Polskie Radio
Section05

energia elektryczna

Polska potrzebuje przebudowy sieci energetycznych. "Na ten cel zaplanowano ponad 61 miliardów zł"

Pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Trzeciakowska-Łukaszewska powiedziała, że przebudowa polskiego systemu elektroenergetyczne tak, że źródła wytwarzania będą na północy kraju wymaga przebudowy sieci. W tej części kraju powstaną między innymi elektrownia jądrowa oraz elektrowni wiatrowe na morzu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA energia atomowa GOSPODARKA

"Pozytywne niespodzianki cenowe we wrześniu". PKO BP: inflacja w październiku spadnie poniżej 7 proc.

W październiku inflacja spadnie poniżej 7 proc., licząc rok do roku, i na zbliżonym poziomie będzie też na koniec tego roku - ocenił ekonomista banku PKO BP Kamil Pastor w komentarzu do danych GUS. W piątek GUS opublikował dane o inflacji we wrześniu. Inflacja w minionym miesiącu obniżyła się do 8,2 proc. z 10,1 proc. w sierpniu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja PKO BP Główny Urząd Statystyczny ceny paliw

"Polska jest niezależna energetycznie od Rosji". Sasin: dzięki decyzji Lecha Kaczyńskiego mamy gazoport

- Dzisiaj Polska jest niezależna energetycznie od Rosji. Mogliśmy to osiągnąć właśnie dzięki temu, że prezydent Lech Kaczyński zainicjował budowę gazoportu w Świnoujściu, a rząd Jarosława Kaczyńskiego, można powiedzieć "rzutem na taśmę" w ostatnich miesiącach swojego funkcjonowania w 2007 r. przeznaczył duże pieniądze na rozpoczęcie tej budowy, tej inwestycji - powiedział minister aktywów państwowych Jacek Sasin w czwartek w TVP Info. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Jacek Sasin Ministerstwo Aktywów Państwowych energetyka energia odnawialna bezpieczeństwo energetyczne społeczeństwo POLSKA

Inwestycje Orlenu w OZE. Obajtek: rozpoczynamy budowę pierwszej polskiej farmy wiatrowej na Bałtyku

- Grupa Orlen podjęła finalną decyzję inwestycyjną dotyczącą budowy morskiej farmy wiatrowej Baltic Power - poinformował prezes Orlenu Daniel Obajtek. W ramach przygotowania infrastruktury instalacyjnej dla branży offshore koncern rozpoczął również budowę terminala w Świnoujściu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Orlen Daniel Obajtek energia odnawialna energetyka POLSKA bezpieczeństwo energetyczne OZE inwestycje

Rusza budowa portu offshorowego w Świnoujściu. Dzięki niemu powstaną polskie farmy wiatrowe na Bałtyku

Budowa portu offshorowego w Świnoujściu rozpocznie się w środę. Port ten ma podstawowe znaczenie dla morskiej energetyki wiatrowej - poinformował wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Terminal instalacyjny, dzięki któremu stawiane będą morskie turbiny wiatrowe ma zacząć działać na przełomie 2024 i 2025 roku.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka OZE wiatr Morze Bałtyckie Orlen Świnoujście

Sasin: jeśli władzę przejmie opozycja, zadziała "niewidzialna ręka rynku" i nastąpią podwyżki cen

- Wielkim osiągnięciem rządu Zjednoczonej Prawicy było uniknięcie gwałtownych podwyżek cen prądu, gazu, energii i paliw - ocenił szef resortu aktywów państwowych Jacek Sasin. Jego zdaniem jeśli władzę przejmie opozycja, zadziała "niewidzialna ręka rynku" i nastąpią wzrosty cen nośników energii.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Jacek Sasin Ministerstwo Aktywów Państwowych energetyka paliwa benzyna diesel POLSKA społeczeństwo

Wiceminister Gróbarczyk: w portach polskich przeładunki wzrastają, w portach niemieckich spadają

- Za kilka dni rozpoczynamy budowę portu offshorowego w Świnoujściu; morską energetykę wiatrową, która jest istotna dla bezpieczeństwa energetycznego - zapowiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Gdyby port nie powstał, trzeba by było korzystać z infrastruktury nie naszej, duńskiej, niemieckiej - dodał Gróbarczyk. Wpływy państwa z przeładunków w portach to 30 mld zł rocznie i rosną.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura Orlen POLSKA energia odnawialna ministerstwo infrastruktury Marek Gróbarczyk bezpieczeństwo energetyczne OZE inwestycje

Globalny renesans energetyki jądrowej. PIE: do 2050 r. moc zainstalowana wzrośnie dwukrotnie

We wrześniu tego roku pracę wznowił japoński reaktor Tahakama 2. Znajdujący się w prowincji Fukui reaktor PWR o mocy 780 MWe to 12. jednostka, która została ponownie przyłączona do sieci w ramach wznawiania działania energetyki jądrowej w Japonii po awarii w Fukushimie. Renesans przeżywa także europejska wielkoskalowa energetyka jądrowa.
Zobacz więcej na temat:  energia atomowa Japonia

Niemcy wracają do węgla. Uruchomią elektrownie nazywane "największymi trucicielami"

Niemiecki rząd przygotowuje kraj do zimy i chce ponownie uruchomić elektrownie węglowe, aby zagwarantować dostawy prądu. Portal dziennika "Bild" zwraca uwagę, że do pracy wrócą opalane węglem brunatnym elektrownie w Jaenschwalde (Brandenburgia) i Niederaussem (Nadrenia Północna-Westfalia). W 2021 r. były one jednymi z największych trucicieli w Europie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ŚWIAT Niemcy energetyka węgiel