Polskie Radio
Section05
Bogusław Linda

Powrót do 1982 roku. "Półkowniki" w kinie Iluzjon

- Niemal wszystkie filmy, które będziemy pokazywać na festiwalu, początkowo trafiły na półki. W związku z tym staramy się te filmy przypomnieć, żeby pokazać co było niedozwolone i jakie panowały wtedy stosunki - mówiła w "Poranku Dwójki" Kalina Zalewska, dyrektor artystyczna przeglądu "Gdańsk '82. Festiwal, który się nie odbył" w warszawskim kinie Iluzjon.
Zobacz więcej na temat:  kino stan wojenny Dwójka Bogusław Linda Ryszard Bugajski Paweł Siwek FILM

"Nienawidzę być aktorem". Bogusław Linda kończy 70 lat

W młodości był na ekranie wrażliwym buntownikiem, później stał się naczelnym twardzielem polskiego kina. Grał m.in. u Kieślowskiego, Holland, Zaorskiego, Wajdy i Pasikowskiego. - Nienawidzę być aktorem. Nie znoszę tego zawodu. Nie lubię go - zdradził w Programie 1 Polskiego Radia. Bogusław Linda, popularny aktor i reżyser, skończył właśnie 70 lat.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Sławińska aktor aktorstwo reżyser kino Bogusław Linda

Bogusław Linda: człowiek, który zadał najważniejsze pytanie w polskim kinie

Zasłynął rolą, która na kolejnych 30 lat zdefiniowała odbiór jego osoby i aktorstwa. Inna sprawa, że nie uciekał od wizerunku twardziela, który z powodzeniem powielał w następnych filmach. Aż okazało się, że mówiąc "Bogusław Linda", myślimy: Franz Maurer z "Psów". Tymczasem Bogusław Linda ma w swoim dorobku wiele znakomitych ról, niezwykle odległych od tego skojarzenia. W końcu zagrał w "Psach", mając czterdziestkę na karku. Choć trudno w to uwierzyć, Bogusław Linda obchodzi siedemdziesiąte urodziny!
Zobacz więcej na temat:  KULTURA kino FILM Bogusław Linda W POLSKIM RADIU Trójka

Zaczęło się od Wajdy. Sylwetka Ryszarda Kotysa

W nocy z 27 na 28 stycznia 2021 roku po ciężkiej chorobie zmarł Ryszard Kotys, aktor filmowy i teatralny, reżyser i scenarzysta - poinformował portal polsatnews. W marcu aktor skończyłby 89 lat. Przypominamy niektóre z jego kreacji aktorskich. Niektóre z nich artysta stworzył w Teatrze Polskiego Radia, w którym występował od początku kariery.
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2021 śmierć aktor Andrzej Wajda Wojciech Jerzy Has Kazimierz Kutz Agnieszka Holland Krzysztof Zanussi Juliusz Machulski Sylwester Chęciński Władysław Pasikowski Janusz Morgenstern Bogusław Linda FILM film polski kino HISTORIA

"Psy 3. W imię zasad". "Kultowość tej serii opiera się na opowieści"

- Nie przeżyłam tych czasów transformacji tak świadomie, raczej pokolenie moich rodziców pamięta te realia, kiedy "Psy" wchodziły na ekrany. Moja wiedza opiera się na opowieściach - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Dominika Walo, jedna z aktorek filmu "Psy 3. W imię zasad".
Zobacz więcej na temat:  film polski Władysław Pasikowski Bogusław Linda Cezary Pazura Marcin Dorociński Sebastian Fabijański Magdalena Piejko Polskie Radio 24

"Powidoki" - film o moralnej sile człowieka

- To tragedia człowieka szlachetnego, opanowanego pasją, wiernego sztuce i pragnącego tę sztukę uprawiać. Próbuje jakoś bronić się przed straszliwym naciskiem rzeczywistości lat 50. To niesłychanie przejmujące, że jemu, kalece, udało się to przeżyć - mówi Andrzej Kołodyński o "Powidokach" Andrzeja Wajdy.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Kołodyński Andrzej Wajda Władysław Strzemiński Bogusław Linda Michał Montowski kino FILM KULTURA

Premiery 2016: "Smoleńsk", western z di Caprio...

- Trudno powiedzieć jakiego typu będzie to film: polityczny, historyczny, reporterski czy paradokumentalny. Na pewno jednak "Smoleńsk" będzie filmem ważnym, bo podejmuje traumatyczny temat dla Polski - mówi Janusz Wróblewski, krytyk filmowy.
Zobacz więcej na temat:  Bogusław Linda FILM Karolina Gruszka Karolina Rożej kino KULTURA leonardo di caprio Maria Skłodowska-Curie premiera Smoleńsk Władysław Strzemiński Zdzisław Beksiński