Polskie Radio
Section05
geografia

40 lat temu Polacy odkryli Kanion Colca

Czterdzieści lat temu, w 1981 roku, Polska wyprawa dotarła do Peru, gdzie grupa sześciu podróżników odkryła i przepłynęła kajakiem Kanion Colca. Trzy lata później, w 1984 roku, dokonania zostało wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa. Jednym z uczestników wyprawy był kajakarz, Jerzy Majcherzyk. Jak wspomina wyprawę? Z jakimi przeciwnościami musiał sobie radzić? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA geografia odkrywcy Peru Anna Popek

Opolskie: naukowcy wykryli 6000 lejów po bombach z czasów II wojny światowej

Obszar okolic Kędzierzyna-Koźla został radykalnie przekształcony w wyniku bombardowań lotniczych w czasie II wojny światowej. Kratery, które powstały w wyniku destrukcyjnej działalności człowieka, dziś są ważnym elementem lokalnego ekosystemu - wynika z badań naukowców Uniwersytetu Śląskiego. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Kędzierzyn Śląsk II wojna światowa archeologia bomba lotnictwo przemysł ekologia geografia NAUKA

Góra Kościuszki zwieńczeniem podróży dookoła świata

Legenda mówi, że gdyby nie zawód miłośny, to tej podróży i wielu odkryć by nie było. Paweł Edmund Strzelecki jest pierwszym Polakiem, który swoimi podróżami okrążył cały świat, będąc na wszystkich kontynentach, z wyjątkiem Antarktydy. W ich trakcie dokonywał licznych badań i odkryć. Zwieńczeniem jego działań zdaje się być zdobycie i nazwanie najwyższego szczytu Australii kontynentalnej Górą Kościuszki. Zdarzenie to miało miejsce 12 marca 1840 roku.
Zobacz więcej na temat:  Australia Tadeusz Kościuszko podróże odkrywcy przyroda geologia geografia Paweł Strzelecki

Gerlach. Najwyższy szczyt Tatr

Jest w Polsce miejsce, gdzie śnieg jest prawie zawsze, a nawet są miejsca, że latem wcale nie topnieje! Ponieważ w Warszawie wreszcie jest śnieżnie, Filip i Leopold wymyślili sobie audycję "spod samiuśkich Tater" ... no , tak nie do końca, bo dźwięk ciągle nadają ze swoich norek, ale przecież porozmawiać o górach i górsko się rozmarzyć, zawsze warto, czyż nie?
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem edukacja edukacja przyrodnicza geografia

Historyczne podróże palcem po mapie

– Mapy pozwalały nam podróżować, kiedy zakup biletu lotniczego nie był w naszym zasięgu. Podróżowaliśmy więc namiętnie. Codziennie wieczorem, z latarką pod kołdrą, śledziłem mapy i to była moja geografia lat dziecinnych – wspomina Mateusz Matyszkowicz. Na powrót do tych beztroskich czasów pozwolił mu "Atlas historii świata" autorstwa Patricka Boucherona i Christiana Grataloupa.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA KSIĄŻKA literatura Mateusz Matyszkowicz Trójka Francja geografia mapy