Polskie Radio
Section05

historia Polski

Gdańsk ceną za pokój? Zuchwałe wystąpienie Hitlera z kwietnia 1939 roku

28 kwietnia 1939 roku Adolf Hitler rozpoczął przemówienie w Reichstagu. Stwierdził w nim, że pakt o nieagresji zawarty z Polską zaledwie pięć lat wcześniej już nie obowiązuje. Tydzień później na wypowiedź niemieckiego kanclerza stanowczo zareagował polski minister spraw zagranicznych Józef Beck, stwierdzając, że "Polska od Bałtyku odepchnąć się nie da". 
Zobacz więcej na temat:  Adolf Hitler Józef Beck III Rzesza 1939 przemówienie HISTORIA Wielka Brytania Francja

Witold Pilecki. Ucieczka z piekła Auschwitz

82 lat temu, 26 kwietnia 1943 roku, po 947 dniach pobytu w Auschwitz, Witold Pilecki opuścił obozowe piekło. Rotmistrz trafił do tam jako ochotnik, którego zadaniem było przekazywanie rzetelnych informacji o warunkach w kacecie i tworzenie ruchu oporu, gotowego do podjęcia zbrojnej walki z niemiecką załogą. Obóz opuścił, gdy uznał, że jego misja dobiegła końca.
Zobacz więcej na temat:  Witold Pilecki Auschwitz II wojna światowa Niemcy nazizm Holokaust niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne

Akcja "Rodewald". Polski odwet za terror niemieckiej policji

26 kwietnia 1944 roku żołnierze oddziału "Pegaz" Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej przeprowadzili zamach na komendanta Ordnungspolizei w Warszawie płka Wilhelma Rodewalda. Dopiero po akcji okazało się, że zastrzelonym Niemcem nie był Rodewald, a płk Erwin Gresser - dowódca 17 pułku niemieckiej policji porządkowej. 
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Armia Krajowa Warszawa Kedyw III Rzesza nazizm Niemcy okupacja niemiecka

Głosowanie za granicą. Do 13 maja można składać wnioski o ujęcie w spisach wyborców

Można już składać wnioski o ujęcie w spisach wyborców sporządzanych przez konsulów, również za pośrednictwem aplikacji e-Wybory. Termin składania wniosków mija 13 maja. Wyborcy przebywający poza Polską będą mogli oddać głosy w wyborach w jednym z ponad pół tysiąca obwodów głosowania za granicą. Ich listę można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Zobacz więcej na temat:  papież Franciszek wybory w Polsce Polonia Polacy za granicą dezinformacja Katyń Ministerstwo Spraw Zagranicznych muzyka klasyczna

Tadeusz Bocheński. "Książę" polskich spikerów radiowych

– Na jego osobowość spikerską złożył się nie tylko ten piękny, dźwięczny głos oraz ta jego naprawdę nieskazitelna dykcja. Nie tylko to oczarowało słuchaczy. Przede wszystkim zachwyciła ich ta jego kultura wyniesiona z domu rodzinnego, ogromna muzykalność i zdolności poetyckie. To wszystko sprawiło, że był prawdziwym "księciem" spikerów – mówiła spikerka Polskiego Radia Stella Weber.
Zobacz więcej na temat:  historia PRL Dwudziestolecie międzywojenne II Rzeczpospolita PRL Polskie Radio Tadeusz Bocheński radio

Bolesław Miciński. "Pisał rzeczy, które urzekały formą"

- W tym urzekaniu było jednak coś jeszcze znacznie głębszego - potrzeba, żeby filozofia, literatura służyły życiu - mówił w audycji Polskiego Radia literaturoznawca Eligiusz Szymanis. Dziś obchodzimy 114. rocznicę urodzin Bolesława Micińskiego - poety, krytyka literackiego, filozofa, eseisty.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Ignacy Witkiewicz II wojna światowa totalitaryzm Podole Uniwersytet Warszawski filozofia