Polskie Radio
Section05

Trójka

"Król Edyp". Jacek Raginis-Królikiewicz i jego apokaliptyczna wersja opowieści o zarazie

– Zaraza, którą przeżył Edyp i pandemia, którą my przeżyliśmy, to zjawiska z kategorii "czarny łabędź". Nie da się ich przewidzieć, a radykalnie zmieniają życie społeczne i osobiste wielu osób – mówi w Trójce Jacek Raginis-Królikiewicz. Spektakl "Król Edyp" w jego reżyserii otrzymał Grand Prix XXI Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Zamościu.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA muzyka hp Dwa Teatry 2022 Jacek Raginis-Królikiewicz Katarzyna Cygler Sofokles

Boże Ciało. Ks. prof. Cisło: w czasie "prywatyzacji" wiary Jezus wychodzi na nasze ulice

– Dziś, kiedy panuje tendencja do "prywatyzacji" wiary, mamy coś zupełnie odwrotnego. Eucharystyczny Jezus w procesjach przychodzi do naszych miast, do naszych domów. Zaprasza tych, którzy często Go omijają – powiedział w "Śniadaniu w Trójce" ks. prof. Waldemar Cisło z UKSW. Gośćmi audycji byli także: socjolog prof. Antoni Kamiński, psycholog Tomasz Łysakowski i Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Beata Michniewicz Boże Ciało Kościół katolicki religia wiara

Stanisław Bareja widziany oczami swojej córki

15 czerwca minęło 35 lat od śmierci Stanisława Barei, jednego z najpopularniejszych polskich reżyserów. Jego komedie bawią i uczą kolejne generacje Polaków, a on sam doczekał się licznych publikacji na swój temat, kilku prac magisterskich i dwóch biografii: Macieja Łuczaka "Miś, czyli świat według Barei" oraz Macieja Replewicza "Król krzywego zwierciadła". Z kolei o jego ulubionych aktorach w dwóch tomach "Jak u Barei" opowiedział Rafał Dajbór, a kilka tygodni temu ukazała się książka "Żaby w śmietanie, czyli Bareja i bliscy", w której córka twórcy "Misia" ukazuje go od najmniej znanej strony - życia rodzinnego. I właśnie z Katarzyną Bareją rozmawiał w "Klubie Trójki" Tomasz Zapert.
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Zapert Stanisław Bareja KULTURA wspomnienie KSIĄŻKA Klub Trójki

Powszechny dostęp do broni w Polsce. Kluzik-Rostkowska: byłabym ostrożna

– Nie mam wątpliwości, że dorośli obywatele, którzy chcą być przeszkoleni (w zakresie posługiwania się bronią – red.), powinni mieć taką możliwość – mówiła w Programie 3 Polskiego Radia Joanna Kluzik-Rostkowska, poseł Koalicji Obywatelskiej. Zaznaczyła jednak, że "nie jest to tożsame" z poparciem powszechnego dostępu do broni. – Tutaj byłabym ostrożna – stwierdziła. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka służby i bezpieczeństwo Wojsko Polskie broń Joanna Kluzik-Rostkowska

Jak zmieniał się polski las w średniowieczu? Badania UAM w Poznaniu

Rośliny pozostawiają po sobie ślady, które mogą przetrwać tysiące lat. A to dzięki pyłkowi, który jest przenoszony przez wiatr i trafia do okolicznych jezior czy torfowisk, gromadząc się w ich warstwach osadowych. Naukowcy z PAN i UAM zbadali pyłki "uwięzione" w warstwach osadu jezior i torfowisk, dzięki temu możemy więcej dowiedzieć się o historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Witold Lazar las przyroda drzewa rośliny średniowiecze Poznań społeczeństwo biologia Słowianie rolnictwo

Pozytywne wibracje i rock w łagodnym wydaniu. Habakuk, Cochise i Tomek Lipiński w Trójce

Pozytywne wibracje od zespołu Habakuk, dźwięki prosto z Bieszczad w wykonaniu grupy Muzyczny Sagan, rockowa ballada od Cochise i Tomek Lipiński w nieco spokojniejszym wydaniu – to wszystko i jeszcze więcej znalazło się w eklektycznym zbiorze utworów zaprezentowanych w środowym wydaniu audycji "Nasza tonacja", którą poprowadził Marek Wiernik.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA muzyka hp Rock reggae Farben Lehre Marek Wiernik Strachy na Lachy Tomek Lipiński Kolumbia

Uchwycić wspólnotę. Trwa Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi

Jesteśmy na półmetku Fotofestiwal – Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi, którego motywem przewodnim w tym roku jest tworzenie wspólnoty. Do 26 czerwca możemy nie tylko oglądać prace takich sław jak Alex Webb, Roger Ballen, Vivianne Sassen, Christina de Middel czy Martin Kollar, ale także brać udział w oprowadzaniu kuratorskich, spotkaniach i warsztatach.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Cygler KULTURA wystawa fotografia fotograf Łódź wojna na Ukrainie Ukraina Białoruś SZTUKA