Polskie Radio
Section05
emigracja

Zapachy stajni i tysiące wierszy, czyli jak powstawał "Pan Tadeusz"

190 lat temu Adam Mickiewicz zakończył pracę nad dziełem, które miało stać się najważniejszym – podniesionym do rangi narodowej epopei – tekstem polskiej literatury. Jak wyglądał rozłożony na kilkanaście miesięcy proces powstawania poematu? "Dławią mi w pieluchach Tadeuszka", miał mówić Mickiewicz o tym – jak się okazuje – wcale niełatwym dla niego czasie.
Zobacz więcej na temat:  Adam Mickiewicz poezja literatura Paryż emigracja Litwa ojczyzna

"Ja o tym marzyłam”. Od zielonej karty do powrotu z emigracji

Mama wyjechała z Polski do Stanów Zjednoczonych po upadku komunizmu. Złożyła dla całej rodziny dokumenty, żebyśmy mogli do niej dołączyć ale długo czekaliśmy na tak zwaną zieloną kartę. Wyjechaliśmy dopiero w 2008 roku. I to była taka upragniona zmiana w naszym życiu. Jedziemy do Stanów, bo tam jest tak pięknie i dobrze. Perspektywy dla nas i dzieci, chociaż ja byłam po trzydziestce a mąż po czterdziestce – wspomina Monika Kornasiewicz.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa USA Stany Zjednoczone Nowy Jork New Jersey Polonia Polonia w USA podkarpackie pandemia rodzina na swoim Małgorzata Frydrych

Adam Koc. Żołnierz, polityk, niepodległościowiec

55 lat temu, 3 lutego 1969 roku, w Nowym Jorku zmarł płk Adam Koc. W swoim życiu pełnił wiele funkcji: był współzałożycielem Polskiej Organizacji Wojskowej, żołnierzem Legionów Polskich, a w okresie międzywojennym wiceministrem skarbu państwa i liderem Obozu Zjednoczenia Narodowego. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA I wojna światowa wojna polsko-bolszewicka Adam Koc Józef Piłsudski Legiony Polskie emigracja niepodległość

„Doświadczyć życia pełną parą”. Ewelina Rączka o powrocie z emigracji

Wyjechałam do Stanów Zjednoczonych jako nastolatka. W Nowym Jorku skończyłam szkołę średnią i poszłam na studia. Na emigracji w USA przebywałam 11 lat. Kiedy wyjeżdżałam za granicę w Polsce był bardzo trudny czas, duże bezrobocie, strach co będzie później, co będzie dalej. W Ameryce czekała lepsza praca, co oznaczało jednocześnie lepszą przyszłość – przybliża Ewelina Rączka.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa USA Polonia w USA Nowy Jork Wielka Brytania Warszawa podkarpackie rodzina rodzice senior Małgorzata Frydrych

Alfabet Gombrowicza - "a" jak "autor"

- W Gombrowiczu nie było dystansu między człowiekiem a jego literaturą. W życiu, w rozmowie on zachowywał się tak jak w książkach, prowadził grę z rozmówcą i czytelnikiem na wielu płaszczyznach. Podpuszczał go, a potem się wycofywał, czyli jak sam twierdził: "przyprawiał gębę". Ta jedność stylu i człowieka jest zjawiskiem dość niezwykłym - mówił Michał Głowiński w pierwszej audycji z cyklu "Alfabet Gombrowicza".
Zobacz więcej na temat:  Witold Gombrowicz Dorota Gacek Dwójka literatura emigracja Michał Głowiński KULTURA

Wacław Jędrzejewicz. Polityk, historyk, niepodległościowiec

29 stycznia 1893 roku urodził się prof. Wacław Jędrzejewicz. Był oficerem polskiego wywiadu, współorganizatorem Polskiej Organizacji Wojskowej, a w okresie międzywojennym pełnił funkcję ministra. Wsławił się również jako założyciel Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce - jednej z najważniejszych polonijnych placówek naukowych. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Wacław Jędrzejewicz historia Polski Dwudziestolecie międzywojenne I wojna światowa Historia - ludzie II wojna światowa Józef Piłsudski Legiony emigracja Stany Zjednoczone wojna polsko-bolszewicka

„Chciałbym powrócić do spokojnego Lwowa”. Fundacja Ave z ofertą dla uchodźców z Ukrainy

Fundacja Ave od pierwszych dni rosyjskiej agresji na Ukrainę wspiera uchodźców z terenów objętych walkami. Jak wiele społecznych organizacji w Polsce wspieramy Ukraińców działaniami pomocowymi w ich kraju i na terenie Polski. Organizujemy obozy dla młodzieży i pomoc w postaci darów. I z dumą przyznaję, że za działania naszych wolontariuszy dla Ukrainy otrzymaliśmy nagrodę w ramach 13. Mazowieckich Barw Wolontariatu – mówi Bartłomiej Włodkowski, prezes Fundacji Ave.
Zobacz więcej na temat:  emigracja Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2024 uchodźcy pomoc Lwów Kijów Odessa żołnierze Małgorzata Frydrych

