Polskie Radio
Section05

Żydzi

80. rocznica utworzenia warszawskiego getta. "To data, którą należy pamiętać"

- Data 16 listopada, czyli dzień utworzenia getta w Warszawie, nie jest powszechnie znana. Dlatego w Muzeum Getta Warszawskiego podjęliśmy decyzję, że chcemy ten dzień przypominać. To był moment, w którym Warszawa została podzielona i stała się więzieniem dla części obywateli - mówił w Dwójce dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego Albert Stankowski.
Zobacz więcej na temat:  getto warszawskie Dwójka Holokaust Michał Szułdrzyński

Wpis Dulkiewicz nt. "nocy kryształowej". Wybranowski: klasyczne fałszowanie historii, żenujące i haniebne

- Nie po raz pierwszy Aleksandra Dulkiewicz fałszuje historię. Próbuje dać do zrozumienia, że to nie Niemcy, ale jacyś mityczni, nie wiadomo skąd, naziści terroryzowali mieszkańców Niemiec - powiedział publicysta Wojciech Wybranowski. - Idzie w kierunku śmieszności - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Magdalena Złotnicka Wojciech Wybranowski Aleksandra Dulkiewicz II wojna światowa Niemcy

"Zawołani po imieniu" – przywrócić pamięć o bohaterach

- W tej chwili jest ostatni moment, by docierać do świadków historii. Dla nas to również okazja do tego, by docenić ofiarę i oddać hołd szlachetnej i pięknej postawie, która z jest świadectwem zachowania człowieczeństwa w czasie całkowicie nieludzkim - tak o wystawie  i projekcie "Zawołani po imieniu" powiedział dr Wojciech Kozłowski, dyrektor Instytutu Pileckiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jakub Moroz Instytut Pileckiego historia Polski Holokaust II wojna światowa

Dr Danuta Drywa: rząd polski nie tylko wpierał akcje ratowania Żydów, ale i finansował je

- Poselstwo RP w Bernie było jedną z nielicznych placówek dyplomatycznych, polskich, które działały w Europie w czasie wojny - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Danuta Drywa, autorka książki "Poselstwo RP w Bernie. Przemilczana historia". Gościem audycji był też dr Jakub Kumoch, ambasador RP w Turcji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 II wojna światowa nazizm Szwajcaria Brno Rząd RP na Uchodźstwie historia Polski

Tomaszów Mazowiecki. Instytut Pileckiego upamiętnił Karolinę Juszyczykowską

W Tomaszowie Mazowieckim odsłonięto tablicę upamiętniającą Karolinę Juszczykowską, zamordowaną 9 stycznia 1945 roku przez Niemców za pomoc dwóm Żydom. Uroczystość była częścią programu prowadzonego przez Instytut Pileckiego "Zawołani po imieniu", który ma na celu upamiętnianie Polaków, którzy w czasie II wojny zapłacili najwyższą cenę za pomoc okazaną Żydom skazanym na zagładę przez Niemców.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Pileckiego historia Polski Witold Banach Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Lejb Fogelman: w 1968 roku "Ameryka" brzmiała dziko i podniecająco

- Zastanawiałem się czy jechać do Szwecji, czy do Ameryki. Szwecja oferowała tzw. welfare state, czyli studia, opiekę itd. Ameryka natomiast brzmiała dziko, ale podniecająco. Pomyślałem: dam sobie radę - mówił w audycji " Mazurek słucha" Lejb Fogelman, polski Żyd w Nowym Jorku, amerykański prawnik w ZSRR, miłośnik bluesa i rekin finansjery.
Zobacz więcej na temat:  Nowy Jork Dwójka marzec 1968 Robert Mazurek