Polskie Radio
Section05

Wiadomości ze świata

Obostrzenia pandemiczne w Europie. Zobacz, jakie przepisy obowiązują w poszczególnych krajach

Mimo powolnej akcji szczepień przeciwko COVID-19 i zagrożenia nowymi wariantami koronawirusa niektóre kraje Europy, w tym Portugalia, Niemcy i Wielka Brytania stopniowo łagodzą restrykcje epidemiczne. Z kolei Włochy, Węgry i Szwecja zaostrzają ograniczenia. Surowe obostrzenia nadal obowiązują w Holandii, Francji, Czechach i na Słowacji.
Zobacz więcej na temat:  COVID-19 koronawirus ŚWIAT pandemia Europa

Kobiety w ciąży bardziej narażone na ciężki przebieg COVID-19. Nowe badania naukowców

Kobiety w ciąży są narażone na większe ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, czyli hospitalizację za oddziale intensywnej opieki medycznej i podłączenie do aparatury wspomagającej oddychanie, niż panie w wieku rozrodczym niebędące w ciąży - wykazało ogólnoświatowe badanie opublikowane właśnie na łamach "BMJ".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT COVID-19 pandemia koronawirus ciąża badanie

"Przełomowe odkrycie" w badaniu superpatogenu. Udało się go wyzilować z natury

Grzyba Candida auris, znanego ze swojej oporności na działanie wiele znanych leków i uznanego za ogromne zagrożenie dla zdrowia publicznego, udało się po raz pierwszy wyizolować ze środowiska naturalnego: piaszczystej plaży i mokradeł w odległym ekosystemie przybrzeżnym. W komentarzu towarzyszącym publikacji w "mBio" uznano badania grzyba za "przełomowe odkrycie".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Indie społeczeństwo NAUKA

TYLKO U NAS "Tak funkcjonuje chińska machina". Tomasz Sajewicz o działaniach Pekinu w czasie epidemii

- Dziennikarze obywatelscy, którzy starali się przekazywać niezależne informacje o sytuacji w Chinach, zapłacili za to najwyższą cenę - cenę wolności. Wielu z nich przebywa po dziś dzień w miejscach odosobnienia. Tak działa chińska machina. To, że skala epidemii koronawirusa musiała być na początku większa od tej oficjalnie deklarowanej przez władze, to powszechne odczucie osób profesjonalnie zajmujących się tym tematem - powiedział Tomasz Sajewicz (korespondent Polskiego Radia z Chin) w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Chiny Azja Azja Wschodnia Pekin koronawirus COVID-19 epidemia Tomasz Sajewicz infografika ŚWIAT

Szefowie dwóch resortów rządu USA z wizytą w Japonii. Rozmowy o Chinach i Birmie

W Tokio odbędą się rozmowy amerykańskiego sekretarza stanu Antony'ego Blinkena i sekretarza obrony Lloyda Austina z ich japońskimi odpowiednikami. To pierwsza zagraniczna podróż tak wysokich rangą przedstawicieli nowej amerykańskiej administracji. Główne tematy rozmów to stosunki dwustronne, sytuacja w Birmie oraz wyzwania ze strony Chin.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Japonia polityka zagraniczna USA Chiny Birma