Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Copernici tempus et studium. Wystawa w Muzeum - Zamku w Olsztynie

Na zamku w Olsztynie na wystawie czasowej pt. "Copernici tempus et studium. Czas i praca Kopernika" prezentowane są tablice astronomiczne, zegary słoneczne i mechaniczne, obrazy - studia o pracy naukowców, utensylia naukowe, monety. Na wystawie zgromadzono przedmioty ze zbiorów własnych oraz specjalnie sprowadzonych z innych instytucji np. z Muzeum Sztuki Dekoracyjnej w Pradze.
Zobacz więcej na temat:  Mikołaj Kopernik astronomia ekonomia Olsztyn wystawa KULTURA

"Ogromne przeżycie". Jakub Przybycień o Donatella Flick Conducting Competition

- To jeden z ważniejszych konkursów dyrygenckich. Nagrodą jest możliwość współpracy jako asystent z London Symphony Orchestra przez rok. Już samo zakwalifikowanie się do grona dwadzieściorga uczestników jest niesamowitym wydarzeniem. Aplikujących było o wiele, wiele więcej. Nie jestem w stanie powiedzieć, czy to było dwieście czy trzysta osób - mówił w "Poranku Dwójki" Jakub Przybycień, finalista Donatella Flick Conducting Competition.
Zobacz więcej na temat:  dyrygent Paweł Siwek MUZYKA Dwójka

Narodziny totalitaryzmów z kobiecej perspektywy. "Amerykanka" Wojciecha Dutki

Powieść historyczna Wojciecha Dutki pt. "Amerykanka" ukazuje, jak rodzą się totalitaryzmy i do jakich rozmiarów może urosnąć w ludziach zło. Autor przedstawia istotne wydarzenia z lat 30. XX wieku i II wojny światowej z kobiecej, pozaeuropejskiej perspektywy. - Mam nadzieję, że ta książka wywoła dyskusję o II wojnie światowej i jej nieodkrytych aspektach - mówi Wojciech Dutka.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk USA II wojna światowa Adolf Hitler literatura książki

Europejskie Dni Dziedzictwa: doskonała okazja do odkrywania historii ludzi i miejsc

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej. To największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, którego idea narodziła się w 1985 roku w Granadzie. Polska jest jednym z 50. krajów biorących udział w akcji, a dołączyła do niej w 1993 roku. Myślą przewodnią tego święta jest edukacja historyczna i kulturalna, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej, angażowanie europejskiej społeczności w opiekę nad regionalnym dziedzictwem kulturowym, prezentowanie jego różnorodności oraz propagowanie i wzmacnianie dialogu międzykulturowego.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA rzemiosło Europejskie Dni Dziedzictwa Narodowy Instytut Dziedzictwa Katarzyna Cygler Trójka

"Przemówienie było pełne symboli". Echa wizyty Zełenskiego w Polsce [POSŁUCHAJ]

Wołodymyr Zełenski złożył dziś pierwszą oficjalną wizytę w Polsce po wybuchu wojny w swoim kraju. Tematami rozmów podczas spotkań z polskim prezydentem i szefem rządu były m.in. bezpieczeństwo i współpraca gospodarcza. Prezydent Ukrainy wspólnie z Andrzejem Dudą wygłosił również przemówienie na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  Wołodymyr Zełenski Michał Strzałkowski Ukraina Jedynka Ukraina Paweł Lekki ŚWIAT Europa

Prof. Kazimierz Braun: opowiadam o mojej pracy za pomocą struktury piramidy

- Siedząc na Piramidzie Słońca, pomyślałem sobie, że moją pracę, moje myślenie o teatrze, moje pisanie o teatrze, i nie tylko o teatrze, można opowiedzieć, posługując się właśnie strukturą piramidy - mówił w Dwójce prof. Kazimierz Braun o swojej najnowszej książce pt. "Piramida. Wspomnienia nie tylko teatralne".
Zobacz więcej na temat:  teatrologia Katarzyna Hagmajer-Kwiatek TEATR Kazimierz Braun Dwójka

Spotkanie wielkanocne w Polskim Radiu i życzenia dla pracowników

W Polskim Radiu odbyło się spotkanie wielkanocne. Prezes publicznego nadawcy Agnieszka Kamińska podziękowała pracownikom i współpracownikom za wysiłek, a przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański zapewniał, że Rada dba o media publiczne. Życzenia pracownikom Polskiego Radia złożył również metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Agnieszka Kamińska Krzysztof Czabański Kazimierz Nycz Wielkanoc Polskie Radio

Ars Moriendi. Adam Strug: roboczo nazywamy to festiwalem

- Stworzyliśmy coś, co roboczo nazywamy festiwalem, ale szukamy lepszej nazwy. To interdyscyplinarna całość o nazwie Ars Moriendi, obejmująca sztuki muzyczne, plastyczne i literaturę. Najprawdopodobniej rozszerzymy to jeszcze, przed nami pierwsza edycja - mówił w Dwójce Adam Strug, kurator festiwalu Ars Moriendi, który odbędzie się w połowie kwietnia w Jedlińsku i Lisowie pod Radomiem.
Zobacz więcej na temat:  mazowieckie KULTURA Jakub Kukla Adam Strug Dwójka