Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Czy nagrody za dokonania artystyczne mają sens w dzisiejszych czasach? Rozmowa z Mają Chitro i Wojciechem Szotem

W audycji "Nowy wspaniały świat" rozmawialiśmy o prestiżu nagród artystycznych. Czy w epoce lajków takie nagrody mają jeszcze sens? Które plebiscyty wciąż wytyczają trendy, a które straciły swoją dawną świetność oraz jacy twórcy mają największą szansę na zdobycie takiej nagrody?
Zobacz więcej na temat:  Karolina Korwin-Piotrowska nagroda Nobla Nagroda Literacka Gdynia Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni konkurs chopinowski

Józef Szajna. Artysta reżimowy czy niezależny?

Józef Szajna prowadził m.in. Teatr Studio, który był miejscem otwartym na eksperyment artystyczny. Potem doprowadził do powstania Centrum Sztuki - nowoczesnej, multiartystycznej instytucji, porównywanej z paryskim Centre Pompidou. Jednak jego związki z władzami PRL położyły się cieniem na ocenie jego osoby i twórczości. O Józefie Szajnie opowiedziała w Dwójce Agnieszka Berlińska, autorka książki "Szajna, Szajnisko. Portret zakulisowy".
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Nowak Józef Szajna Agnieszka Berlińska PRL Dwójka KULTURA

Czym zachwyca muzyka arabska? Adam Strug wyjaśnia swoją fascynację Kubie Borysiakowi

Adam Strug to polski śpiewak i instrumentalista, poeta, kompozytor, zbieracz i praktyk muzyki tradycyjnej. Jest zafascynowany m.in. muzyką Bliskiego Wschodu. - Trafiłem do muzyki arabskiej w PRL. Miałem osiem lat, gdy udało mi się złapać radiofonię turecką. Kiedy usłyszałem orientalne harmonie, to zakochałem się "w momencie". Byłem w tym kompletnie osamotniony - przyznał w Dwójce.
Zobacz więcej na temat:  Adam Strug śpiew Bliski Wschód Kuba Borysiak KULTURA

3 lata od wybuchu wojny. Szczepan Twardoch o powieści "Null" i pomocy Ukraińcom

W "Klubie książki" rozmawialiśmy ze Szczepanem Twardochem o jego powieści "Null", dziejącej się wśród ukraińskich wojskowych walczących z rosyjskim najeźdźcą. Głównym bohaterem jest Polak, pilot dronów, który dołączył do ukraińskiego wojska. To opowieść o gniewie, strachu, brudzie, odwadze, okrucieństwie, wojennej miłości i o tym, że życie po wojnie jest prawie niemożliwe. 
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna na Ukrainie Magda Mikołajczuk Szczepan Twardoch Agata Kasprolewicz literatura

Między wielką sztuką, a komercją. Odwieczny problem Zakopanego

Zakopane to zimowa stolica Polski, ale również jedno z najbardziej kontrowersyjnych miast. Wątpliwości i dyskusje budziło już w dwudziestoleciu międzywojennym. Miało swoich przeciwników, miało i entuzjastów. Tu, jak w soczewce skupiała i skupia się odwieczna walka pomiędzy wielką sztuką, a kiczem i komercją.  
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Kalinowski Zakopane turystyka Stanisław Ignacy Witkiewicz Kornel Makuszyński KULTURA Tatry Podhale górale

Symbolika roślin w sztuce. Czy zawsze kwiaty mają znaczenie?

Wiele dzieł powstałych na przestrzeni wieków przedstawia różnego rodzaju rośliny i kwiaty. Nie zawsze są one jednak przypadkowym tłem. Odkrywaniem ich znaczeń zajmuj się dr hab. Halina Galera - botanik z Zakładu Ekologii i Ochrony Środowiska Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. W Dwójce opowiedziała nam o kulisach takich badań.
Zobacz więcej na temat:  Aleksandra Łapkiewicz Kraków rośliny dzieła sztuki Halina Galera Dwójka

Wampiry na ekranie, rocznica przyjazdu do Twin Peaks, Berlinale i "Pół wieku Ziemi obiecanej"

W kolejnym wydaniu audycji prof. Jacek Rokosz opowiedział o wampirach na wielkim ekranie, do czego okazją była premiera premiera filmu "Nosferatu" Roberta Eggersa. Oprócz tego Julia Palmowska (Pełna Sala) przedstawiła najważniejsze tytuły tegorocznego Berlinale, a na wystawę "Pół wieku Ziemi obiecanej" zaprosiła jej kuratorka Zuzanna Woźniak. Nie zapomnieliśmy też o kolejnej rocznicy wjazdu agenta Coopera do Twin Peaks.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Borowiecka kino FILM