Polskie Radio
Section05

dwójka hp

"Zniknięcia". Tłumacz: to była ciężka praca, ale okraszona przyjemnościami

- Jest to utwór, który ma bardzo wiele warstw, także czysto formalnych. Najbardziej zauważalna to brak litery "e", ale jest także całe mnóstwo innych przymusów, bo to była racja pisania samego Pereca. Poszukiwanie wyjścia z tych rozmaitych pułapek, odniesień, kontekstów to była jednocześnie ciężka praca, ale okraszona całym mnóstwem gier i zabaw - mówił w "Poranku Dwójki" Stanisław Waszak, współautor pierwszego polskiego tłumaczenia książki "Zniknięcia" Georgesa Pereca.
Zobacz więcej na temat:  literatura Paweł Siwek KSIĄŻKA tłumacz Dwójka

Zamach na prezydenta Narutowicza. "Zabójca miał kamienną twarz"

- Prezydenta trzymało kilka osób w pozycji półleżącej na króciutkiej ławeczce, gdzie jedna trzecia jego potężnego wzrostu nie mogła znaleźć miejsca. "Połóżmy go na podłodze" powiedziałam. Uklękłam i oparto go o mnie klęczącą. U stóp prezydenta siedział na krześle zabójca. Oficer biały jak papier trzymał mu łokcie skręcone w tył. "Proszę mnie nie szarpać, nie będę uciekał" powiedział zabójca. Miał twarz kamienną, nie patrzył na zabitego - tak zamach na Gabriela Narutowicza wspominała Kazimiera Iłłakowiczówna.
Zobacz więcej na temat:  Gabriel Narutowicz Rafał Habielski Andrzej Mietkowski Eligiusz Niewiadomski zamach rocznica Dwójka

"Partnerstwo w Muzyce" - szacunek i równość pomiędzy muzykami

- Jeżeli popatrzymy na największe zespoły, największe światowe orkiestry, to tam każdy pojedynczy muzyk mógłby być solistą - mówił w Dwójce Mischa Kozłowski, pianista, wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz prezes Fundacji "Partnerstwo w Muzyce". 22 grudnia w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina o godz. 19.00 odbędzie się specjalny koncert organizowany przez fundację.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Siwek MUZYKA partnerstwo

DCz #643. Legendarne wytwórnie - Archiv Produktion

W tym wydaniu audycji "Duża czarna" kolejne spotkanie z cyklu poświęconego legendarnym wytwórniom. Tym razem, wspólnie z Mieczysławem Stochem, sięgnęliśmy do olbrzymiego katalogu oficyny Archiv Produktion. - To kolejne ogniwo naszego długiego cyklu, który jest zorientowany na legendarne oficyny wydawnicze i ich bardzo różne płyty, niekiedy nazywane przez nas arcydziełami - mówił Przemysław Psikuta.
Zobacz więcej na temat:  Przemysław Psikuta Dwójka Płyty Deutsche Grammophon

Martyna Pastuszka: trzeba zacząć zbliżać te światy

- Gdy słucham naszych nagrań, muszę powiedzieć, że widać w nas wciąż poszukiwania. Te poszukiwania i marzenia były od początku. Są to poszukiwania instynktownej taneczności, której czasem brakuje (...), po drugie, pragnienie frazy do końca zdania z kropką i zrozumieniem (…) i ostatnia rzecz to poetyckość i czar niedopowiedzeń - mówiła Martyna Pastuszka na antenie Dwójki.  
Zobacz więcej na temat:  Dwójka dyrygent muzyka klasyczna MUZYKA Martyna Pastuszka skrzypce Magdalena Łoś NOSPR koncert

Patryk Pleskot: Niewiadomski chciał zabić Piłsudskiego, a nie Narutowicza

- Pytany podczas procesu o okoliczności zabójstwa prezydenta Narutowicza, Eligiusz Niewiadomski cały czas krytykował Piłsudskiego. "Piłsudski to, Piłsudski tamto". Sędzia, prokurator, wszyscy pytali go, dlaczego mówi o Piłsudskim, skoro zabił Narutowicza. W pewnym momencie Niewiadomski powiedział rzecz, która zmroziła, że Narutowicz jako człowiek właściwie dla niego nie istniał, że zabił symbol - mówił w Dwójce Patryk Pleskot, autor książki "Portret mordercy".
Zobacz więcej na temat:  Gabriel Narutowicz zabójstwo Eligiusz Niewiadomski Dwójka Wacław Holewiński Patryk Pleskot

"Narutowicz. Nienawiść zabija". Wystawa DSH

- Bardzo chciałbym, żeby wystawa stała się przyczynkiem, by o Narutowiczu sobie przypomnieć, bo o nim nie pamiętamy, a po drugie, by spróbować przyłożyć tę historię do tego, z czym mamy do czynienia teraz - mówił w "Wybieram Dwójkę" Marcin Matuszewski, kurator wystawy plenerowej "Narutowicz: Nienawiść zabija" w warszawskim Domu Spotkań z Historią, otwartej w 100. rocznicę zabójstwa prezydenta Gabriela Narutowicza. 
Zobacz więcej na temat:  Gabriel Narutowicz zabójstwo Dwudziestolecie międzywojenne malarstwo wystawa historia Polski KULTURA Jakub Jamrozek

Ahmad Sarmast - ocalić afgańską muzykę

Jeśli mówimy o zanikaniu tradycyjnych afgańskich instrumentów i umiejętności ich tworzenia przez ludzi, którzy zajmowali się tym od pokoleń, to problem jest szerszy, pociąga on za sobą wymazanie całych gatunków z muzycznej mapy Afganistanu. Jeśli postawa talibów wobec muzyki i sztuki nie ulegnie zmianie, niedługo świat straci wiele pięknych form śpiewu czy gry instrumentalnej, które przecież są dziedzictwem całej współczesnej cywilizacji – mówił w Dwójce dr Ahmad Naser Sarmast, afgański muzykolog, założyciel i dyrektor „najpiękniejszego miejsca w Afganistanie” – Afgańskiego Narodowego Instytutu Muzycznego (ANIM).
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Tejchma Afganistan Dwójka instrumenty talibowie