Polskie Radio
Section05
Singapur

Korea Płn.: rocznica wybuchu wojny w Korei bez krytyki USA

Prasa Korei Płn. odnotowała w poniedziałek rocznicę wybuchu wojny koreańskiej z lat 1950-1953, ale powstrzymała się od antyamerykańskich tyrad, co może mieć związek z niedawnym spotkaniem przywódcy kraju Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Konflikt rozpoczął się 25 czerwca 1950 roku, gdy siły komunistycznej Korei Płn. przeprowadziły inwazję na Koreę Płd., po trzech dniach walk zajmując Seul.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Korea Północna USA Stany Zjednoczone Donald Trump korea Biały Dom Kim Dzong Un Waszyngton Pjongjang bezpieczeństwo Korea Południowa Singapur

Dwa oblicza Trumpa. Przyszłość relacji UE z USA

 - Myślę, że w sprawach Półwyspu Koreańskiego Europa jest jednak za Trumpem. Tutaj zagrożenia różnicami nie ma. Znacznie ważniejszą kwestią jest Bliski Wschód i opowiedzenie się jednoznacznie Trumpa w konflikcie głównych sił po stronie Arabii Saudyjskiej a przeciwko Iranowi - mówił na antenie radiowej Jedynki Jerzy Haszczyński ("Rzeczpospolita"). 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Unia Europejska Donald Trump Korea Północna Singapur Stany Zjednoczone Bliski Wschód Kim Dzong Un Michał Żakowski

Jak wyglądały kulisy spotkania Trumpa z Kimem? [WIDEO]

Oczy całego świata są zwrócone na Singapur, gdzie doszło do historycznego spotkania prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa i przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una. Jak wyglądał szczyt, w którym uczestniczyło ponad 2,5 tys. dziennikarzy "od kuchni"? Na miejscu jest dziennikarz Polskiego Radia Tomasz Sajewicz, który odkrywa kulisy wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Singapur Kim Dzong Un Donald Trump Korea Północna Stany Zjednoczone broń nuklearna

Szczyt Donald Trump-Kim Dzong Un. "Historyczne show"

– To było historyczne show – ocenił w Polskim Radiu 24 Roman Rewald z Amerykańskiej Izby Handlowej. W Singapurze doszło do spotkania przywódców USA i Korei Północnej. Zdaniem eksperta, rozmowy na linii Donald Trump-Kim Dzong Un nie przyniosły jednak przełomu. Na naszej antenie również relacja Tomasza Sajewicza, dziennikarza Polskiego Radia, który obserwował spotkanie w Singapurze.
Zobacz więcej na temat:  szczyt w Singapurze Tomasz Sajewicz w Singapurze Polskie Radio 24 Donald Trump Kim Dzong Un Korea Północna USA Stany Zjednoczone polityka polityka zagraniczna USA Pjongjang Singapur

Szczyt Kim-Trump. Postęp w rozmowach "szybciej niż oczekiwano"

Rozmowy USA i Korei Północnej posuwają się naprzód "szybciej niż oczekiwano", a prezydent Donald Trump opuści Singapur we wtorek, wcześniej niż planowano - poinformował w poniedziałek Biały Dom. Jednocześnie strona amerykańska zapowiada, że będzie ściśle kontrolować wypełnianie koreańskich zobowiązań. Kim Dzong Un tymczasem ostatnie chwile przed szczytem spędza na zwiedzaniu. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT szczyt w Singapurze Donald Trump Kim Dzong Un USA Korea Północna Singapur