Polskie Radio
Section05

dwójka hp

Inmo Yang prosto z NOSPR: dla Sibeliusa skrzypce były jak pamiętnik

- Potrafił grać na skrzypcach, chciał zostać skrzypkiem i nawet gdy zajął się komponowaniem, to skrzypce były mu zawsze bliskie. Tak jak "Pieśni" były rodzajem pamiętnika dla Schuberta, tak muzyka skrzypcowa była tym samym dla Sibeliusa - mówił w Dwójce pochodzący z Korei Płd. Inmo Yang, który wystąpił w piątek z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach.
Zobacz więcej na temat:  NOSPR skrzypce Michał Dębski koncert Dwójka KULTURA MUZYKA Inmo Yang Jean Sibelius Zobacz także

Nie żyje Martin Pollack. "Tłumaczył autorów, których żywioł pisarski podzielał"

- Łączył w sobie kilka tożsamości. Pierwszą była chyba tożsamość pisarska. To bardzo ciekawa twórczość. Był dokumentalistą, ale specyficznym. Niemiecka literatura miała już falę dokumentaryzmu w latach 70. XX wieku, a on pojawił się nagle kilka dekad później ze swoim pisaniem - mówił w Dwójce Andrzej Kopacki, tłumacz książek Martina Pollacka. Austriacki pisarz i wielki promotor polskiej literatury w krajach niemieckojęzycznych zmarł w piątek w wieku 80 lat.
Zobacz więcej na temat:  literatura Austria odeszli 2025 Martin Pollack Adam Suprynowicz KULTURA Dwójka tłumacz Andrzej Kopacki

Jan Nowak-Jeziorański. Z archiwalnych wspomnień "kuriera z Warszawy"

20 stycznia mija 20 lat od śmierci Jana Nowaka-Jeziorańskiego, legendarnego "kuriera z Warszawy", emisariusza Komendy Głównej AK i Rządu RP w Londynie, wieloletniego dyrektora sekcji polskiej Radia Wolna Europa, dziennikarza, pisarza i publicysty. Z tej okazji w cyklu "Głosy z przeszłości" wysłuchaliśmy jego barwnych wspomnień.
Zobacz więcej na temat:  Jan Nowak-Jeziorański właśc. Zdzisław Jeziorański Jan Nowak-Jeziorański II wojna światowa sabotaż Dwójka Zobacz także wspomnienie Małgorzata Szymankiewicz Bożena Markowska

Nie żyje reżyser David Lynch. "Tworzył filmy, do których trzeba wracać"

W wieku 78 lat odszedł David Lynch – jedna z najwybitniejszych postaci współczesnego kina. Był postacią wielowymiarową, ponieważ nie tylko tworzył znakomite, wielopłaszczyznowe filmy, ale również malował, tworzył instalacje, a nawet zajmował się muzyką. – Mówiło się, że on pracuje na swojej własnej nieświadomości – mówił w Dwójce krytyk filmowy Sebastian Smoliński.
Zobacz więcej na temat:  David Lynch odeszli 2025 kino filmy Dwójka Sebastian Smoliński Artur Zaborski Roch Siciński reżyser KULTURA FILM Zobacz także

Muzyka księżycowa w różnych odsłonach

"Jest panią kobiet i wody, kieruje stwarzaniem i odtwarzaniem wszechświata. Rozdziela wody i deszcze, pośredniczy między ziemią a niebem. Jest istotą, która nigdy nie pozostaje identyczna z samą sobą, lecz doświadcza bolesnych przemian toczących się kołem wyraźnie i bezustannie widocznym" - tak pisze o Księżycu w "Słowniku symboli" Juan Eduardo Cirlot. A jak przedstawiany jest naturalny satelita Ziemi w muzyce?
Zobacz więcej na temat:  Piotr Matwiejczuk księżyc MUZYKA muzyka współczesna Dwójka

Agnieszka Dauksza: własna bezsilność pozwoliła mi rozpoznać bezsilność w innych

- Wyraziście pamiętam doświadczenie pandemii. Właśnie wtedy pierwszy raz skonfrontowałam się z tym, przed czym uciekałam całe życie, z bezsilnością. Ona zawsze wydawała mi się żywiołem, obezwładniającym i nie do pokonania. Nagle niemal wszyscy podlegali tej presji i nie było jeszcze wówczas wiadomo, co dalej... - mówiła w Dwójce Agnieszka Dauksza, autorka książki "Ludzie nieznaczni. Taktyki przetrwania".
Zobacz więcej na temat:  Monika Zając literatura Agnieszka Dauksza Dwójka KULTURA KSIĄŻKA Zobacz także eseistyka nike Literacka Nagroda NIKE

Koncert Krystiana Zimermana z London Symphony Orchestra. "Na sali wytworzyła się magia"

