Polskie Radio
Section05
geografia

Królestwo Aksum, czyli współczesna Etiopia

Aksum rozwijało się dzięki kontaktom handlowym między Półwyspem Arabskim i Afryką, np. z królestwem Meroe, z którego sprowadzało m.in. kość słoniową, kauczuk, przyprawy korzenne i dostarczało je na szlaki handlowe. Z portu w Adulis przewożono towary do basenu Morza Śródziemnego, a także do Indii i na Cejlon. Okres świetności przeżywało w III-VI wieku – rozszerzyło swe granice w kierunku południowym i zachodnim i stało się jedną z potęg ówczesnego świata bliskowschodniego.
Zobacz więcej na temat:  Etiopia archeologia Katarzyna Kobylecka chrześcijaństwo Afryka Afryka Północna geografia starożytność zabytki podróże turystyka religia islam

Siedziba bogów i centrum świata. Kajlas, czyli święta góra Tybetu

Na jej szczyt nie wszedł żaden człowiek, choć na tle himalajskich olbrzymów nie wypada tak imponująco. Ma 6714 metrów wysokości, a kształtem przypomina piramidę pokrytą w górnych partiach śniegiem. Mnisi ze świątyń, których wokół góry jest kilka, od stuleci pilnują, aby nikt nie wspinał się na jej ściany. Zlokalizowana w Tybecie góra Kajlas stanowi ważny obiekt w azjatyckich wierzeniach.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Tybet buddyzm Azja góry religia geografia

Czy Kraina Wygasłych Wulkanów zdobędzie uznanie UNESCO?

Najpierw były dwa lata starań. Teraz trwają przygotowania, bo już wkrótce na Dolnym Śląsku pojawi się komisja ewaluatorów. Mają zadecydować, czy Geopark Kraina Wygasłych Wulkanów znajdzie się w Światowej Sieci Geoparków UNESCO. To szansa na turystyczny, a co za tym idzie, także gospodarczy rozwój całego regionu.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Dolny Śląsk wulkan geologia geografia krajobraz Witold Lazar Trójka