Polskie Radio
Section05
Jan Paweł II

Prezydent podziękował wszystkim zaangażowanym w Akcję Pomocy Polakom na Wschodzie

Ukraina, Gruzja, Armenia, Mołdawia, Litwa i Rumunia - do tych krajów dotarły działania w ramach prezydenckiej akcji "Pomoc Polakom na Wschodzie". Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser–Dudą podsumowali inicjatywy podejmowane w latach 2020–2023 w ramach przedsięwzięcia.
Zobacz więcej na temat:  Izrael NATO Polacy za granicą kancelaria prezydenta Jan Paweł II Monte Cassino Ministerstwo Spraw Zagranicznych

"Nie umiałem czytać ani pisać, a już znałem nuty". Cztery lata temu zmarł Krzysztof Penderecki

Krzysztof Penderecki, kompozytor, dyrygent, pedagog, jeden z najbardziej cenionych na całym świecie twórców muzyki, zmarł nad ranem 29 marca 2020 roku. Przeżył 86 lat. Pozostały po nim dzieła, które zmieniały myślenie o muzyce zarówno w XX, jak i w XXI wieku.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA HISTORIA Krzysztof Penderecki MUZYKA muzyka współczesna kompozytor kompozycja komponowanie dyrygent awangarda religia opera Dębica Kraków Elżbieta Penderecka Aleksander Laskowski Joanna Wnuk-Nazarowa Lech Wałęsa Jan Paweł II Stefan Wyszyński Grudzień 1970 Stocznia Gdańska historia Polski II wojna światowa artysta Artur Malawski Stanisław Wiechowicz Dwudziestolecie międzywojenne PRL II Rzeczpospolita III RP II RP

"Jesteście naszymi starszymi braćmi". Dialog Jana Pawła II z Żydami

Jan Paweł II jedną z podstaw swojego pontyfikatu uczynił dialog z innymi religiami, szczególnie z judaizmem, bliskim mu ze względu na wspólne korzenie wiary. Był pierwszym w historii biskupem Rzymu, który przekroczył próg synagogi. Był papieżem, który modlił się pod Ścianą Płaczu o wybaczenie win popełnionych przez katolików wobec Żydów. Zależało mu na prawdziwym i trwałym pokoju między obiema religiami.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II HISTORIA Izrael Żydzi antysemityzm Jerozolima Palestyna

"Uwolnić się od goryczy przeszłości". Jan Paweł II o pojednaniu Polaków i Ukraińców

Papież Polak odegrał bardzo znaczącą rolę w procesie dialogu i pojednania polsko-ukraińskiego. Świadomy skomplikowanych, sięgających kilka stuleci w głąb, relacji między Polakami i Ukraińcami, pamiętający o tragicznych wydarzeniach z najnowszej historii, nie ustawał w próbach przypominania o fundamentalnej ewangelicznej zasadzie przebaczenia. Bo tylko ono, mówił, jest drogą do pokoju.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II papież Ukraina chrześcijaństwo Kościół katolicki bronimy Jana Pawła II

Kotki, bezwstydne dziewczynki i tajemnice. Nikt nie malował tak jak Balthus

– Nie dopuszczał publiczności do prywatnego życia, ale chciał przemawiać poprzez sztukę. Ta jednak często była opacznie interpretowana. Nad percepcją dzieła Balthusa zaważyła między innymi powieść "Lolita"  – mówiła w Polskim Radiu krytyk sztuki Monika Małkowska.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo HISTORIA Jan Paweł II Rainer Maria Rilke religia katolicyzm seks Dwudziestolecie międzywojenne Paryż Szwajcaria Wrocław renesans André Gide

Między Nietzschem a uwodzeniem. Krzysztof Michalski i życie współczesnego filozofa

– Gdy Michalskiemu przyszedł do głowy pomysł o Instytucie Nauk o Człowieku, podzielił się tym z Tischnerem. Ten powiedział: "Jedźmy z tym do papieża". Okazało się, że to był dobry pomysł – wspominał w Polskim Radiu eseista Wojciech Bonowicz. 11 lutego br. mija 11 lat od śmierci Krzysztofa Michalskiego, cenionego filozofa, twórcy jednego z najważniejszych europejskich centrów naukowych.
Zobacz więcej na temat:  Józef Tischner Jan Paweł II Andrzej Seweryn Krzysztof Król Wojciech Bonowicz filozofia Leszek Kołakowski chrześcijaństwo Aleksander Smolar

Dzień Życia Konsekrowanego. Kard. Nycz w przewodniczył mszy św. w archikatedrze warszawskiej

W światowy Dzień Życia Konsekrowanego siostry zakonne, ojcowie, bracia zakonni oraz osoby konsekrowane spotkali się na wspólnej modlitwie w archikatedrze warszawskiej. Mszy Świętej przewodniczył metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz. W archidiecezji warszawskiej posługuje około dwa tysiące sióstr zakonnych i około 500 zakonników.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA metropolia Kazimierz Nycz Msza święta Jan Paweł II

„Cena niezłomności”

W tym odcinku przedstawiamy archiwalną audycję Agnieszki Trzeciakiewicz „Cena niezłomności”, która na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia ukazała się w ramach cyklu „Ślady na piasku” w 2019 roku. O okolicznościach brutalnego morderstwa kapelana „Solidarności”, jego działalności społeczno-religijnej, Mszach świętych za Ojczyznę, jego nauczaniu, prześladowaniu i kulcie oraz o procesie beatyfikacyjnym męczennika – opowiada ksiądz profesor Józef Naumowicz, postulator w procesie kanonizacyjnym księdza Popiełuszki. Część audycji została poświęcona procesowi kanonizacyjnemu księdza Jerzego i cudowi uzdrowienia z białaczki szpikowej, który dokonał się za wstawiennictwem błogosławionego we Francji 14 września 2012 roku.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko Jan Paweł II Kościół HISTORIA PRL

"Solidarność" u Jana Pawła II. "Gdy na lotnisku ukazał się Wałęsa, zapanował chaos"

- Włoska służba bezpieczeństwa w teatralnych mundurach udawała, że utrzymuje porządek, ale z chwilą, gdy ukazał się Wałęsa, niosąc bukiet czerwonych goździków, na lotnisku zapanował zupełny chaos. Fotografowie zaczęli skandować "Walesa, Walesa", żeby tylko się do nich odwrócił – relacjonował Józef Biliński na antenie radia BBC. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski historia PRL Solidarność Lech Wałęsa Watykan Rzym Jan Paweł II 1981