produktów, to ludzie poszukują atrakcyjnych gwarowych, regionalnych nazw – ocenia prof. Dorota Rembiszewska, lingwistka. To jednak nie jedyny dowód ich popularności. W tłumaczeniach na gwarę ukazują się kolejne pozycje z literatury dziecięcej. Do czytelników właśnie trafił "Dómek Szpeniolka", czyli "Chatka Puchatka" A.A. Milne'a w przekładzie na gwarę wielkopolską.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Radosław Nałęcz Piotr Firan literatura KULTURA literatura dziecięca

Myszka Miki - 95 lat temu zadebiutowała na wielkim ekranie

Występuje na ekranach kinowych od 95 lat i nieprzerwanie cieszy się uwielbieniem dzieci oraz dorosłych - Myszka Miki w czasie swojej obecności w popkulturze wcielała się w przeróżne postacie, wśród nich nawet w... polskiego żołnierza. 18 listopada 1928 roku zadebiutował film "Steamboat Willie" ("Parowiec Willie"), w którym Myszka Miki grała główną rolę. 
Zobacz więcej na temat:  Walt Disney Myszka Miki filmy animowane Hollywood Trójka Piotr Firan Raf Uzar Jan Pachlowski