Polskie Radio
Section05
duchowieństwo

Ks. prof. Jan Sochoń: tradycja i wychowanie utkały moją tożsamość

- Przeszłość, tradycja, wychowanie rodzinne, napotkani ludzie - to są źródła, które utkały moją tożsamość. Każdy, chcąc zrozumieć siebie, musi się przyglądać przeszłości i tym ludziom, dzięki którym jest tym, kim jest albo tym, kim się nieustannie staje - mówił w Dwójce ksiądz prof. Jan Sochoń, poeta, filozof i krytyk literacki.
Zobacz więcej na temat:  poezja duchowieństwo Kościół wspomnienie Dwójka dzieciństwo

Wielki Piątek. "Milczenie, które przeżywamy w Kościele, jest adoracją"

- Mamy pokusę, by w Wielki Piątek adorować śmierć Pana Boga jako pewien koniec czy negację wszechmocy Pana Boga. Dlaczego to jest pokusa? Bo wchodzimy wtedy w taki sposób myślenia, że skoro Pan Bóg milczy, wycofał się czy został zanegowany, to ten świat należy do człowieka - mówił w "Czterech porach roku" ks. Kacper Malicki.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Racewicz Kościół Wielkanoc Jezus Chrystus duchowieństwo

Abp Wojda: pomoc uchodźcom z Ukrainy wpisuje się w praktyki Wielkiego Postu

Dziś w Kościele katolickim Środa Popielcowa, czyli początek 40-dniowego Wielkiego Postu przygotowującego katolików do Wielkanocy, a dla wiernych czas wezwania do pokuty, nawrócenia i przemiany życia. Metropolita gdański abp. Tadeusz Wojda wskazuje w tym kontekście na pomoc uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy. - Musimy też wspierać tych, którzy walczą o swoją wolność, którzy doświadczyli straty kogoś bliskiego, którzy uciekają przed wojną, przed śmiercią - apeluje duchowny. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ukraina Kościół Kościół katolicki Wielki Post duchowieństwo uchodźcy

Spada liczba misjonarzy. "Wielu z nich wraca do kraju z powodu wieku oraz stanu zdrowia"

Z roku na rok liczba misjonarzy z naszego kraju spada. W roku 2010 było ich 2140. W roku 2016 było 2007 polskich misjonarzy i misjonarek, a obecnie jest 1800.- Wielu z nich wraca do kraju z powodu wieku oraz stanu zdrowia - powiedział sekretarz Komisji KEP ds. Misji o. Kazimierz Szymczycha SVD. Duchowny dodał, że spada także liczba osób przygotowujących się do wyjazdu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo religia duchowieństwo chrześcijaństwo wiara

"Nie chodzi o wizerunek Kościoła, lecz o Chrystusa". Przełomowe słowa przewodniczącego Episkopatu Francji ws. pedofilii

- Tu nie chodzi o poprawę wizerunku Kościoła, lecz o Chrystusa, o to, by ludzie mogli Go spotkać. Tym, co się liczy, nie jest Kościół, lecz Chrystus – powiedział abp Éric de Moulins-Beaufort, przewodniczący Episkopatu Francji odnosząc się do wyników dochodzenia niezależnej komisji w sprawie nadużyć seksualnych w środowisku kościelnym.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja społeczeństwo pedofilia Kościół duchowieństwo raport

Uroczystość Wszystkich Świętych. Ks. Bartołd: oddajemy cześć tym, którzy weszli do chwały niebieskiej

- Kościół oddaje cześć tym wszystkim, którzy weszli do chwały niebieskiej, a nam, którzy jeszcze jesteśmy w tym świecie doczesnym, wskazuje drogę, która ma nas zaprowadzić do świętości. Jest to także przypomnienie prawdy o naszej wspólnocie ze świętymi, którzy otaczają nas opieką - powiedział w audycji "W samo południe" na antenie Programu 1 Polskiego Radia ks. prałat Bogdan Bartołd, proboszcz parafii archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Wszystkich Świętych religia wiara duchowieństwo katolicyzm chrześcijaństwo Bogdan Bartołd Magdalena Ogórek

Dlaczego obchodzimy dzień Wszystkich Świętych? Proboszcz Archikatedry św. Jana wyjaśnia

- To papież Jan XI w roku 935 ustanowił osobne święto ku czci Wszystkich Świętych. W tym dniu Kościół oddaje cześć tym wszystkim, którzy weszli do chwały niebieskiej, a jednocześnie nam, wiernym, pielgrzymującym na tej ziemi wskazuje drogę, która ma również nas zaprowadzić do nieba - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 ks. Bogdan Bartołd, proboszcz Archikatedry św Jana
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Wszystkich Świętych religia wiara duchowieństwo katolicyzm chrześcijaństwo

"Jest darem od Boga". Filozof o czasie, życiu ziemskim i śmierci

- Czas jest darem od Boga. Darem, którym człowiek może odnaleźć sens swojego życia na ziemi. Dlaczego sens? Dlatego, że w tym czasie ziemskim zawiera się powołanie do wieczności - powiedział w audycji "Społeczeństwo obywatelskie: reaktywacja" na antenie Polskiego Radia 24 ks. prof. dr hab. Jan Przybyłowski, filozof i teolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Wszystkich Świętych czas duchowieństwo religia katolicyzm chrześcijaństwo śmierć

"Ma korzenie staroceltyckie i pogańskie, a czasami wręcz satanistyczne". Duchowny o Halloween

- Obchody Halloween są próbą wyparcia tego, co naturalne w polskiej tradycji, a więc podejścia do śmierci przesyconego chrześcijańską świadomością, że śmierć nie ma ostatniego słowa w naszym życiu – powiedział redaktor naczelny tygodnika "Idziemy" ks. Henryk Zieliński.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo religia duchowieństwo wiara chrześcijaństwo katolicyzm śmierć Halloween

"Bez Prymasa Tysiąclecia, nie byłoby Karola Wojtyły, papieża". Fotograf JP II przed Dniem Papieskim

- To on wskazał Wojtyłę, to była jego ręka, to było wskazanie w kierunku Ducha Świętego, w kierunku tych ludzi, którzy wybierają w Watykanie. Bez Prymasa Tysiąclecia, nie byłoby Karola Wojtyły, papieża - powiedział w Polskim Radiu 24 Adam Bujak (fotograf Jana Pawła II).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański Jan Paweł II prymas Polski Stefan Wyszyński Dzień Papieski chrześcijaństwo duchowieństwo papież społeczeństwo POLSKA

Ksiądz doktor Grzegorz Poźniak z nagrodą Feniksa Specjalnego 2021

Feniksa Specjalnego 2021 otrzymał ksiądz doktor Grzegorz Poźniak, dyrektor Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu. Nagroda jest dowodem uznania dla dorobku naukowego i popularyzatorskiego laureata w obszarze muzyki organowej, którego działalność badawcza koncentruje się wokół zagadnień muzyki liturgicznej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA MUZYKA Kościół religia duchowieństwo Targi Wydawców Katolickich społeczeństwo

Watykan ukarał abp. Gołębiewskiego. Powodem zaniedbania w sprawach molestowania małoletnich

Stolica Apostolska ukarała arcybiskupa seniora archidiecezji wrocławskiej Mariana Gołębiewskiego - poinformowała wrocławska kuria. Dochodzenie dotyczyło zaniedbań w sprawach wykorzystywania seksualnego małoletnich przez niektórych kapłanów z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej i z archidiecezji wrocławskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA pedofilia chrześcijaństwo duchowieństwo Kościół katolicyzm Watykan molestowanie seksualne