Zabójstwo polsko-tajskiej rodziny w Wielkiej Brytanii. Policja podała personalia ofiar

We wtorek brytyjska policja podała personalia wszystkich czterech osób, których ciała znaleziono w domu polsko-tajskiej rodziny koło Norwich we wschodniej Anglii. Ujawniono też, że Bartłomiej K., gdy krótko przed śmiercią zadzwonił na policję, mówił, że jest zaniepokojony własnym stanem psychicznym.
Zobacz więcej na temat:  Wielka Brytania emigracja ŚWIAT Europa policja Polacy za granicą społeczeństwo

Polacy we Lwowie: ludzie chcą pokoju i końca wojny

Dziś uchodźców ze wschodnich, objętych walkami rejonów Ukrainy nie widać na lwowskich dworcach, ale oni są w mieście. Tylko lwowianie wiedzą gdzie są rozlokowani. Bardzo trudna jest jednak sytuacja materialna zarówno mieszkańców miasta jak i przesiedleńców. Pomoc państwa wygasła, ludzie teoretycznie powinni znaleźć pracę ale pracy nie ma. A nawet jak jest to zarobki ledwo wystarczają na życie – mówi Teresa Pakosz, prezes Radia Lwów.
Zobacz więcej na temat:  emigracja Kresy Lwów wojna na Ukrainie wojna 2024 wojsko uchodźcy Ukraina Małgorzata Frydrych

Marek Hłasko: skrzyżowanie Humphreya Bogarta z przodownikiem pracy

Jednym z patronów roku 2024 jest Marek Hłasko: obchodzimy 90. rocznicę jego urodzin oraz 65. – śmierci. "Młody gniewny" polskiej literatury zadebiutował w roku 1954 opowiadaniem "Baza Sokołowska" i przez kolejne 15 lat, aż do śmierci, pisał i publikował najpierw Polsce, a po wyjeździe z kraju, za granicą. Był też współautorem scenariuszy do adaptacji filmowych swoich dzieł.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura Marek Hłasko emigracja pisarz scenariusz Tomasz Miara Trójka

Sprawy spadkowe z perspektywy emigranta

Sprawy spadkowe i poszukiwanie majątku spadkowego na terenie Polski to grupa spraw prawnych często wnoszonych przez Polaków przebywających na emigracji. Najczęściej są to bieżące sprawy dziedziczenia mienia po krewnych. Zdarza się jednak, że rodzina z uporządkowaniem spraw spadkowych czekała bardzo długo i po latach wymaga on doprecyzowania masy spadkowej – mówi Jacek Harasimowicz, radca prawny z Kancelarii Prawa Polonii.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa Polonia spadek prawo spadkowe nieruchomości dziedziczenie testament adwokat radca prawny Małgorzata Frydrych

Słodkie przysmaki od Polek na siedmiu kontynentach

Na rodzinne spotkania, święta czy coś słodkiego do popołudniowej kawy. Polki mieszkające na wszystkich kontynentach podzieliły się swoimi przepisami i stworzyły e-book ze słodkimi przysmakami. - W ramach programu "Polki na 7 kontynentach" postanowiłyśmy zrealizować inicjatywę kulinarną. Każda z nas coś gotuje, ma swoje ulubione smaki i potrawy, zatem na początek postanowiłyśmy opracować przepisy na słodko - wyjaśnia Agata Rymut, pomysłodawczyni i koordynatorka e-booka „Wielkie świętowanie z Polkami na 7 kontynentach”.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa Polonia Polonia w USA USA Meksyk Urugwaj Nowa Zelandia Malezja Francja Niemcy grenlandia przepisy kulinarne ciasteczka ciasta desery Małgorzata Frydrych

Pola Negri. "Była Polką, zawsze Polką i wszędzie Polką"

– Uważała się za Polkę, i to Polkę-patriotkę, choć była pół-Słowaczką. Jej ojciec był słowackim Cyganem. Stąd jej kruczoczarne włosy – mówił w Polskim Radiu Andrzej Krakowski, autor książki "Pollywood. Jak stworzyliśmy Hollywood". Dziś 127. rocznica urodzin Barbary Apolonii Chałupiec, znanej na całym świecie jako Pola Negri.
Zobacz więcej na temat:  Pola Negri aktorzy aktorstwo gwiazdy Hollywood Los Angeles Warszawa Berlin Sosnowiec Lipno Kalifornia Charlie Chaplin valentino emigracja balet historia Polski HISTORIA film polski FILM kino kino nieme