Polskie Radio
Section05

dzieciństwo

Wszystko o normach rozwojowych dzieci

Jakie cechy i umiejętności powinny posiadać dzieci w zależności od ich wieku, czyli wszystko o tzw. normach rozwojowych dzieci! Jaki jest prawidłowy harmonogram rozwoju dzieci? Kiedy powinniśmy się niepokoić, że nasze dziecko nie rozwija się tak jak inni rówieśnicy, odbiegając od nich np. wagą, czy wzrostem, ale też wtedy gdy nie zdobywa umiejętności takich jak inne dzieci? Czego nie wolno bagatelizować, ale też jak nie być przewrażliwionym na tym punkcie, bo przecież mimo obowiązujących norm, każde dziecko rozwija się w inny sposób?
Zobacz więcej na temat: 

Dziecko to nie projekt. Jak nie być toksycznym rodzicem?

Rodzicielstwo to jedna z najbardziej odpowiedzialnych ról w życiu człowieka. Większość rodziców pragnie dla swojego dziecka jak najlepiej, ale dobre intencje nie zawsze przekładają się na dobre działania, a toksyczne zachowania mogą pojawić się nieświadomie. - Toksyczny rodzic to taki, który negatywnie wpływa na swoje dziecko - mówi w "Czterech porach roku" w Programie 1 Polskiego Radia Małgorzata Czyżewska-Kleczkowska, psycholożka i psychoterapeutka. - Jest nadmiernie kontrolujący, nadmiernie wymagający. Bardzo często poniża dziecko. Bywa też zazdrosny o dziecko i jego sukcesy - dodaje. 
Zobacz więcej na temat:  psychologia Roman Czejarek rodzice dzieci rodzicielstwo wychowanie emocje uczucia samodzielność

Przemoc wobec dzieci to spektrum, które często zaczyna się z pozoru niewinnie

W Polsce od 2010 r. obowiązuje całkowity, prawny zakaz stosowania kar fizycznych wobec dzieci. W praktyce problem przemocy nie tylko nadal istnieje, ale często jest ona traktowana jako metoda wychowawcza. Przemoc odbiera dzieciom poczucie bezpieczeństwa, niszczy zaufanie do dorosłych i zostawia ślady na całe życie. 30 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Sprzeciwu Wobec Bicia Dzieci.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych dzieci przemoc przemoc domowa przemoc wobec dzieci rodzice

Między troską a kontrolą. Nadopiekuńczość hamuje rozwój dzieci

Społeczeństwo, a zwłaszcza rodzice - często zbyt opiekuńczy, zbyt kontrolujący lub zbyt nieobecni - nieświadomie spowalniają proces dorastania dzieci. Nadopiekuńczość, lęk przed porażką i chęć zapewnienia jak najlepszego startu prowadzą do odwrotnego efektu. Dzieci wychowywane w poczuciu, że świat jest niebezpieczny, a ich samodzielność niewystarczająca, uczą się polegać na innych zamiast na sobie. 
Zobacz więcej na temat:  psychologia Roman Czejarek dzieci rodzice dojrzewanie

Wojna oczami dzieci. Rysunki najmłodszych uczestników II wojny światowej na liście UNESCO

II wojna światowa pozostawiła po sobie niezatarte ślady w historii ludzkości, zarówno w wymiarze zniszczeń, jak i tragedii ludzkich. Wśród nich znajdują się losy dzieci, które w czasie tego globalnego konfliktu musiały zmierzyć się z ekstremalnymi warunkami. Rysunki dzieci z czasów wojny stanowią niezwykle wartościowy i wzruszający zapis tamtej rzeczywistości. Ich wartość artystyczna i znaczenie dokumentalne zostały docenione przez UNESCO.
Zobacz więcej na temat:  dzieci II wojna światowa UNESCO historia Polski okupacja niemiecka rysunek

Zaangażowany tata. Kamil Nowak z Blog Ojciec: wiedza nie spłynęła na kobiety sama

W przeszłości rola ojca była często ograniczana do bycia żywicielem rodziny. Współczesne tacierzyństwo zyskuje na znaczeniu, ponieważ ojcowie coraz częściej angażują się w codzienną opiekę nad dziećmi. Coraz większy nacisk kładzie się też na równą odpowiedzialności obydwojga rodziców w wychowywaniu dzieci. Zyskująca na znaczeniu rola ojca w rodzinie ma pozytywny wpływ nie tylko na dzieci, ale także na relacje między partnerami. 
Zobacz więcej na temat:  dzieci rodzice rodzicielstwo psychologia Agnieszka Kunikowska Kamil Nowak Blog Ojciec

