Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Jaki byłby świat bez wiedzy, którą zostawił Mikołaj Kopernik?

- Można przypuszczać, że gdyby Mikołaj Kopernik nie opublikował swojego rewolucyjnego dzieła, które zainspirowało setki naukowców ówczesnej Europy, to dzisiaj rozwój nauki byłby mniej więcej na takim poziomie jak w latach 60. czy 70. XX wieku - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Robert Szaj, dyrektor TVP Nauka oraz twórca fundacji Nicoalus Copernicus.
Zobacz więcej na temat:  Mikołaj Kopernik Toruń Artur Wolski

Wielkopostny Festiwal Nowe Epifanie. "Zapraszamy do zanurzenia się w otchłani"

- Hasło "Otchłań przyzywa otchłań" wybraliśmy, nasłuchując też co się wydarzyło w ostatnich latach. Na myśli mam pandemię, która dotknęła nas wszystkich, wpędziła w rodzaj beznadziei i podważyła pewne fundamenty, na których opierał się nasz świat. No i oczywiście wojna, która zaczęła się rok temu i trwa nadal. Mamy wrażenie, że ta otchłań dobrze oddaje nasze nastroje w tym trudnym czasie - mówił w Dwójce Paweł Dobrowolski, dyrektor XIV Festiwalu Nowe Epifanie.
Zobacz więcej na temat:  Nowe Epifanie Wielki Post chrześcijaństwo Jakub Kukla Paweł Dobrowolski Dwójka KULTURA

Burzliwe dzieje królewskiego zamku w Lublinie, świadka narodzin Rzeczypospolitej Obojga Narodów

Zamek królewski w Lublinie to jeden z największych i najpiękniejszych zamków południowej Polski. Świadek niezwykle ważnych wydarzeń historycznych, a blisko 130 lat – więzienie. Miejsce kaźni i mordów dokonywanych przez hitlerowców, a później ubeckich siepaczy. Od prawie 65 lat siedziba Muzeum Narodowego w Lublinie.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski KULTURA Lublin Marta Piasecka Marek Gaworski Trójka

Ponad 830 km na litrze paliwa? Polscy studenci udowodnili, że jest to możliwe!

Łódzcy studenci z istniejącego od 10 lat zespołu Iron Warriors ustanowili rekord Polski w jeździe "na kropelkę". Wybudowany przez nich bolid osiągnął fantastyczny wynik 837 km/l. Tymczasem w Politechnice Opolskiej proponują napęd wykorzystujący sprężony azot. Czy te osiągnięcia wpłyną na przyszłość motoryzacji?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA motoryzacja benzyna Witold Lazar Trójka ekologia oszczędzanie energii

Prezydent USA w Polsce. Jak wyglądają przygotowania do wizyty głowy państwa?

Pierwszym amerykańskim prezydentem, który odwiedził Polskę, był Richard Nixon. Później z USA do naszego kraju przylatywali Gerald Ford, Jimmy Carter, George H.W. Bush, Ronald Reagan, Barack Obama i Donald Trump. Teraz pora na Joe Bidena. Przygotowanie takiej wizyty jest dużym wyzwaniem, które wymaga wielu przygotowań i współpracy służb.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych USA Stany Zjednoczone Joe Biden Joe Biden w Polsce

Ziemia z perspektywy na Marsa? Toruń hucznie świętuje urodziny Kopernika

- Kim był Mikołaj Kopernik? Prawie tysiąc lat temu urodził się tam na planecie Układu Słonecznego, w Toruniu. Opowiadamy, jak wyglądał wówczas świat, tysiąc lat temu, a więc w 1473 roku, i jak wyglądał 500 lat temu, a więc w 1970 roku - mówił w Dwójce Jerzy Rafalski. Toruńskie planetarium zaprasza na nowy seans pt. "Copernicus 2473" z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.
Zobacz więcej na temat:  Mikołaj Kopernik Dwójka astronomia Toruń Mars kosmos Iwona Muszytowska

"Salto mortale" Anny Szamotuły na podstawie "O obrotach ciał niebieskich” Mikołaja Kopernika w reżyserii autorki

Słuchowisko rozpoczyna się w momencie, gdy Jan Matejko szkicuje słynny portret "Astronom Kopernik czyli rozmowa z Bogiem”. Zastajemy go w pracowni wraz z Henrykiem Levittaux, który pozował. Wkrótce wychodzą, a w pracowni... prace malarskie przywołują ducha Mikołaja Kopernika, a wraz z nim innych wielkich uczonych - Ptolemeusza i Galileusza. Rozmawiają nie tylko o pięknie nauki, ale także o cenie jaką  nie raz trzeba zapłacić za wolność i walkę o prawdę. Co może wyniknąć z takiego spotkania? Reżyseria: Anna Szamotuła. Reżyseria dźwięku: Paweł Szaliński. Muzyka: Piotr Skotnicki. Obsada: Andrzej Ferenc, Marcin Przybylski, Włodzimierz Press, Andrzej Mastalerz, Łukasz Wójcik, Angelika Kurowska. Utwór "O fortuna" wykonał Krzysztof Antkowiak
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia pr poleca

Niezwykła droga od matematyki do improwizacji na scenie

Marcin Wąsowski jest najlepszym przykładem, że nauki ścisłe nie przeszkadzają w improwizacji. Najpierw został magistrem matematyki, a potem, już jako kabareciarz, aktor zaczął się przesuwać w kierunku całkowicie przeciwnym, czyli improwizacji. Obecnie jest związany z lubelskimi grupami: Poławiacze Pereł Improv Teatr, Teatr ITP, Teatr Bez Maski oraz z Teatrem Ziemi Chełmskiej. I właśnie o improwizacji mówił w "Trzech gramach Redbada".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR improwizacja kabaret Redbad Klynstra Trójka