Polskie Radio
Section05
Piotr Łodej

Młodzi kierowcy pod lupą Unii Europejskiej: będą dodatkowe ograniczenia

Dane są bezwzględne: według statystyk to właśnie młodzi kierowcy powodują najwięcej wypadków drogowych. Na dodatek często brak umiejętności i brawurę łączą z alkoholem. Dlatego Unia Europejska planuje wprowadzić dla nich dodatkowe ograniczenia: 0.0 promila alkoholu przez pierwsze dwa lata posiadania uprawnień.
Zobacz więcej na temat:  młodzież kierowcy społeczeństwo Unia Europejska prawo jazdy alkohol Bartosz Bielecki Trójka

Trójka gra z WOŚP: na antenie relacje na żywo, na aukcji cukierki i kubek z podpisem prezydenta USA

Już w niedzielę 32. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Relacje z jego przebiegu można będzie śledzić na antenie Trójki. Marek Wałkuski, nasz amerykański korespondent, przekazał na aukcję wyjątkowe gadżety: paczkę M&M'sów z limitowanej, "prezydenckiej" serii oraz podpisany przez Joe Bidena kubek z logo Białego Domu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka WOŚP WOŚP 2024 Marek Wałkuski

Nowe nazwy na mapach: była Walia, będzie Cymru; był Gorzów Wielkopolski, będzie Gorzów

Kolejne problemy narodowościowe w Zjednoczonym Królestwie. Że Szkoci (a przynajmniej spora ich część) wciąż marzą o niepodległości, to wiadomo. Teraz Walijczycy postulują zmianę nazwy ich kraju z brytyjskiego Wales na pochodzące z walijskiego Cymru (czytaj: Komri). W Polsce też są pomysły na zmianę nazwy, ale dotyczy to wyłącznie miast.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Gorzów Wielkopolski Walia Anglia Wielka Brytania Michał Kowarski Trójka

Higiena cyfrowa, czyli problem, który tak naprawdę dotyczy nas wszystkich

Nowy minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski przedstawił plan działania resortu na najbliższe lata. Jednym z najważniejszych problemów jest higiena cyfrowa, a raczej – jej brak. Widać to szczególnie u młodych ludzi bezmyślnie scrolujących ekran smartfona. Jednak warto się przy okazji zastanowić, jak to wygląda u ich rodziców. I okazuje się, że… podobnie.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo dziecko młodzież uzależnienia higiena smartfon Józef Niewiarowski Trójka problemy społeczne

Od 1 stycznia napoje energetyczne jak alkohol: do kupienia tylko z dowodem osobistym

Statystyki wskazują, że co roku w Polsce sprzedawanych jest aż 110 mln litrów różnego rodzaju napojów energetycznych. Z tego ok. 10 procent wypija młodzież. Tymczasem "energetyki" pite w zbyt dużych ilościach mogą być nawet niebezpieczne dla życia. Dlatego od 1 stycznia zostaje wprowadzony zakaz sprzedaży tego typu napojów osobom poniżej 18. roku życia. Czy to pomoże, czy to coś zmieni?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo STYL ŻYCIA energetyk napoje energetyczne dzieci młodzież Trójka

Święto Niepodległości w Trójce. Świętujemy 11 listopada w Polsce i na świecie

11 listopada to dzień, w którym Polska świętuje odzyskanie niepodległości po 123 latach niewoli. W tym radosnym dniu Trójka była w wielu miejscach naszego kraju, by towarzyszyć uroczystościom. Jednak nie tylko Polacy tego dnia świętują odzyskanie niepodległości – i o tym także mówiliśmy. Temat odzyskania niepodległości towarzyszył nam w Programie 3 Polskiego Radia także w niedzielę, 12 listopada.  
Zobacz więcej na temat:  Scena Teatralna Trójki Tomasz Miara Witold Lazar Józef Piłsudski dzień niepodległości 11 listopada Ewa Wiśniewska Marta Lipińska

Walka z mową nienawiści w internecie. Na co pozwalają nam przepisy?

Media społecznościowe weryfikowane za pośrednictwem profilu zaufanego? O takie rozwiązanie wnioskują w najnowszym apelu polskie influencerki. W ten sposób chcą walczyć z wszechobecnym w internecie hejtem, którego mają dość. Czy jednak obecne przepisy umożliwiają skuteczną walkę z mową nienawiści w sieci?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Józef Niewiarowski internet media społecznościowe hejt w internecie walka z hejtem

Hubert Hurkacz walczy o awans do ATP Finals. Czy Polak wystąpi w "turnieju mistrzów"?

Hubert Hurkacz kontynuuje walkę o zwycięstwo w turnieju ATP 500 w Bazylei. Polak szybko pokonał Jana-Lennarda Struffa i awansował do ćwierćfinału rozgrywek. Jednocześnie tenisista stara się o awans do turnieju ATP Finals w Turynie. Aby jednak dostać się do "turnieju mistrzów", musi jeszcze wyprzedzić w rankingu kilku graczy.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Krzysztof Łoniewski Tenis Hubert Hurkacz ATP

Odholowane samochody na sprzedaż – czy warto je kupować?

Zamiast straszyć lub się niszczyć samochody odholowane z ulic będzie można kupić. Chodzi o auta, po które nikt się przez pół roku nie zgłosił. Na taki ruch zdecydowały się władze kilku polskich miast, w tym Warszawy. W ten sposób można kupić zarówno wrak pojazdu, który nadaje się wyłącznie do rozbiórki na części, jak i perełki ze świata motoryzacji.
Zobacz więcej na temat:  Józef Niewiarowski Trójka samochody samochód motoryzacja pojazdy