Polskie Radio
Section05
delegacja

Polska delegacja złoży wizytę w Macedonii Północnej. Na jej czele stanie Ryszard Terlecki

Centrum Informacyjna Sejmu przekazało, że wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki będzie przewodniczył delegacji polskiego parlamentu, która w niedzielę uda się z wizytą do Macedonii Północnej. Podczas wizyty, która potrwa do wtorku, delegacja spotka się m.in. z tamtejszymi wicepremierami.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ryszard Terlecki PiS Prawo i Sprawiedliwość Anita Czerwińska Anna Kwiecień Bogusław Sonik delegacja parlament w Polsce Sejm Senat Macedonia Północna

Polskie i czeskie inspekcje pracy zacieśniają współpracę. Zajmą się egzekwowaniem zmian w unijnych przepisach

Przedstawiciele polskiej i czeskiej inspekcji pracy podpisali protokół o współpracy i wymianie informacji. Dokument reguluje m.in. kwestie zwalczania naruszania praw pracowniczych w Polsce i w Czechach. Główny inspektor pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko podkreśliła, że podpisany we Wrocławiu protokół, to efekt wieloletniej współpracy polskich i czeskich służb.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma praca pracownik delegacja

Koalicjant krytykuje Scholza za politykę wobec Chin. Oskarża go o osłabienie bezpieczeństwa państwa

Współrządząca w Niemczech partia FDP skrytykowała obraną przez Olafa Scholza strategię wobec Chin. Liberałowie zarzucili kanclerzowi, że dał Chińczykom dostęp do krytycznej infrastruktury w Niemczech - bez konsultacji z koalicjantami. Obecny spór w rządzie jest też echem piątkowej wizyty Olafa Scholza w Pekinie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Niemcy Chiny delegacja biznes Azja Olaf Scholz ŚWIAT

Kontrowersyjna wizyta kanclerza Scholza w Chinach. Ekspert: nie dostrzega podobieństw między ChRL a Rosją

Olaf Scholz najwyraźniej nie wyciągnął wniosków z przegranej polityki Berlina wobec Moskwy i nie dostrzega podobieństw pomiędzy Rosją a Chinami - ocenił politolog z Uniwersytetu Nottingham Andreas Fulda, komentując planowaną na piątek wizytę kanclerza RFN w Chinach. Ekspert podkreślił przy tym, że wizyta następuje krótko po zakończonym XX zjeździe Komunistycznej Partii Chin, na którym przywódca kraju Xi Jinping przedłużył i dodatkowo umocnił swoją władzę.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Niemcy Chiny delegacja biznes Azja Olaf Scholz ŚWIAT

Kanclerz Niemiec odwiedzi Chiny. Ekspert: wizyta będzie przedstawiana jako hołd dla Xi Jinpinga

Wizyta kanclerza Niemiec Olafa Scholza będzie w Chinach przedstawiana jako hołd dla triumfującego przywódcy ChRL Xi Jinpinga. Może też służyć utrzymaniu uzależnienia niemieckiej gospodarki od Chin - ocenił dr Michał Bogusz z Ośrodka Studiów Wschodnich. Mimo krytycznych głosów na temat rozwijania współpracy z Pekinem, Olaf Scholz potwierdził, że na początku listopada wraz z delegacją biznesową złoży wizytę w Chinach.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Niemcy Chiny delegacja biznes

Brak załogi w zapasowym samolocie? Skurkiewicz: Grodzki mówi absolutne bzdury

- To nieprawda, że nie można było skompletować załogi w celu powrotu do Polski senackiej delegacji z Tomaszem Grodzkim. Absolutne bzdury mówi marszałek - powiedział wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz. Odniósł się do wypowiedzi Grodzkiego, który opisywał sytuację polskiej delegacji po awaryjnym lądowaniu samolotu w Zurychu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Tomasz Grodzki Senat Ministerstwo Obrony Narodowej lotnictwo samolot Wojciech Skurkiewicz Boeing delegacja

