Polskie Radio
Section05

historia Polski

"Niepokonani. opozycja PRL". Rola wolnej prasy w Karnawale Solidarności

- Niezależna prasa odegrała długofalową rolę w działalności opozycji demokratycznej, która ujawniła się latem 1980 roku. Jej sukcesem było to, że w zakładach pracy przyjęto bezpieczną formę strajku - mówił w Polskim Radiu 24 dr Jan Olaszek, historyk z IPN. Gośćmi Polskiego Radia byli także Jan Strękowski i Tomasz Truskawa - opozycjoniści i wydawcy prasy w PRL.
Zobacz więcej na temat:  opozycja demokratyczna PRL Jan Olaszek Solidarność NSZZ porozumienia sierpniowe PR24 porozumienia sierpniowe

Reparacje wojenne dla Polski. Mularczyk: temat ważny i potrzebny

– Żaden moment nie jest dobry, bo to jest wracanie do spraw trudnych. Myślę, że to jest ważne i potrzebne. Przypomnę tylko, że Litwa przygotowała raport o stratach wojennych, które zadała jej Rosja – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Arkadiusz Mularczyk (PiS). Zdaniem Macieja Koniecznego (Lewica) "nie można dawać mylnego wrażenia Polakom, że jest realna szansa na uzyskanie reparacji".
Zobacz więcej na temat:  reparacje wojenne II wojna światowa Niemcy Rosja polityka historyczna odszkodowanie Arkadiusz Mularczyk Magdalena Uchaniuk-Gadowska Trójka POLSKA

"Niektórzy czytali te listy ze łzami w oczach". Podsumowanie akcji "Kartka dla Powstańca"

 - W ostatniej edycji zmieniliśmy formułę. Po raz pierwszy nie drukowaliśmy ogólnodostępnych kartek i spodziewaliśmy się, że w tym roku tych kartek i korespondencji będzie mniej. A ta ilość, która do nas spłynęła, to są kartki właśnie robione ręcznie - mówiła w Polskim Radiu 24 Agnieszka Łesiuk-Krajewska, przedstawicielka akcji BohaterON, opowiadając o ostatniej edycji "Kartki dla Powstańca".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Trzmiel POLSKA II wojna światowa HISTORIA Powstanie Warszawskie poczta listy

TYLKO U NAS Wzruszające wspomnienia i ważne słowa. Tak wyglądały uroczystości w Auschwitz-Birkenau

Ocaleni z Zagłady byli głównymi gośćmi uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Apelowali o pojednanie, pamięć, historyczną prawdę i przeciwstawienie się antysemityzmowi. Podkreślali, by nigdy nie być obojętnym na zło. W poniedziałkowych uroczystościach w Oświęcimiu wzięło udział około 4 tys. osób, w tym około 200 byłych więźniów oraz przedstawiciele 60 krajów. Przemówienie wygłosił prezydent Polski Andrzej Duda. Zapraszamy do obejrzenia filmu z tego niezwykłego wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Auschwitz Auschwitz rocznica HISTORIA II wojna światowa Holokaust

Jan Żaryn: na forum w Jerozolimie ofiary Holokaustu były narzędziem gry politycznej

- Miałem takie ogólne wrażenie, że uroczystości w Auschwitz były przepełnione autentyczną pamięcią o tym, co się działo na tym terenie w latach 1940-45. To kontrastowało z przekazem z konferencji, jaka odbyła się niedawno w Jerozolimie. Tam ofiary Holokaustu stały się narzędziem bieżącej gry politycznej – powiedział w poranku "Siódma 9" prof. Jan Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Auschwitz Auschwitz rocznica Stanisław Żaryn

Rok 1957 - początek końca odwilży politycznej

11 stycznia 1957 roku do Warszawy przybył premier Chińskiej Republiki Ludowej Zhou Enlai. Chińskiej dyplomacji przypisywano powstrzymanie siłowego rozwiązania problemu "polskiego października". Kilka dni później odbyły się wybory do Sejmu. Mimo deklarowanych haseł dalekie od praworządności i demokracji. 94 procentowa frekwencja przyniosła ponad 98 procent poparcia dla  Frontu Jedności Narodu (PZPR, ZSL, SD, bezpartyjni).
Zobacz więcej na temat:  PZPR PRL HISTORIA Dorota Truszczak Andrzej Nowak

Przemówienie premiera w Berlinie. Publicysta: mocno uwypuklona wizja dwóch totalitaryzmów

- Przy okazji tej okrągłej, 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, warto pamiętać także, że był Gułag, że dziesiątki milionów ludzi ginęło na wschodzie przez wiele lat w ciszy, bo nikt o tym nie mówił, często nikt o tym nie wiedział - powiedział w Polskim Radiu 24 Łukasz Jankowski, publicysta z grupy mediowej Wnet.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Jerzy Jachowicz Auschwitz Auschwitz rocznica Oświęcim II wojna światowa HISTORIA polityka historyczna Holokaust

Prezydent: zaproponowałem uczczenie żołnierzy polskich i ukraińskich, którzy walczyli w 1920 r.

- To jest na pewno element naszej dobrej, wspólnej historii i zaproponowałem panu prezydentowi, żebyśmy tę pamięć uczcili - poinformował prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Ukrainy. Wołodymyr Zełenski zauważył, że Ukraina i Polska to nie tylko państwa sąsiedzkie. - My jesteśmy braćmi i siostrami - mówił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ukraina bitwa warszawska Andrzej Duda prezydent Wołodymyr Zełenski

Spotkanie Duda-Zełenski. Ekspert: jest potrzeba, by Polska była głosem regionu

- Powinniśmy starać się opowiadać historię regionu, nie tylko Polski, razem z naszymi sąsiadami - państwami bałtyckimi, Ukrainą. Po stronie tych państw jest zapotrzebowanie na rolę Polski jako głosu regionu - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Budzisz, ekspert ds. wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA HISTORIA polityka historyczna Antoni Trzmiel Wołodymyr Zełenski Władimir Putin Andrzej Duda Auschwitz rocznica Auschwitz