Parentyfikacja. Gdy dziecko musi nagle dorosnąć

Parentyfikacja to proces, w którym dziecko przyjmuje rolę dorosłego. Musi zająć się sobą, domem, młodszym rodzeństwem, a czasem nawet dorosłymi członkami rodziny. Z taką sytuacją mamy do czynienia zwykle w wyniku nieobecności, zaniedbania lub niewłaściwego zachowania dorosłych. Sparentyfikowane dziecko staje się dorosłym w relacji, co może prowadzić do poważnych konsekwencji dla jego rozwoju emocjonalnego i psychicznego.
Zobacz więcej na temat:  dzieci rodzice rodzicielstwo psychologia Roman Czejarek

Czy jestem "wystarczająco dobrym rodzicem"?

"Czy jestem dobrym rodzicem?" to pytanie, które większość rodziców zadaje sobie w którymś momencie życia. Czy da się na nie jednoznacznie odpowiedzieć? Co świadczy o byciu dobrym rodzicem? Że kochamy nasze dziecko? Że poświęcamy mu czas? Nie ma rodziców idealnych, a wychowywanie dziecka to trudna i skomplikowana rola. Czy to, że nie jesteśmy idealni powinniśmy traktować jako porażkę? 
Zobacz więcej na temat:  dzieci rodzice rodzicielstwo psychologia Sława Bieńczycka Beata Rajba

Pierwszy telefon dla dziecka. Dlaczego im później, tym lepiej?

- Z punktu widzenia rozwoju psychiki dziecka oraz budowy i funkcji rozwoju mózgu jestem zdania, że dziecku nie jest potrzebny telefon - mówi w Programie 1 Polskiego Radia psycholog kliniczny dzieci i młodzieży Marta Bąkowska. Tymczasem, jak wynika z raportu "Internet Dzieci", dzieci i młodzież spędzają dziennie ponad cztery godziny ze smartfonem w ręku.
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także telefony komórkowe telefon smartfony smartfon dzieci psychologia rozwój rozwój dziecka Roman Czejarek internet

Osobowość narcystyczna. W pułapce samooceny

Osobowość narcystyczna to rodzaj zaburzenia, które polega m.in. na stałej potrzebie podziwu i braku empatii. Osoba taka zdaje się przekonana o swojej wspaniałości, ale jak mówi w "Czterech porach roku" Marta Bąkowska, psycholożka kliniczna dzieci i młodzieży, może też kryć się za tym dużo tzw. potrzeb wielkościowych. - Zaburzenie osobowości narcystycznej jest skoncentrowane wokół budowy samooceny, którą narcyz cały czas musi sobie potwierdzać, bo tak naprawdę w środku jest tam bardzo kruche, zawstydzone i potrzebujące "ja" - zaznacza. 
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska Zobacz także dziecko psychologia narcyzm

Uczniowie wybierają szkoły, do których dojadą. Poziom nauczania jest mniej ważny

Blisko 50 proc. uczniów, wybierając wymarzoną szkołę, nie kieruje się poziomem edukacji, tylko tym, czy dojedzie do niej autobusem lub pociągiem. Tak wynika z raportu opublikowanego przez UNICEF Polska. Jak duży jest problem wykluczenia transportowego wśród dzieci i młodzieży?
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska Zobacz także dzieci edukacja UNICEF Jan Bratkowski transport publiczny transport szkoła

Czy każde dziecko powinno chodzić do przedszkola?

Zgodnie z polskim prawem dzieci w wieku sześciu lat mają obowiązek uczęszczania do przedszkola lub też udziału w innych formach tzw. wczesnego wspomagania edukacyjnego, realizowanych przez odpowiednie placówki oświatowe. Dzieci młodsze, od trzeciego roku życia, mogą, ale nie muszą być objęte wychowaniem przedszkolnym. - Wszystko zależy od rodziców i tego, na co dziecko jest gotowe - mówi w "Czterech porach roku" psycholożka dziecięca Roksana Benedykciuk.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska Zobacz także dzieci edukacja przedszkole psychologia dziecięca psychologia