Polskie Radio
Section05

Żydzi

79. rocznica wybuchu powstania w Sobiborze. Minister kultury: Polska troskliwie opiekuje się śladami Zagłady

"Państwo polskie troskliwie opiekuje się pozostawionymi przez nazistowskie Niemcy w Polsce śladami po miejscach Zagłady" - napisał wicepremier, minister kultury Piotr Gliński w liście do uczestników ceremonii upamiętniającej 79. rocznicę wybuchu powstania więźniów w niemieckim obozie zagłady w Sobiborze (Lubelskie).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA II wojna światowa nazizm Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego społeczeństwo

Anna i Jarosław Iwaszkiewiczowie. "Pomagali w sposób najtrudniejszy"

"Anna i Jarosław Iwaszkiewiczowie. Sprawiedliwi wśród Narodów Świata" - taki tytuł nosi książka, dokumentująca, w jaki sposób pisarz i jego żona pomagali w czasie okupacji żydowskim przyjaciołom i znajomym. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Dorota Gacek Yad Vashem sprawiedliwi wśród narodów świata Jarosław Iwaszkiewicz Irena Krzywicka Arnold Szyfman Jan Brzechwa II wojna światowa literatura historia Polski KULTURA

81. rocznica masakry w Babim Jarze. Prezydent Zełenski: dziś na Ukrainie popełniane są podobne zbrodnie

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził kijowski Babi Jar, gdzie w 1941 roku Niemcy rozstrzelali tysiące Żydów. Powiedział, że świat powinien zrobić wszystko, by nie dopuścić do podobnych zbrodni przeciw ludzkości. Jak wskazał, dziś dochodzi do nich na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Europa II wojna światowa Holokaust Wołodymyr Zełenski wojna 2022

Nie żyje ocalały z Holokaustu Edward Mosberg. "Pełen miłości do Polski"

Był odważnym świadkiem historii i niezłomnym obrońcą dobrego imienia Polski. Przez lata działał na rzecz poprawy stosunków polsko-izraelskich i przypominał o niemieckich zbrodniach z czasów II wojny światowej. - Nam nie wolno zapomnieć. Gdybyśmy zapomnieli, to tak, jakbyśmy zabili tych ludzi jeszcze raz - mówił w archiwalnej rozmowie w Programie 1 Polskiego Radia Edward Mosberg, polski Żyd ocalały z Holokaustu.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Holokaust Katarzyna Gójska II wojna światowa Edward Mosberg historia Polski

Nie żyje ocalały z Holokaustu Edward Mosberg. Dr Szpytma: starał się budować dialog polsko-żydowski

- Jestem wdzięczny Edwardowi Mosbergowi, że w swoich wystąpieniach bardzo często wspominał rodzinę Ulmów, która jest symbolem Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej. Za tę pomoc zostali zamordowani. Historia tej rodziny pokazuje skomplikowane relacje polsko-żydowskie oraz fakt, że za pomoc Żydom groziła Polakom śmierć - mówił w Polskim Radiu 24 wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Holokaust II wojna światowa Niemcy historia Polski społeczeństwo

Nagroda POLIN - by chronić pamięć i budować mosty

- Kiedy tworzyliśmy Nagrodę POLIN, było dla nas ogromnym zaskoczeniem (a zarazem informacją dla Muzeum i dla świata), że tylu ludzi robi coś z własnej woli, za własne środki, we własnym wolnym czasie po to, by przywracać i chronić pamięć o historii polskich Żydów - mówił w radiowej Dwójce Radosław Wójcik, kierownik konkursu Nagroda POLIN 2022.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Muzeum Historii Żydów Polskich Aldona Łaniewska-Wołłk muzeum konkurs historia Polski edukacja warsztaty pamięć

Kolejny przejaw antysemityzmu w Niemczech. Poszkodowany Rabin apeluje o zapewnienie bezpieczeństwa

Jak przekazuje agencja dpa, żydzi w Berlinie wielokrotnie doświadczają antysemickich obelg, gróźb i napaści w miejscach publicznych. Po ostatnim agresywnym antysemickim incydencie poszkodowany rabin z Poczdamu Ariel Kirzon żąda lepszych zabezpieczeń dla swojej wspólnoty. - Chcemy móc bez obaw odmawiać modlitwy - powiedział.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy społeczeństwo antysemityzm

Antysemityzm w Niemczech. "Trzeba uważać, gdzie nosi się Gwiazdę Dawida"

Trzeba ciągle zwracać uwagę na to, gdzie i w jakim stopniu widoczny jest naszyjnik z Gwiazdą Dawida - napisał na łamach "Spiegla" 25-letni Lars Umański, wiceprzewodniczący Związku Studentów Żydowskich w Niemczech. "Czuję się, jakbym nieustannie walczył o swoją tożsamość" - dodał, wskazując, że "antysemityzm budzi się w Niemczech jak śpiący pies".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy antysemityzm

Jakub Szymczak: bohatera mojej książki znalazłem w komiksie "Maus" Spiegelmana

- Uwielbiam "Mausa". Uważam, że jest to wielkie dzieło literackie. Wracałem do niego wielokrotnie, szukając czegoś więcej. Aż wreszcie znalazłem tam bohatera - Haskela Spiegelmana, czyli kuzyna głównego bohatera komiksu Arta Spiegelmana - mówił w "Poranku Dwójki" Jakub Szymczak, autor reportażu "Ja łebków nie dawałem. Procesy przed żydowskim sądem społecznym".
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa historia Polski Paweł Siwek Dwójka

78. rocznica likwidacji Litzmannstadt Getto. Prezydent: Holokaust to przestroga przed ignorowaniem imperializmu

W 78. rocznicę likwidacji Litzmannstadt Getto i 80. rocznicy tzw. Wielkiej Szpery prezydent Andrzej Duda podkreślił w liście jak "ważna jest pełna prawda o Holocauście, strzeżona przed zafałszowaniem i manipulacją. Dodał, że ta prawda "pozostanie wstrząsającą sumieniami przestrogą przed lekceważeniem szowinizmu i imperializmu w jakiejkolwiek ich postaci".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo HISTORIA historia Polski Holokaust Andrzej Duda Łódź nazizm II wojna światowa

Warszawa (i nie tylko) Singera. 19. Festiwal Kultury Żydowskiej przed nami!

Koncerty, przedstawienia, pokazy. Zarówno wielkie, jak i kameralne spotkania z żydowską kulturą, sztuką, tradycją w interpretacji polskich i międzynarodowych artystów z izraelską gwiazdą Yasmin Levy w finale! Dziewiętnasta edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera odbędzie się w Warszawie w dniach 27 sierpnia – 4 września, w wielu miejscach stolicy.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa kultura ludowa Roch Siciński Patrycja Zisch getto warszawskie Olga Pawińska