Polskie Radio
Section05

cyberprzestępczość

ANALIZA Cyberbezpieczeństwo kluczowe dla obronności państwa. Drugi dzień konferencji Defence24Day

Postępująca cyfryzacja wszystkich aspektów współczesnego życia nie ominęła kwestii państwowych i rządowych. Wraz z rosnącym wykorzystaniem Internetu i danych, rządowe bazy danych stały się głównym celem ataków dla hakerów i kluczowym elementem cyberwojny. O cyberbezpieczeństwie będą rozmawiać uczestnicy debat drugiego dnia konferencji Defence24Day.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse cyberatak cyberagrożenia

Prezes UOKiK: inwestujmy tylko w takie przedsięwzięcia finansowe, których mechanizm działania rozumiemy

-Decydując się na likwidację lokaty bankowej, aby zainwestować nasze oszczędności trzeba znać strategię inwestycyjną funduszy, a w przypadku akcji nowych firm z branży technologicznej trzeba liczyć się z dużym ryzykiem ich bankructwa - przestrzegał słuchaczy programu "Ekspres Gospodarczy" w PR1 Tomasz Chróstny prezes UOKiK. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA UOKiK oszustwa

Polski wniosek odniósł skutek. UE potępia Rosję za ataki cybernetyczne

Unia Europejska potępiła Rosję za przeprowadzanie ataków cybernetycznych i ingerowanie w procesy demokratyczne w państwach członkowskich. Na wniosek Polski oświadczenie w tej sprawie opublikował szef unijnej dyplomacji Josep Borrell w imieniu europejskich stolic. Wezwał władze w Moskwie do przestrzegania norm odpowiedzialnego zachowania w cyberprzestrzeni.
Zobacz więcej na temat:  cyberbezpieczeństwo hakerzy Rosja dyplomacja Unia Europejska ŚWIAT Europa

KNF ostrzega przed zagranicznymi, wirtualnymi bankami. Mogą być "pralniami pieniędzy" lub sposobem na wyłudzanie tożsamości klientów

- W przypadku banków wirtualnych istotny jest ich status na polskim rynku. Część takich podmiotów działa na nim w ramach unijnej swobody świadczenia usług. Komisja Nadzoru Finansowego nie nadzoruje ich - przekazał dyrektor departamentu komunikacji UKNF Jacek Barszczewski.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA KNF banki internetowy bank oszustwa inwestycje zagraniczne cyfryzacja biznesu pranie pieniędzy hakerzy

Rośnie sprzedaż fałszywych kart szczepień. W darknecie można kupić je za 100 dolarów

Jako że wysoce zakaźny wariant Delta koronawirusa rozprzestrzenia się na całym świecie, wzrasta również sprzedaż fałszywych kart szczepień dla tych, "którzy nie chcą przyjąć szczepionki" - wynika z analizy zespołu badawczego ds. cyberzagrożeń Check Point Research (CPR). Karty można kupić za sto dolarów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT internet darknet sieć COVID-19 koronawirus sars-cov-2

Kpt. Badowski: wojna hybrydowa mogłaby zacząć się od ataku cybernetycznego na banki

- Mogę tylko dywagować, że w tej wstępnej fazie, przedkonfliktowej, jeżeli doszłoby do otwartego, symetrycznego konfliktu wojsk operacyjnych, mogłoby nastąpić uderzenie cybernetyczne najpierw na banki (...), w elektrownie - to jest wszystko przecież sterowane elektronicznie - mówił w Polskim Radiu 24 kpt. Tomasz Badowski, emerytowany żołnierz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rafał Dudkiewicz wojna hybrydowa POLSKA służby i bezpieczeństwo wojsko armia wojna na Ukrainie cyberbezpieczeństwo cyberzagrożenia

"Potrzeba całościowego systemu". Płk Grzegorz Małecki o powstaniu służby ds. cyberprzestępczości

- Cyberpolicja, czyli struktura, której zadaniem jest ściganie sprawców przestępstw w cyberprzestrzeni, jest jednym z elementów systemu, Narodowego Systemu Cyberbezpieczeństwa, który powinien istnieć w Polsce, a niestety ciągle się nie możemy doczekać tego momentu, kiedy ten system powstanie - mówił w Polskim Radiu 24 płk Grzegorz Małecki, były szef Agencji Wywiadu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rafał Dudkiewicz POLSKA służby i bezpieczeństwo cyberbezpieczeństwo policja

INTERNET O jedno kliknięcie za dużo… czyli czego nie robić i jak dbać o swoje bezpieczeństwo w internecie

Większość z nas nie wyobraża sobie życia bez dostępu do internetu. Zakupy online, korzystanie z bankowości internetowej czy z mediów społecznościowych. Warto jednak pamiętać, że w tym ogromnym wirtualnym świecie czeka na nas szereg zagrożeń, przed którymi powinniśmy cały czas się chronić. Jak to zrobić i czego nie robić, aby nie paść ofiarą cyberprzestępstwa?
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo internet haker atak hakerski antywirus komputery wakacje 2021