Polskie Radio
Section05
Wisła

Triumf Norweżki na inaugurację. Polki poza finałem w Wiśle

Silje Opseth (123 m i 127 m - 251.5 pkt) wygrała pierwszy w sezonie konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich, który został rozegrany na skoczni w Wiśle-Malince. Norweżka odniosła drugi triumf w historii występów w tym cyklu. Na drugim miejscu zawody zakończyła Austriaczka Marita Kramer (121,5 m i 125 m - 244.2 pkt), a trzecia była jej rodaczka Eva Pinkelnig (125,5 m i 126 m - 243.1 - pkt.).
Zobacz więcej na temat:  Skoki narciarskie sporty zimowe Wisła PŚ w skokach 2022/2023 SPORT

Obrońca tytułu na czele kadry. Skład Japonii na PŚ w Wiśle

Ryoyu Kobayashi na Skoczni im. Adama Małysza w Wiśle rozpocznie obronę tytułu podczas Pucharu Świata w skokach narciarskich. Japoński Związek Narciarski ogłosił kadrę na inaugurację PŚ. W ekipie z "Kraju Kwitnącej Wiśni" znalazł się 21-letni mistrz kraju na normalnej skoczni, który po raz pierwszy wystąpi w zagranicznych zawodach tej rangi.
Zobacz więcej na temat:  Skoki narciarskie PŚ w skokach 2022/2023 sporty zimowe Wisła SPORT

Powiśle – Portret Etnograficzny

Ziemie pogranicza dzisiejszych województw mazowieckiego i świętokrzyskiego, leżące na zachodnim brzegu Wisły – pomiędzy Kamienną a Iłżanką, etnografia nazywa Powiślem Radomsko-Kieleckim. Obszar ten nie cieszył się szczególnym zainteresowaniem badaczy, nie bywał też przedmiotem szerszych projektów badawczych, pomimo jego zdecydowanie oryginalnego i wymykającego się kategoriom charakteru.
Zobacz więcej na temat:  folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa tradycja Wisła

TYLKO U NAS Wywrotka łodzi z turystami w Gdańsku. Wiemy, co mogło doprowadzić do tragedii

Cztery osoby, w tym kobieta w ciąży, zginęły w wypadku tzw. galara, czyli płaskodennej łodzi turystycznej. Do tragedii doszło na Martwej Wiśle, gdy łódź przepływała obok cumującego do kei, z pomocą holowników, statku. Zarzut sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu wodnym usłyszał sternik. Jednostka mogła zabrać maksymalnie 12 osób, a było ich na niej 14. Prezes Zarządu Żeglugi Gdańskiej, Jerzy Latała, uważa, że przyczyną tragedii "był brak szacunku do żywiołu, jakim jest woda, i zbyt duża liczba pasażerów".
Zobacz więcej na temat:  Gdańsk Wisła wypadek pomorskie POLSKA żeglarstwo regiony

Awarie oczyszczalni ścieków w Warszawie. Łącznie do Wisły trafiło ponad 14 mln m sześc. ścieków

Trzy lata temu miała miejsce pierwsza awaria w oczyszczalni ścieków "Czajka" w Warszawie. Podczas awarii kolektorów w 2019 i 2020 r. do Wisły odprowadzono łącznie ponad 14 mln m sześc. ścieków – wynika z danych, które przekazał Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.
Zobacz więcej na temat:  awaria w oczyszczalni Czajka Wisła katastrofa ekologiczna Rafał Trzaskowski Warszawa środowisko POLSKA społeczeństwo

Policja wyłowiła tonącego 19-latka z Wisły. Miał 2 promile alkoholu

Policjanci rzeczni uratowali tonącego 19-latka. Wyczerpanego mężczyznę wciągnęli z Wisły do łodzi. Okazało się, że niedoszły topielec był pijany - miał w wydychanym powietrzu prawie 2 promile alkoholu. Po przebadaniu trafił do Stołecznego Ośrodka dla Osób Nietrzeźwych - poinformowała mł. asp. Aleksandra Wasiak z komisariatu rzecznego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA policja alkohol służby i bezpieczeństwo wypadek Wisła

Susza, stan wód, zmiany klimatyczne… kiedyś i dziś

Zmiany klimatyczne mają wpływ na zmienność ekosystemów, susze powodują pożary, obniżanie poziomu wód wzmaga ich zanieczyszczenie. W czasach najdawniejszych kroniki, a obecnie badania hydrologiczne gromadzą dane dotyczące stanu wód oraz okoliczności i powodów, które wpływają na obniżenie ich poziomu. Badania stanu wody prowadzono już od średniowiecza. Obecnie w Niemczech i Czechach odsłaniają się tzw. kamienie głodu. "Jeżeli to widzisz, to znaczy, że możesz płakać, ponieważ stan wody jest bardzo niski" - można było przeczytać na głazach, na których oznaczono niski stan rzeki. M.in. o tym opowiedział w audycji "Eureka" Grzegorz Walijewski, hydrolog z IMGW.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST ekologia przyroda woda susza IMGW rolnictwo rolnicy Wisła Niemcy powódź

Na Odrze wykryto setki nielegalnych upustów ścieków. Wody Polskie przedstawiły niepokojące dane

- Ok. 1400 upustów ściekowych wzdłuż polskich rzek nie ma aktualnego pozwolenia wodno-prawnego na odprowadzanie ścieków - powiedział p.o. prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Krzysztof Woś. Dodał, że na Odrze stwierdzono 282 takie przypadki.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Odra Marek Gróbarczyk ministerstwo infrastruktury ekologia woda rzeka Wisła społeczeństwo POLSKA

Willa Jodła w Wiśle. „Dom w Polsce, o którym marzyliśmy”

Zawsze wiedzieliśmy, że wrócimy do Polski. Planowaliśmy wspólne życie, chcieliśmy mieć dom i czworo dzieci. Trzeba było na nasze marzenia zarobić. Kilkuletni wyjazd zarobkowy za granicę wydawał się dobrym, praktycznym rozwiązaniem. Kiedy urodziło się nam pierwsze dziecko wiedzieliśmy, że mamy sześć lat do powrotu do kraju, zanim pójdzie do szkoły - wspominają Justyna i Paweł Wisełkowie, właściciele Willi Jodły w Wiśle.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa praca rynek pracy rodzina rodzina na swoim dzieci edukacja Norwegia POLSKA Wisła turystyka wakacje 2022 Małgorzata Frydrych