Polskie Radio
Section05
Ryszard Bugaj

Rosyjska polityka wobec Polski. "Mamy konflikt interesów"

– To dość ważny moment w całej Rosji. Są istotne problemy, związane z pogłębiającym się kryzysem, ale także zbliżamy się do kolejnego cyklu wyborczego. Taką nerwowość możemy już w rosyjskich elitach obserwować. To oczywiście będzie wpływało także na nowe ujęcia polityki zagranicznej – mówił w audycji Konfrontacje Idei dr Piotr Marciniak, politolog. Gościem Polskiego Radia 24 był również Andrzej Łomanowski (Rzeczpospolita).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Rosja Władimir Putin Ryszard Bugaj Zdzisław Krasnodębski

"Wybór Trumpa to esencja demokracji"

Zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych było dla części ekspertów dużym zaskoczeniem. Goście Konfrontacji Idei – prof. Zbigniew Lewicki, amerykanista i Janusz Reiter, były ambasador RP w USA – zastanawiali się nad tym, czy tryumf antysystemowego kandydata można uznać za kryzys demokracji za oceanem.
Zobacz więcej na temat:  anteny wybory w USA Donald Trump Janusz Reiter Polskie Radio 24 Ryszard Bugaj USA wybory prezydenckie w USA wybory w USA

Gazociąg Opal zagraża bezpieczeństwu energetycznemu?

Komisja Europejska podjęła decyzję, dzięki której rosyjski Gazprom będzie mógł znacznie zwiększyć wykorzystywanie gazociągu OPAL, czyli lądowej odnogi Nord Streamu. Czy to może wpłynąć negatywnie na bezpieczeństwo energetyczne w Europie? W Konfrontacjach Idei o sprawie mówili dr Bartłomiej Telejko, doradca Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w sprawie energii oraz Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny „BiznesAlert.pl”.
Zobacz więcej na temat:  bezpieczeństwo energetyczne energetyka energia odnawialna Gazprom Nord Stream 2 Ryszard Bugaj unia energetyczna Zdzisław Krasnodębski

Lustracja w Polsce. "Jeszcze 300 tysięcy spraw do zbadania"

Choć od transformacji ustrojowej w Polsce minęło już ponad ćwierć wieku, lustracja nadal jest aktualnym tematem debaty publicznej. W Konfrontacjach Idei o problemach związanych z oświadczeniami lustracyjnymi mówili prof. Tadeusz Wolsza, historyk i politolog z Instytutu Pamięci Narodowej oraz prof. Antoni Dudek z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  IPN lustracja POLSKA Polskie Radio 24 historia Polski Ryszard Bugaj Zdzisław Krasnodębski Antoni Dudek

Konfrontacje Idei: problemy systemu emerytalnego

Od 2013 wiek emerytalny w Polsce wynosi 67 lat i jest równy dla kobiet oraz mężczyzn. W lipcu rząd poparł prezydencki projekt, który oznacza powrót do poprzednich założeń – wiek emerytalny zostanie skrócony do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. W Konfrontacjach Idei o polskim systemie emerytalnym rozmawiali dr Aleksandra Wiktorow, była wiceminister pracy i była prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz dr hab. Marek Rymsza z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  emerytura Ryszard Bugaj

„Brak własnej waluty jest niezmiernie kosztowny"

Euro jako waluta jeszcze kilka lat temu była nadzieją i symbolem integracji europejskiej. Dziś wielu ekspertów uznaje ją za przyczynę kryzysu. O tym, czy unia monetarna ma sens i jaka przyszłość czeka euro dyskutowali w programie Konfrontacje Idei były wiceminister finansów Stefan Kawalec i były wiceprezes Narodowego Banku Polskiego dr Jerzy Pruski.
Zobacz więcej na temat:  euro GOSPODARKA Ryszard Bugaj Unia Europejska Zdzisław Krasnodębski

Reprywatyzacja – szanse i zagrożenia

- Jednym z powodów, dla których dzieją się ogromne nadużycia w dziedzinie reprywatyzacji, jest nadmierna ideologizacja. Zgadzając się na pewne zasady nie potrafimy przekuć ich na zapisy, które równoważyłyby interesy np. lokatorów i właścicieli i doprowadzamy dobrą w istocie zasadę do absurdu – powiedział w programie Konfrontacje Idei prof. Zdzisław Krasnodębski. Gośćmi programu byli także senator Marek Borowski i prof. Janusz Majcherek.
Zobacz więcej na temat:  marek borowski reprywatyzacja Ryszard Bugaj Warszawa