Polskie Radio
Section05

dyplomacja

"Możliwość współpracy zdaje się urzeczywistniać". Janusz Życzkowski o wizycie premierów w Kijowie

- Ta współpraca rodzi się w okolicznościach dramatycznych, trudnych, związanych z wojną, z agresją. Paradoksalnie jednak właśnie w tych trudnych okolicznościach ta możliwość współpracy zdaje się urzeczywistniać - mówił w Polskim Radiu 24 Janusz Życzkowski, redaktor naczelny Gazety Lubuskiej. Gościem audycji był także Piotr Kusznieruk (Trubuna.info).
Zobacz więcej na temat:  polityka Ukraina ŚWIAT Europa pieniądze Mateusz Morawiecki wojna na Ukrainie serwis wschodni wojna 2022 Polskie Radio 24 Jarosław Kaczyński Kijów

Ukraina docenia działania rządu ws. sankcji wobec Rosji. "Polska była inicjatorem całkowitego embarga na ropę"

Premier Ukrainy Denys Szmyhal w rozmowie z TVP Info docenił działania polskich władz, które lobbowały na forum unijnym ws. ostrych sankcji na reżim Putina. - Polska była inicjatorem zastosowania całkowitego embarga na ropę naftową z Rosji - powiedział Szmyhal.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2022 wojna na Ukrainie serwis wschodni pieniądze Ukraina ŚWIAT Europa polityka GOSPODARKA

Dziś w Kijowie polsko-ukraińskie konsultacje międzyrządowe. Premier Ukrainy dziękuje za wsparcie

Dziś w Kijowie odbędą się polsko-ukraińskie konsultacje międzyrządowe. Będzie to pierwsze spotkanie w tej formule od początku wojny. Premier Ukrainy Denys Szmyhal podziękował w tym kontekście Polakom za wsparcie jego kraju i pomoc uchodźcom. - Inicjatywa tego spotkania nadeszła od polskiego rządu i prezydenta Andrzeja Dudy - podkreślił przedstawiciel strony ukraińskiej.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2022 wojna na Ukrainie serwis wschodni Mateusz Morawiecki pieniądze Ukraina ŚWIAT Europa Andrzej Duda polityka

Wawrzyk: KPO zostanie zatwierdzony. To główny cel wizyty von der Leyen w Polsce

Głównym celem wizyty szefowej KE Ursuli von der Leyen w Polsce jest ogłoszenie zatwierdzenia KPO przez Komisję Europejską - powiedział wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk. Podkreślił, że wizyta jest uzgodniona z premierem Mateuszem Morawieckim i nie byłoby jej, gdyby to ogłoszenie nie zostało zatwierdzone.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Polityka zagraniczna Polski Unia Europejska Komisja Europejska Piotr Wawrzyk Krajowy Plan Odbudowy

Spotkanie pierwszych dam Polski i Egiptu. Tematami działania na rzecz młodzieży, osób starszych i niepełnosprawnych

Małżonki prezydentów Polski i Egiptu rozmawiały o wspólnych obszarach działalności, takich jak młodzież, osoby starsze i niepełnosprawne, a także o zaangażowaniu Pary Prezydenckiej Egiptu w działania na rzecz mieszkańców wsi i na rzecz praw kobiet oraz ich aktywizacji zawodowej.
Zobacz więcej na temat:  Agata Kornhauser-Duda młodzież niepełnosprawni senior Egipt ŚWIAT Afryka

Premier Morawiecki przed szczytem w Brukseli: skończmy z kupowaniem w UE rosyjskiej ropy

Skończmy z kupowaniem w Unii rosyjskiej ropy - mówił w Brukseli premier Mateusz Morawiecki przed wejściem na szczyt. Jednym z tematów spotkania europejskich przywódców będzie szósty pakiet sankcji, a w nim embargo na import rosyjskiej ropy.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2022 wojna na Ukrainie serwis wschodni Unia Europejska sankcje Unii Europejskiej ropa naftowa Mateusz Morawiecki Rosja ŚWIAT Europa

Prezydent Andrzej Duda w Kairze: mam nadzieję, że stosunki polsko-egipskie będą się rozwijać

- Mam nadzieję, że dzięki tej wizycie stosunki polsko-egipskie będą się rozwijać w wielu sektorach - powiedział w Kairze prezydent Andrzej Duda. Dziękował także Polonii, za to, że Polska w Egipcie jest znana i lubiana. Prezydent Polski poruszył również kwestię wojny na Ukrainie i przekazał, że ma w Egipcie misję zleconą przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Andrzej Duda Egipt polityka wojna na Ukrainie wojna 2022 Ukraina

Szef MSZ Ukrainy rozmawiał z sekretarzem stanu USA. Głównym tematem ciężkie uzbrojenie

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, komentując przeprowadzoną rozmowę telefoniczną z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem napisał na Twitterze, że ciężkie uzbrojenie było najważniejszym z poruszanych tematów. "Na Ukrainę będzie go przybywać coraz więcej" - dodał.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2022 wojna na Ukrainie serwis wschodni wojsko Ukraina broń USA Antony Blinken ŚWIAT Europa