Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Czy Amerykanie wyłączą Ukrainie Starlinki? Dr Maciej Kawecki wskazuje na umowę

Agencja Reuters poinformowała, że Amerykanie zaczęli grozić Ukraińcom "natychmiastowym odcięciem" od satelitarnej sieci Starlink, na której polega ukraińskie wojsko. Czy tak może się stać? - To jest możliwe, ale byłoby niezgodne z przepisami - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Maciej Kawecki. Chodzi o ważne zapisy w umowie z polskim rządem.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Maciej Kawecki Starlink Ukraina wojna na Ukrainie

Wojna w Ukrainie. Wielu Polaków ma objawy zespołu stresu pourazowego

Wojna w Ukrainie trwa już 3 lata i cały czas ma ogromny wpływ na stan emocjonalny Polaków. - Prawie 60 proc. z nas miało zespół stresu pourazowego, a przynajmniej jego pewne objawy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Beata Rajba, psycholożka, wykładowczyni Instytutu Psychologii w Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego. Jak sobie z tym radzić?
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Beata Rajba wojna na Ukrainie Ukraina zdrowie psychiczne

Wojna w Ukrainie oczami polskiego dokumentalisty

Mijają trzy lata od pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. 24 lutego 2022 roku rosyjskie wojska ruszyły ze wszystkich kierunków. Od tamtej pory zginęło prawie piętnaście tysięcy cywilów, a prawie siedem milionów Ukraińców zostało zmuszonych do opuszczenia swojego kraju. – Realność wojny polega na tym, że trzeba się obudzić, przeżyć i położyć się spać – mówił w Dwójce Sebastian Tomasz Płocharski, fotograf, dokumentalista i wolontariusz.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina Dwójka wojna na Ukrainie Ukraina Jakub Jamrozek dokument film dokumentalny fotografia Sebastian Płocharski

Modowa biografia prof. Ireny Huml. Wyjątkowa wystawa w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Wystawa w Muzeum Narodowym we Wrocławiu "Moda. Historia osobista. Profesor Irena Huml (1928-2015)" odnosi się m.in. do historii ubioru w PRL-u i zagadnienia związane z rolą i funkcjonowaniem kobiety w tej rzeczywistości. - Możemy zobaczyć, jak w jednostkowej biografii i w osobistej historii mody odbija się historia Polski, Warszawy, Europy - mówi w Jedynce dr Małgorzata Możdżyńska-Nawotka, kuratorka wystawy. 
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Narodowe we Wrocławiu wystawa moda ubrania Magda Mikołajczuk PRL

"Magdalena Abakanowicz. Prolog". Jak ewoluował język twórczy artystki?

Ekspozycja "Magdalena Abakanowicz. Prolog" prezentowana w Kordegardzie przywołuje pierwszą indywidualną wystawę artystki w tej samej co przed 65 laty przestrzeni. Twórcy cofają się do początku jej drogi twórczej, by spojrzeć na pierwszy świadomie zbudowany pokaz artystyczny. Fundamentem całości są malarstwo i tkanina. 
Zobacz więcej na temat:  Kordegarda Magdalena Abakanowicz Anna Stempniak SZTUKA

Ewa Grzebyk: Produkcja słuchowiska "ONI" to dla mnie nowość. Przestawiamy swoją percepcję

"Oni" Witkacego to słuchowisko, które zobaczymy już dziś o 19.00 w Teatrze STUDIO i usłyszymy na antenie Dwójki. Spektakl reżyseruje Tadeusz Kabicz, a za produkcję odpowiada Ewa Grzebyk, która przyznaje, że spektakl Teatru Polskiego Radia na deskach teatru to dla niej nowe, ciekawe wyzwanie. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Teatr Studio Teatr Polskiego Radia Stanisław Ignacy Witkiewicz TEATR spektakl

Nie Gutenberg, a chiński rzemieślnik Bi Sheng. Kto tak naprawdę wynalazł ruchomą czcionkę?

Johannes Gutenberg bywa błędnie uważany za wynalazcę ruchomej czcionki. Ponad 400 lat wcześniej, w roku 1041, na taki pomysł wpadł pewien chiński rzemieślnik, Bi Sheng. Czcionki dla pojedynczych znaków tworzył w wypalanej glinie, a następnie ciasno układał w żelaznej ramie, która tworzyła matrycę. 
Zobacz więcej na temat:  Johannes Gutenberg Bi Sheng Chiny NAUKA Katarzyna Kobylecka