Uciążliwe kontrole w polskich firmach delegujących pracowników do Francji

W ostatnich tygodniach w działających na terenie Francji firmach z Europy Środkowo-Wschodniej prowadzone są intensywne kontrole przez tamtejszą inspekcję pracy. Jak podkreśla w rozmowie z Polskim Radiem Marek Benio - wiceprezes Inicjatywy Mobilności Pracy, w samych kontrolach nie byłoby nic złego, gdyby nie fakt, iż kontrahenci kontrolowanych firm są uprzedzani o prowadzeniu przez te firmy niezarejestrowanej na terenie Francji działalności gospodarczej. Dzieje się tak na bardzo wczesnym etapie kontroli - zaznaczył Marek Benio. - Kontrola, która zaczyna się od powiadomienia odbiorcy usług, że współpracuje z przestępcą, powoduje zerwanie kontraktów, mimo zadowolenia ze współpracy z polskimi kontrahentami - wyjaśnia wiceszef Inicjatywy Mobilności Pracy.
Zobacz więcej na temat:  Francja delegacja praca kontrola skarbowa kontrola pracowników

Pracownik w delegacji służbowej. Co warto wiedzieć?

Użytkowanie samochodu służbowego poza godzinami pracy lub prywatne wykorzystanie tzw. "karty paliwowej" dla pracownika może skończyć się naganą bądź zwolnieniem dyscyplinarnym. O prawach pracownika, który odbywa służbową podróż mówiła w "Czterech porach roku" mecenas Katarzyna Ludwig. 
Zobacz więcej na temat:  pracownik pracodawcy delegacja samochód służbowy prawo pracy sankcje ciekawostki Małgorzata Raducha porady prawne w Jedynce

W PE nowy projekt dot. transportu - zły dla naszych firm

Niekorzystne dla polskich firm przewozowych propozycje dot. transportu międzynarodowego w Parlamencie Europejskim. Korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka ustaliła, że pojawił się projekt zaostrzający przepisy dotyczące delegowania pracowników w transporcie międzynarodowym. Jutro zajmą się nim europosłowie z komisji transportu. I choć to nie zakończy prac nad przepisami, to będzie ważnym etapem. Dla Polski to sprawa istotna, bo ma ona jedną z największych flot transportowych w UE.
Zobacz więcej na temat:  Parlament Europejski transport delegacja

Dziś decyzja Europarlamentu ws. pracowników delegowanych

Dziś w Parlamencie Europejskim ważne głosowanie dla polskich firm przewozowych. Europarlament ma uzgodnić stanowisko w sprawie delegowania pracowników w transporcie międzynarodowym. Z tym stanowiskiem przedstawiciele europosłów rozpoczną negocjacje z unijnymi rządami w sprawie ostatecznego kształtu przepisów. Dla Polski to sprawa istotna, bo jest jednym z tych krajów Wspólnoty, które mają najwięcej firm transportowych.
Zobacz więcej na temat:  Beata Płomecka delegacja pracownicy Unia Europejska

Problemy pracowników delegowanych i kierowców

W Debacie Polskiego Radia 24 Goście: Agnieszka Wołoszyn - MRPiPS, Joanna Popiołek, Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych,  Małgorzata Bonikowska, Centrum Stosunków Międzynarodowych, Tadeusz Kucharski, sekcja krajowa transportu drogowego NSZZ”S” i Piotr Arak, Instytut Badań Rynku Konsumpcji i Koniunktur, rozmawiali na temat pracowników delegowanych i transportu międzynarodowego. 
Zobacz więcej na temat:  delegacja Unia Europejska transport

"To może być koniec Unii, do której wstępowaliśmy"

Prezes związku pracodawców "Transport i Logistyka Polska" Maciej Wroński jest zdania, że przyjęcie przez Parlament Europejski niekorzystnych dla Polski zmian w sprawie delegowania pracowników jest podważeniem jednej z podstawowych unijnych zasad - swobody świadczenia usług. - W tej chwili dostajemy sygnał, że za granicą jesteśmy po prostu niechciani - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  transport delegacja Parlament Europejski praca