Polskie Radio
Section05
Zuzanna Dąbrowska

Rola muzeów w kształtowaniu postaw patriotycznych

- Najważniejsze w patriotyzmie jest odnajdywanie odniesień do współczesności. Znajdowanie takich elementów, które łączą nas z przeszłością. Emocje młodych ludzi i wyzwania przed nimi stojące są przecież podobne do tych, które mieli nasze przodkowie - mówił w Jedynce Robert Mirzyński z Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego "Brama Poznania".
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Muzeum Historii Polski Muzeum Powstania Warszawskiego Poznań Zuzanna Dąbrowska

Pat konstytucyjny w Polsce co najmniej do grudnia?

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński powołał zespół ekspertów, który zajmuje się opinią Komisji Weneckiej na temat grudniowej nowelizacji ustawy o TK. Równocześnie pojawiają się głosy, że konstytucyjny pat w Polsce będzie trwał co najmniej do kolejnego grudnia, kiedy kończy się kadencja prezesa Trybunału prof. Andrzeja Rzeplińskiego. Czy jest jeszcze szansa na kompromis w tej sprawie?
Zobacz więcej na temat:  Jacek Sasin konstytucja Kukiz'15 Marcin Święcicki Piotr Apel Platforma Obywatelska prawo Prawo i Sprawiedliwość Trybunał Konstytucyjny Zuzanna Dąbrowska

"Historia Roja" ukazuje złożoność polskiej historii?

- To trochę niesprawiedliwe, że od filmu fabularnego, na który czekaliśmy kilka lat, oczekujemy, że wypełni pełną lukę. Na pewno ma walor edukacyjny. Jerzy Zalewski zadał sobie trud, aby pokazać wiele akcji zbrojnych, to że były spektakularne, że zmieniał się ich charakter – ocenia Sylwia Krasnodębska.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Wojciech Kolarski Zuzanna Dąbrowska Żołnierze Wyklęci Krzysztof Komorowski Sylwia Krasnodębska