W połowie stycznia w Filharmonii Paryskiej publiczność miała okazję wysłuchać koncertu Krystiana Zimermana z London Symphony Orchestra pod dyrekcją Sir Simona Rattle'a. Była tam także Róża Światczyńska, która opowiedziała na antenie Dwójki o swoich wrażeniach z tego występu.
Zobacz więcej na temat:  Krystian Zimerman Róża Światczyńska Paryż koncert Dwójka Zobacz także Simon Rattle

Wielki malarz, świetny eseista, kronikarz żywej historii. Wywiad rzeka z Józefem Czapskim

"Świat w moich oczach" to wywiad rzeka z Józefem Czapskim, niezwykłym świadkiem burzliwej historii XX wieku. Współtworzył paryską "Kulturę". Był więziony w Starobielsku. Swoim życiem świadczył o historii. O sowieckich zbrodniach pisał m.in. we "Wspomnieniach starobielskich" oraz "Na nieludzkiej ziemi".
Zobacz więcej na temat:  Józef Czapski Katarzyna Sanocka II wojna światowa historia Polski sowieckie obozy pracy malarstwo SZTUKA KULTURA literatura Zobacz także Dwójka

Sylwia Knutel: mieszkamy w Los Angeles, ale Polskę i polskie kino mamy w sercach

- Ostatnio bardzo duży udział przy organizacji eventu dla filmu Damiana Kocura "Pod wulkanem" wzięła Alicja Bachleda-Curuś. Wszystko super się udało, zjawiło się ponad sto osób. Pomimo tego, że mieszkamy tutaj, w Los Angeles, gdzie mogłybyśmy totalnie zapomnieć o Polsce, ale nie, to jest w naszych sercach - mówiła w Dwójce Sylwia Knutel, ambasadorka polskiego kina w Hollywood.
Zobacz więcej na temat:  Hollywood Artur Zaborski kino Oscary 2025 Oscary Dwójka KULTURA Zobacz także Los Angeles film polski

Rok Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. "Magdalena Samozwaniec czuła, że jest to winna siostrze"

- Ona cały czas tak jakby spłacała dług pożegnania w Juracie w 1939 roku. Nie odprowadziła wtedy siostry na dworzec, tylko poszła na plażę. Nigdy więcej już się nie widziały. To w niej ciągle siedziało. Postanowiła dbać o pamięć o siostrze. Bardzo pilnowała rocznic, chętnie rozmawiała o Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej na swoich spotkaniach autorskich. Ta Lilka cały czas bardzo funkcjonowała w jej życiu - mówił w Dwójce Rafał Podraza, popularyzator twórczości obu sióstr Kossak.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Samozwaniec Maria Pawlikowska-Jasnorzewska Rafał Podraza Dorota Gacek Dwójka KULTURA Zobacz także poezja

Tomasz Konieczny ponownie na rodzimej scenie. Recital w Filharmonii Łódzkiej

Bas-baryton Tomasz Konieczny, który na co dzień występuje na najważniejszych scenach operowych świata, po latach nieobecności w rodzinnej Łodzi da koncert w tamtejszej filharmonii. Jego recital z towarzyszeniem pianisty Lecha Napierały zaplanowany został na 22 stycznia. O planach koncertowych na 2025 rok Tomasz Konieczny opowiedział w "Poranku Dwójki". 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Sanocka Tomasz Konieczny Dwójka Zobacz także opera Ryszard Wagner Łódź filharmonia

Festiwal Opera Rara. Jak wygląda współpraca z gwiazdami operowymi?

Organizatorzy festiwalu Opera Rara zaplanowali w tym roku dwanaście wydarzeń, w których wezmą udział prawdziwe gwiazdy opery. Wśród nich tenor Ian Bostrige. Marzena Lubaszka zdradziła w radiowej Dwójce, że zaskoczyła ją współpraca ze śpiewakiem. - Spodziewałam się zimnego angola, a okazało się, że jest to człowiek, z którym jest nam bardzo po drodze - przyznała.
Zobacz więcej na temat:  Opera Rara Dwójka Zobacz także Jakub Kukla Jan Tomasz Adamus KULTURA

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku stawia na nieustanny rozwój

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku jest unikatową w kraju placówką, której celem jest ochrona narodowego dziedzictwa w dziedzinie rzeźby. W kolekcji jednostki są dwa tysiące prac, m.in. Magdaleny Abakanowicz, Wojciecha Fangora, Sylwestra Ambroziaka, Władysława Hasiora oraz Józefa Szajny. Placówka wzbogaciła się niedawno o dwa nowe eksponaty. 
Zobacz więcej na temat:  Marcin Pesta Centrum Rzeźby Polskiej Dwójka Zobacz także SZTUKA KULTURA rzeźba