Polskie Radio
Section05

Jan Paweł II

Dzień Życia Konsekrowanego. Kard. Nycz w przewodniczył mszy św. w archikatedrze warszawskiej

W światowy Dzień Życia Konsekrowanego siostry zakonne, ojcowie, bracia zakonni oraz osoby konsekrowane spotkali się na wspólnej modlitwie w archikatedrze warszawskiej. Mszy Świętej przewodniczył metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz. W archidiecezji warszawskiej posługuje około dwa tysiące sióstr zakonnych i około 500 zakonników.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA metropolia Kazimierz Nycz Msza święta

„Cena niezłomności”

W tym odcinku przedstawiamy archiwalną audycję Agnieszki Trzeciakiewicz „Cena niezłomności”, która na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia ukazała się w ramach cyklu „Ślady na piasku” w 2019 roku. O okolicznościach brutalnego morderstwa kapelana „Solidarności”, jego działalności społeczno-religijnej, Mszach świętych za Ojczyznę, jego nauczaniu, prześladowaniu i kulcie oraz o procesie beatyfikacyjnym męczennika – opowiada ksiądz profesor Józef Naumowicz, postulator w procesie kanonizacyjnym księdza Popiełuszki. Część audycji została poświęcona procesowi kanonizacyjnemu księdza Jerzego i cudowi uzdrowienia z białaczki szpikowej, który dokonał się za wstawiennictwem błogosławionego we Francji 14 września 2012 roku.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko Kościół HISTORIA PRL

Spotkania z potrzebującymi, w domach opieki, hospicjach. Ruszyła kolejna edycja akcji "PoKolędzie JP2"

Rozpoczęła się rejestracja do kolejnej edycji akcji PoKolędzie JP2, w ramach której chóry, schole parafialne i zespoły muzyczne będą śpiewać kolędy w domach pomocy społecznej, klubach seniora, aresztach śledczych, hospicjach, domach dziecka i placówkach opiekuńczo-wychowawczych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA kolędy chór wolontariat dom dziecka hospicjum szpital areszt Warszawa społeczeństwo pomoc

"Tradycja i dobry uczynek". Kolejna edycja akcji PoKolędzie JPII

Rozpoczęła się rejestracja do akcji PoKolędzie JPII, w której zespoły kolędników odwiedzają miejsca o utrudnionym dostępie do kultury. Koordynator inicjatywy, dyrygent chóru Centrum Myśli Jana Pawła II Jakub Siekierzyński mówi, że to społeczny projekt członków chóru, w którym zespoły i schole - nawet zebrane spontanicznie - organizują się i odwiedzają domy dziecka, domy seniora, domy samotnej matki, szpitale, hospicja.
Zobacz więcej na temat:  kolędy Boże Narodzenie POLSKA Kościół hospicjum społeczeństwo aktualności katolickie

Najdroższe filmy polskiej kinematografii. Na czele ekranizacja powieści Sienkiewicza

Przez ostatnie 30 lat w polskiej kinematografii pojawiło się wiele filmów z bardzo dużym, jak na nasze warunki, budżetem produkcyjnym. Najdroższy polski film w historii to "Quo vadis" który kosztował ponad 76 mln złotych. Dla porównania: budżet "Piratów z Karaibów: Na krańcu świata", jednego z najdroższych filmów w historii kinematografii światowej, wyniósł 300 mln dol., czyli był ponad 12 razy większy (!) od budżetu filmu Jerzego Kawalerowicza.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA film polski Jerzy Kawalerowicz Quo vadis Karol Wojtyła Michał Fedusio Michał Żołądkowski Trójka

Sens posługi kapłańskiej i męczeństwa ks. Jerzego Popiełuszki. Rozmowa z ks. Janem Sochoniem - część II

Zapraszamy do wysłuchania drugiej części archiwalnej rozmowy Mirosława Biełaszki z księdzem profesorem Janem Sochoniem, poetą, filozofem, biografem i świadkiem życia księdza Jerzego Popiełuszki. Tematem rozmowy jest sens życia i religijno-społeczne przesłanie działalności kapelana Solidarności, a także teologiczny i patriotyczny wymiar jego męczeńskiej śmierci. W nagraniu znalazły się także - fragment jednego z kazań księdza Jerzego Popiełuszki oraz wspomnienie kardynała Józefa Glempa - prymasa Polski, dotyczące niezłomnego kapłana. Rozmowę zwieńczy fragment kazania Jana Pawła II, które wygłosił podczas Mszy św. we Włocławku 7 czerwca 1991 roku.  
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko Kościół Józef Glemp

"Zaszczepiała w innych miłość i szacunek do ludzkiego istnienia". Watykan żegna prof. Wandę Półtawską

- Bolesne doświadczenia II wojny światowej stały się dla prof. Wandy Półtawskiej inspiracją do aktywnej obrony godności ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Zaszczepiała w innych miłość i szacunek do ludzkiego istnienia - wskazano w kondolencjach przekazanych przez Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej.
Zobacz więcej na temat:  Watykan Wanda Półtawska POLSKA II wojna światowa