Polskie Radio
Section05

ekologia

Bezmięsny schabowy przyszłością naszej kuchni? Nadchodzi rewolucja alternatywnych białek

W Europie gwałtownie rośnie sprzedaż produktów pochodzenia roślinnego. Związane jest to m.in. z rosnącą świadomością konsumentów na temat wpływu spożycia mięsa na ludzkie zdrowie i długość życia. Dlatego coraz większą karierę robią alternatywne źródła białka. Nie bez znaczenia jest też fakt, że zwiększenie ich produkcji ma również wpływ na gospodarkę i klimat.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA jedzenie zdrowe odżywianie wegetarianizm weganizm zdrowie i dieta rolnictwo białko hodowla zwierząt klimat mięso Trójka Szymon Majchrzak Krzysztof Łoniewski

Na ratunek Amazonii. Peruwiańczycy biorą sprawy w swoje ręce

Mieszkańcy ponad 7 tys. osiedli i miasteczek peruwiańskiej Amazonii ponownie zalesiają lasy deszczowe, które pokrywają 60 proc. tego terytorium. Wielka społeczna akcja jest związana z regularnym niszczeniem dziewiczych lasów przez rabunkową i nielegalną wycinkę - poinformowało Peruwiańskie Towarzystwo Ochrony Środowiska Naturalnego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Południowa Amazonia Peru lasy deszczowe ochrona środowiska

Międzynarodowy Dzień Ziemi - promować ochronę środowiska

Międzynarodowy Dzień Ziemi to coroczne wydarzenie obchodzone w dniu 22 kwietnia w celu promowania ochrony środowiska, zwiększenia świadomości ekologicznej, budowania wspólnej odpowiedzialności za naszą planetę oraz inspirowania do życia w zgodzie z naturą. W tym roku hasłem święta jest "Planeta kontra tworzywa sztuczne". Gość: ekolog, Sławomir Brzózek.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Joanna Ficińska Międzynarodowy Dzień Ziemi

Dorota Wolff: zaśmiecamy przyszłość naszych dzieci

- W jednostce nie ma siły, siła jest w masie, im bardziej będziemy propagować modę z drugiej ręki, tym bardziej walczymy o to środowisko. Ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, co się dzieje, jaka czeka nasz przyszłość. W raporcie Greenpeace jest informacja, że w 2050 r. w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb - mówiła w Polskim Radiu 24 Dorota Wolff ("Drzwi do stylu").
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 klimat ochrona środowiska Marta Hoppe

Sprzątanie świata wcale nie musi być potrzebne. Co zrobić, aby tego nie robić?

Chociaż sprzątanie towarzyszy nam na co dzień, to i tak nie lubimy tego robić. A jak stwierdził gość "Poranka" w Polskim Radiu Dzieciom cały sekret tkwi w tym, abyśmy nie musieli tego robić, a nauczyli się żyć i postępować tak aby porządek w domu i na świecie był naszym nawykiem. O ekologicznych pomysłach na życie w uporządkowanym świecie rozmawialiśmy dziś w Dniu Ziemi, ze Sławkiem Brzózkiem, ekspertem ekologicznym. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ historie problemy społeczne planeta Ziemia

Operacja Czysta Rzeka - działania na rzecz środowiska z rywalizacją w tle

Na dnie oraz brzegach rzek można znaleźć rozmaite rzeczy. To nie tylko powalone drzewa i rośliny, ale też śmieci pozostawione przez człowieka. Z niechcianymi "dekoracjami" walczą uczestnicy ogólnopolskiej Operacji Czysta Rzeka. W tym roku akcja odbywa się po raz szósty; poza zbiornikami wodnymi wolontariusze sprzątną również m.in. tereny leśne. Operacja obejmie m.in. tereny województwa lubelskiego, gdzie organizatorzy przewidzieli również nagrody dla uczestników.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Robert Grzędowski czystość Operacja Czysta Rzeka lubelskie przyroda rzeka

Dzień Ziemi. Wróćmy do natury, zadbajmy o swój dobrostan

- Jednym z większych problemów dziś jest to, że trochę się oderwaliśmy od natury. Zapomnieliśmy, że tak naprawdę jesteśmy po prostu jej częścią, ona jest podstawą naszego życia - mówi Szymon Bujalski, twórca profilu "Dziennikarz dla klimatu". Przypomina też, że kontakt z naturą potrzebny nam jest każdego dnia, nie tylko w Dniu Ziemi, 22 kwietnia. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Ziemia Kamil Jasieński klimat kryzys klimatyczny katastrofa ekologiczna przyroda natura

Dr Piotr Chmielewski: wilk nie stanowi zagrożenia dla człowieka

- Nie jest łatwo zobaczyć wilka w naturze, pomimo tego, że jego populacja się zwiększa. Wilk jest zwierzęciem ostrożnym, które stara się unikać człowieka, takie spotkania są stosunkowo rzadkie. Dzikie zwierzęta w lesie dużo wcześniej zdają sobie sprawę z naszej obecności, niż my je dostrzegamy. Zdrowe, dzikie wilki cechują się antropofobią, lękiem przed człowiekiem - mówił w Polskim Radiu 24 dr Piotr Chmielewski, członek Stowarzyszenia "Z Szarym za Płotem" (Uniwersytet Warszawski).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 klimat ochrona środowiska Marta Hoppe wilk

"Chronić Cię Trzeba" czyli jak uratować cietrzewie w Polsce

Kto z nas widział w Tatrach cietrzewia? W TPN żyje już bardzo niewielka populacja tych ptaków. Są na granicy wymarcia. Trzeba je aktywnie chronić, inaczej nie przetrwają. Temu służy akcja Tatrzańskiego Parku Narodowego "Chronić Cię Trzeba". Gościem Marty Hoppe był Michał Adamowicz, ornitolog, przyrodnik i podróżnik.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 klimat ochrona środowiska Marta Hoppe Tatrzański Park Narodowy