Polskie Radio
Section05

jedynka hp

"Nie panuje nad tym, co dzieje się w środku". Były piłkarz o Michniewiczu i reprezentacji

Polski Związek Piłki Nożnej nie przedłużył kontraktu z selekcjonerem Czesławem Michniewiczem. - To czas, żeby zastanowić się nad trenerem z zagranicy, który wykorzystałby ten potencjał i który chciałby grać trochę bardziej ofensywnie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia, komentator sportowy i były piłkarz. Eksreprezentant Polski krytykuje Czesława Michniewicza za to, że nie umiał zapanować nad drużyną.
Zobacz więcej na temat:  Katar 2022 Czesław Michniewicz Robert Skrzyński PZPN Sylwia Urban Andrzej Juskowiak

Dr Majchrzak: internowanie było kluczowe dla powodzenia stanu wojennego

Dekret o stanie wojennym z 12 grudnia 1981 roku wprowadził do ówczesnego prawa w PRL instytucję internowania jako formę represji wobec działaczy "Solidarności". Była to arbitralna decyzja administracyjna  komendanta milicji bez możliwości odwołania i określenia czasu trwania. - Internowanie było kluczowe dla powodzenia stanu wojennego - uważa dr Grzegorz Majchrzak z Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny Dorota Truszczak Wojciech Jaruzelski IPN internowani

Szef nie chce zapłacić za wykonaną pracę? Wyjaśnimy, co możesz zrobić

W "Czterech porach roku" ABC dyskusji z pracodawcą, który nie chce zapłacić za wykonaną pracę. Okres przedświąteczny charakteryzuje się przecież wzmożoną potrzebą pracy sezonowej. Jak się okazuje, problem nieuczciwych pracodawców dotyczy nie tylko Polaków, ale również uchodźców wojennych z Ukrainy. Co możemy zrobić w takich sytuacjach? Porozmawiamy o tym z mecenas Barbarą Urbaniak.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska

Szczepionki na COVID-19. Prof. Kuchar: bez nich ludzie żyliby krócej i gorzej

Szczepionka powoduje, że układ odpornościowy, czyli naturalna obrona organizmu, wytwarza przeciwciała oraz wyspecjalizowane białe krwinki, które działają przeciwko wirusowi, zapewniając w ten sposób ochronę przed COVID-19. - Szczepionki są bezpieczne, tzn. wiążą się z tak małym ryzykiem, że je akceptujemy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr hab. Ernest Kuchar, specjalista chorób zakaźnych, wakcynolog. 
Zobacz więcej na temat:  szczepionka COVID-19 Koronawirus w Polsce społeczeństwo zdrowie Daniel Wydrych

Maleńkie i mięciutkie. Wigilijne uszka według Małgorzaty Raduchy

Uszka to naprawdę nic trudnego, są jednak pracochłonne; robienie uszek ma w sobie pewien wymiar medytacji: trzeba siekać, wałkować, wycinać i lepić, a to trwa i wymaga uwagi, żeby przypadkiem grzyby nie były posiekane zbyt grubo albo żeby ciasto nie było za suche. Oto dowód, że na niemal 2 tygodnie przed świętami wciąż można coś zrobić, tak by przed Wigilią nie mieć nawału zajęć.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Raducha kulinaria Wigilia

"Trachinki" według dramatu Sofoklesa w tłumaczeniu Antoniego Libery, adaptacji reżyserii Mariusza Malca

Tragiczna opowieść o pogoni za pięknem i walce o miłość. O tym, jak stajemy się niewolnikami namiętności. Herakles po raz kolejny opóźnia powrót do domu. Niepewna uczuć męża Dejanira skrapia jego nowe szaty tajemniczym eliksirem, który ma ocalić ich uczucie. Gdy Herakles zakłada nowe ubranie, okazuje się, że wymyślona przez Nessosa mikstura miała zupełnie inny cel. Tłumaczenie: Antoni Libera. Adaptacja i reżyseria: Mariusz Malec. Reżyseria dźwięku: Andrzej Brzoska. Muzyka: India Czajkowska. Koncepcja chóru i przygotowanie: Olga Lisiecka. Obsada: Liliana Głąbczyńska-Komorowska, Piotr Fronczewski, Anna Seniuk, Krzysztof Wakuliński, Andrzej Mastalerz, Krzysztof Szczepaniak, Olga Lisiecka, Karolina Piwosz, Mariusz Cyciura
Zobacz więcej na temat:  Sofokles Teatr Polskiego Radia