Polskie Radio
Section05
Jan Paweł II

Spotkania z potrzebującymi, w domach opieki, hospicjach. Ruszyła kolejna edycja akcji "PoKolędzie JP2"

Rozpoczęła się rejestracja do kolejnej edycji akcji PoKolędzie JP2, w ramach której chóry, schole parafialne i zespoły muzyczne będą śpiewać kolędy w domach pomocy społecznej, klubach seniora, aresztach śledczych, hospicjach, domach dziecka i placówkach opiekuńczo-wychowawczych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Paweł II kolędy chór wolontariat dom dziecka hospicjum szpital areszt Warszawa społeczeństwo pomoc

"Tradycja i dobry uczynek". Kolejna edycja akcji PoKolędzie JPII

Rozpoczęła się rejestracja do akcji PoKolędzie JPII, w której zespoły kolędników odwiedzają miejsca o utrudnionym dostępie do kultury. Koordynator inicjatywy, dyrygent chóru Centrum Myśli Jana Pawła II Jakub Siekierzyński mówi, że to społeczny projekt członków chóru, w którym zespoły i schole - nawet zebrane spontanicznie - organizują się i odwiedzają domy dziecka, domy seniora, domy samotnej matki, szpitale, hospicja.
Zobacz więcej na temat:  kolędy Boże Narodzenie POLSKA Kościół Jan Paweł II hospicjum społeczeństwo aktualności katolickie

Antoni Kępiński - psychiatra - humanista

105 lat temu, 16 listopada 1918 roku, urodził się wybitny lekarz psychiatra, Antoni Kępiński. Z otwartością podchodził do psychiatrii jako części humanistyki, a do pacjenta - z sercem, empatią i ogromną wyrozumiałością. Zmienił polską psychiatrię i odbiór społeczny tej dziedziny oraz chorych psychicznie.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Kraków Jan Paweł II II wojna światowa psychiatria psychiatra psychologia psychoterapia stres

Najdroższe filmy polskiej kinematografii. Na czele ekranizacja powieści Sienkiewicza

Przez ostatnie 30 lat w polskiej kinematografii pojawiło się wiele filmów z bardzo dużym, jak na nasze warunki, budżetem produkcyjnym. Najdroższy polski film w historii to "Quo vadis" który kosztował ponad 76 mln złotych. Dla porównania: budżet "Piratów z Karaibów: Na krańcu świata", jednego z najdroższych filmów w historii kinematografii światowej, wyniósł 300 mln dol., czyli był ponad 12 razy większy (!) od budżetu filmu Jerzego Kawalerowicza.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA film polski Jerzy Kawalerowicz Quo vadis Karol Wojtyła Jan Paweł II Michał Fedusio Michał Żołądkowski Trójka

Sens posługi kapłańskiej i męczeństwa ks. Jerzego Popiełuszki. Rozmowa z ks. Janem Sochoniem - część II

Zapraszamy do wysłuchania drugiej części archiwalnej rozmowy Mirosława Biełaszki z księdzem profesorem Janem Sochoniem, poetą, filozofem, biografem i świadkiem życia księdza Jerzego Popiełuszki. Tematem rozmowy jest sens życia i religijno-społeczne przesłanie działalności kapelana Solidarności, a także teologiczny i patriotyczny wymiar jego męczeńskiej śmierci. W nagraniu znalazły się także - fragment jednego z kazań księdza Jerzego Popiełuszki oraz wspomnienie kardynała Józefa Glempa - prymasa Polski, dotyczące niezłomnego kapłana. Rozmowę zwieńczy fragment kazania Jana Pawła II, które wygłosił podczas Mszy św. we Włocławku 7 czerwca 1991 roku.  
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko Kościół Jan Paweł II Józef Glemp

"Zaszczepiała w innych miłość i szacunek do ludzkiego istnienia". Watykan żegna prof. Wandę Półtawską

- Bolesne doświadczenia II wojny światowej stały się dla prof. Wandy Półtawskiej inspiracją do aktywnej obrony godności ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Zaszczepiała w innych miłość i szacunek do ludzkiego istnienia - wskazano w kondolencjach przekazanych przez Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej.
Zobacz więcej na temat:  Watykan Wanda Półtawska POLSKA II wojna światowa Jan Paweł II

PR24 Jan Paweł II i media. Znaczenie sekcji polskiej Radia Watykańskiego

Od dnia wyboru i mszy inaugurującej pontyfikat Jana Pawła II w tym roku minęło 45 lat. O tym, jakie znaczenie miał pontyfikat św. Jana Pawła II dla świata wkraczającego w nowe tysiąclecie, jak papież Polak docierał ze swoim nauczaniem do wszystkich zakątków ziemi oraz jaką rolę w komunikacji Stolicy Apostolskiej odegrała polska sekcja Radia Watykańskiego, mówił w Polskim Radiu 24 ks. Leszek Gęsiak SJ, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, prof. Akademii Ignatianum w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jan Paweł II papież media

Dziś dzień postu, modlitwy i pokuty w intencji pokoju na świecie. Franciszek wybrał rocznicę wielkiego spotkania w Asyżu

Piątek został ogłoszony przez papieża Franciszka dniem postu, modlitwy i pokuty w intencji pokoju na świecie. W bazylice Świętego Piotra papież będzie przewodniczył specjalnej modlitwie. Do udziału w inicjatywie tego dnia zaprosił też przedstawicieli innych wyznań i religii. Wydarzenie to odbędzie się w 37. rocznicę historycznego międzyreligijnego spotkania w Asyżu, zwołanego przez św. Jana Pawła II.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rzym Watykan papież papież Franciszek atak Hamasu na Izrael wojna na Ukrainie pokój Asyż wiara Jan Paweł II aktualności katolickie

Nie żyje Wanda Półtawska. "Dla niej życie i godność miały wartość nadrzędną"

Ludzka godność, prawo do życia i troska o rodzinę - to najważniejsze kierunki zaangażowania dr Wandy Półtawskiej. Więźniarka niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, lekarz psychiatra, profesor Papieskiej Akademii Teologicznej. Łączyła ją osobista przyjaźń, ale także współpraca z Karolem Wojtyłą - Janem Pawłem II.
Zobacz więcej na temat:  Wanda Półtawska Jan Paweł II teologia Małgorzata Bartas-Witan religia wiara Kościół