Polskie Radio
Section05

debataPR24

Czy Cud nad Wisłą zmienił losy świata?

98 lat temu stoczyła się decydująca Bitwa Warszawska wojny polsko-bolszewickiej. Określana mianem "Cudu nad Wisłą" bitwa, zdecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i w opinii ekspertów uchroniła Europę przed bolszewizmem. Dla upamiętnienia tego zwycięstwa, 15 sierpnia obchodzone jest Święto Wojska Polskiego. Na ten temat rozmawiali w Polskim Radiu 24 goście: Wojciech Wybranowski, publicysta Do Rzeczy oraz Piotr Dmitrowicz i dr Krzysztof Jabłonka, historycy.  
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska bolszewicy Józef Piłsudski święto wojska polskiego pr24 1920 wojna 1920 wojna polsko-bolszewicka

Odpowiedzialność Donalda Tuska za aferę Amber Gold

Przesłuchanie Donalda Tuska przed sejmową komisją śledczą ds. Amber Gold odbędzie się 2 października. Czy to przesłuchanie przyniesie odpowiedź na pytanie o odpowiedzialność polityczną, a może również karną byłego premiera rządu PO-PSL? Dyskutowali o tym w "Debacie dnia” w Polskim Radiu 24 Michał Wróblewski (Wirtualna Polska) i Roman Mańka z Fundacji FIBRE.
Zobacz więcej na temat:  debata Paweł Adamowicz Donald Tusk Amber Gold komisja śledcza

Debata Poranka: czy grozi nam ogólnopolski strajk?

NSZZ "Solidarność" czeka na odpowiedź rządu dotyczącą swoich postulatów. 15 września mija też termin, który OPZZ dało rządowi na ustosunkowanie się do swoich żądań. Czy grozi nam ogólnopolski strajk pracowników sfery budżetowej? Między innymi o tym w Debacie Poranka, której gośćmi byli Łukasz Rogojsz (gazeta.pl) oraz Jakub Jałowiczor (Gość Niedzielny).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Solidarność OPZZ związki zawodowe strajki polityka

Debata Poranka: Postanowienie SN niezgodne z prawem?

- Wraz z upływem czasu, okazuje się, że postanowienie Sądu Najwyższego ma coraz więcej poważnych wad prawnych. Słuchając argumentów obu stron, można dojść do wniosku, że prawo tutaj zostało złamane - komentował spór wokół Sądu Najwyższego na antenie Polskiego Radia 24 Andrzej Rafał Potocki z tygodnika Sieci. Gościem Debaty Poranka był także Iwo Bender z TV Republika.
Zobacz więcej na temat:  Sąd Najwyższy Trybunał Sprawiedliwości UE

Debata Dnia: O konflikcie wokół Sądu Najwyższego

Wiceszef Kancelarii Prezydenta, Paweł Mucha, oświadczył w piątek, że postanowienie Sądu Najwyższego z czwartku zostało wydane bez podstawy prawnej i nie odpowiada polskiemu prawu, a samym systemie prawnym nie ma instytucji zawieszenia stosowania przepisów ustawy. Gośćmi Debaty Dnia Polskiego Radia 24 byli dr Sebastian Gajewski z Centrum im. I. Daszyńskiego, mec. Artur Wdowczyk, prawnik, autor audycji Jakim Prawem w Polskim Radiu 24, a także Marek Wróbel z Fundacji Republikańskiej. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Polskie Radio 24 Sąd Najwyższy Unia Europejska

SN zawiesił przepisy o stanie spoczynku sędziów. Komentarze

Sąd Najwyższy zawiesił przepisy ustawy dotyczące przechodzenia jego sędziów w stan spoczynku po ukończeniu 65 lat. Do sprawy odnieśli się goście Debaty Poranka w Polskim Radiu 24: Agaton Koziński (Polska The Times) Bartłomiej Radziejewski (Nowa Konfederacja) i Tomasz Sakiewicz (Gazeta Polska "Codziennie" i Gazeta Polska).
Zobacz więcej na temat:  sądownictwo Sąd Najwyższy Tomasz Sakiewicz Agaton Koziński reforma sądownictwa POLSKA

Debata Dnia: Ciąg dalszy sporu o sądownictwo

Sąd Najwyższy zawiesił stosowanie części przepisów ustawy o SN w związku ze skierowaniem 5 pytań do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczących zgodności ustawy z prawem europejskim. Przed miesiącem Komisja Europejska zakwestionowała przepisy odsyłające część sędziów Sądu Najwyższego, także pierwszą prezes, w stan spoczynku. Goścmi Debaty Dnia w Polskim Radiu 24 byli: Adam Buła (Polska The Times) i Mateusz Wyrwich (Tygodnik Niedziela).
Zobacz więcej na temat:  Sąd Najwyższy Trybunał Sprawiedliwości UE Małgorzata Gersdorf

Marsz Powstania Warszawskiego. Komentarze

Marsz Powstania Warszawskiego organizowany przez środowiska narodowe został rozwiązany przez władze Warszawy. Zdaniem stołecznych urzędników uczestnicy mieli flagi i koszulki z symboliką nawiązującą do organizacji propagujących ustrój totalitarny. Chodziło m.in. o koszulkę z przekreślonym sierpem i młotem. Do sprawy odnieśli się goście Debaty Poranaka w Polskim Radiu 24: Tomasz Walczak (Superexpress) i Marcin Makowski (Do Rzeczy).
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie manifestacje policja społeczeństwo Warszawa