Polskie Radio
Section05
Jacek Frentzel

Overtourism - problem nadmiernej turystyki. Gdzie pojechać, by nie czuć się nieproszonym gościem?

Na świecie nasila się zjawisko overtourismu. "Jedźcie do domu' to hasło, które coraz częściej można usłyszeć w wielu kurortach. Mieszkańcy takich miejsc jak np. Wyspy Kanaryjskie, protestują przeciwko zwiększającej się liczbie wczasowiczów. Niektóre popularne miejscowości zdecydowały się na wprowadzenie regulacji turystycznej. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Robert Grzędowski turystyka teneryfa Wenecja Zakopane Kraków Mount Everest Wyspy Kanaryjskie Majorka

"Nie matura, lecz chęć szczera...". Czy bez dyplomu mamy szansę na dobrze płatną pracę?

Uczniowie ostatnich klas liceów, techników i zawodówek kończą rok szkolny. Przed nimi matura; to czas na ostatnie przygotowania przed egzaminami, ale również podjęcie decyzji w sprawie studiów. Jakie studia wybrać? I czy wyższe wykształcenie jest w ogóle potrzebne do podjęcia wymarzonej pracy? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Robert Grzędowski praca społeczeństwo rynek pracy studenci studia matura

Konfiskata samochodów pijanym kierowcom. Rząd pracuje nad zmianą przepisów

Ministerstwo sprawiedliwości pracuje nad nowelizacją przepisów o konfiskacie samochodów pijanym kierowcom. Obecnie odebranie pojazdu jest obligatoryjne. Według nowych przepisów faktyczną decyzję o zastosowaniu środka karnego podejmą sądy. Jak tłumaczą pracownicy resortu, zmiana ma wprowadzić porządek konstytucyjny oraz umożliwić władzy sądowniczej niezależne, ale zgodne z prawem działanie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Łodej Ministerstwo Sprawiedliwości prawo ruch drogowy motoryzacja pijani kierowcy samochody

Nauczyciel potrzebny od zaraz. Dlaczego brakuje chętnych do pracy w szkołach?

Każdego dnia roboczego pojawia się 200-300 ofert pracy dla nauczycieli - donosi profil Dealerzy Wiedzy. Mimo podwyżek płace w oświacie wciąż są niskie, a chętnych do pracy w szkołach brakuje. Eksperci zwracają uwagę, że wyższe pensje nie rozwiążą w całości problemu. - Musimy zmienić całkowicie myślenie o tym, czego oczekujemy od szkoły - ocenia Aneta Korycińska, nauczycielka i autorka bloga "Baba od polskiego".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Robert Grzędowski nauczyciel edukacja szkoła rynek pracy

Mniej prac domowych, więcej... gier komputerowych? O skutkach ostatnich zmian w szkolnictwie

Od początku kwietnia obowiązuje zakaz prac domowych. Jedna z krakowskich szkół podstawowych postanowiła już wcześniej sprawdzić efekty tej zmiany. Efekty? Po przeprowadzeniu ankiety wśród rodziców okazuję się, że dodatkowy wolny czas młodzież przeznacza w dużej mierze na rozrywkę. Uczniowie natomiast twierdzą, że mogą teraz lepiej przygotować się do sprawdzianów i spędzać czas z rówieśnikami.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Robert Grzędowski społeczeństwo edukacja szkoła prace domowe

Ministerstwo zdecydowało - koniec z pracami domowymi. Są jednak wątpliwości prawne

Ministra Edukacji Barbara Nowacka podpisała rozporządzenie o zakazie prac domowych. W klasach I-III znikną one całkowicie, w klasach IV-VIII nie będą oceniane. Pojawiły się jednak głosy krytyki wobec decyzji szefowej MEN. Stowarzyszenie Umarłych Statutów zwraca uwagę, że może ono być niezgodne z konstytucją ze względu na przywołanie złej podstawy prawnej.
Zobacz więcej na temat:  Radosław Nałęcz Trójka Barbara Nowacka Ministerstwo Edukacji Narodowej szkoła szkoła podstawowa edukacja zakaz prac domowych prace domowe

Zjawisko, które można oglądać raz na 80 lat. Gdzie i kiedy podziwiać wybuch T Coronae Borealis?

W najbliższych tygodniach pojawi się okazja do zaobserwowania niezwykle rzadkiego zjawiska astronomicznego, które ostatni raz miało miejsce w 1946 roku. Co ważne, ten niezwykły widok będzie można podziwiać gołym okiem, czyli bez pomocy lornetki czy domowego teleskopu. Potem znowu trzeba będzie czekać na nie ok. 80 lat. Jest to więc prawdopodobnie jedyna taka szansa w życiu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar astronomia kosmos niebo gwiazdy

Ceny wynajmu mieszkań zaczną spadać. Czy pęka bańka na rynku nieruchomości?

Opublikowany właśnie raport dotyczący rynku nieruchomości pokazuje pierwsze tendencje zmian. Wyraźnie rosnąca liczba ofert mieszkań na wynajem sprawia, że osoby szukające mieszkania mogą patrzeć z nadzieją w przyszłość. Za to właściciele mieszkań może nie mają jeszcze powodu do niepokoju, ale powinni już mieć świadomość, że eldorado się skończyło.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA mieszkanie wynajem mieszkań nieruchomości Piotr Łodej Trójka

Zamek Królewski dla młodych ludzi: maluj farbami olejnymi jak starzy mistrzowie

Na Zamku Królewskim wystartował cykl warsztatów edukacyjno-artystycznych towarzyszących wystawie "Przebudzeni. Ruiny antyku i narodziny renesansu". W zajęciach wykorzystywana jest nowatorska metoda poznawania technik malarskich dzięki aplikacji Glaze. Proponuje ona proces tworzenia w stylu starych mistrzów, jednak bez sztalug, płócien, farb i pędzli.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA malarstwo edukacja SZTUKA młodzież dzieci Zamek Królewski Michał Żołądkowski Trójka

"Rymkiewicz. Encyklopedia". Dorobek poety na wystawie w Muzeum Literatury

Jarosław Marek Rymkiewicz znany jest przede wszystkim ze swej twórczości poetyckiej. Jego debiutancki tomik wierszy zatytułowany "Konwencje", a także późniejsza twórczość spotkały się z dużym zainteresowaniem. Z jego dorobkiem można się teraz zapoznać w Muzeum Literatury w Warszawie, gdzie do 12 listopada trwa wystawa "Rymkiewicz. Encyklopedia".
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Katarzyna Cygler literatura poezja wystawa Warszawa Jarosław Marek Rymkiewicz

84. rocznica wybuchu II wojny światowej. "Wolność nie jest dana raz na zawsze"

W piątek przypada 84. rocznica wybuchu II wojny światowej. W trakcie uroczystości na Westerplatte prezydent Andrzej Duda podkreślał wagę pamięci kolejnych pokoleń Polaków. – Którzy pochylają głowy nad tą pamięcią nie tylko tych, którzy polegli, ale przede wszystkim pamięcią niezwykłego bohaterstwa i oddania ojczyźnie – mówił prezydent. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan II wojna światowa Piotr Łodej