Polskie Radio
Section05

jedynka hp

Nowoczesne technologie w służbie historii. Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie ze specjalną aplikacją

Muzeum Warmii i Mazur uruchomiło specjalną aplikację, która przenosi nas w czasie. Dzięki niej zwiedzający mogą zobaczyć, jak w średniowieczu wyglądały komnaty olszyńskiego zamku. Dla graczy komputerowych przygotowano grę związaną z pobytem tu Mikołaja Kopernika.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie Olsztyn technologie Mikołaj Kopernik

Rok 1918, czyli wolność odzyskana. Jak wyglądała polska walka i dyplomacja?

Rok 1918, czyli wolność odzyskana. Generalny gubernator gen. Hans von Beseler potajemnie opuścił Warszawę, a Polska Organizacja Wojskowa, razem z żołnierzami Polskiej Siły Zbrojnej podległej Radzie Regencyjnej, rozbrajała oddziały niemieckie w stolicy. W Królestwie Polskim było około 80 tysięcy żołnierzy niemieckich, na froncie wschodnim około 600 tysięcy. Józef Piłsudski, symbol walki o Polskę z bronią w ręku, przyjechał do stolicy 10 listopada 1918 roku.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Józef Piłsudski historia Polski odzyskanie niepodległości prof. Andrzej Nowak I wojna światowa

Młodzi kierowcy częściej stwarzają zagrożenie na drogach. Jak temu zaradzić?

Policyjne dane nie kłamią - kierowcy z grupy wiekowej 18-24 lat stwarzają najwięcej niebezpiecznych sytuacji na naszych drogach. Jak z tym walczyć? Propozycji jest wiele - to m.in. dodatkowe szkolenia, zmiana wieku, od którego można przystąpić do egzaminu na prawo jazdy, albo zakaz samodzielnej jazdy w godz. 22.00-6.00. 
Zobacz więcej na temat:  Izabela Kostyszyn Daniel Wydrych bezpieczeństwo na drodze motoryzacja

Światowy Dzień Radia 2024. Reportaż o kolekcjonerze odbiorników [POSŁUCHAJ]

13 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Radia. Z tego powodu prezentujemy reportaż o kolekcjonerze radioodbiorników. Kolekcja Zbigniewa Klimczaka to 400 samochodowych odbiorników radiowych i 150 stacjonarnych. Bohater reportażu prowadzi warsztat samochodowy i tam w specjalnej gablocie prezentuje swoje skarby. Każdy ma swoją historię... jedno radio należało na przykład do Elvisa Presleya. 
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Molak radio Polskie Radio historia radiofonii Światowy Dzień Radia Światowy Dzień Radia 2024 Dorota Boniecka-Górny pr poleca

Badania nad hibernacją i wpływem zimna. Grant od Narodowego Centrum Nauki

Hibernacja ludzi może być kojarzona z literaturą fantastyczno-naukową, jednak opiera się na solidnych podstawach naukowych. Dr hab. Wojciech Pokrzywa, kierownik Laboratorium Metabolizmu Białek z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie, prowadzi badania, które wskazują na możliwość adaptacji ludzkiego organizmu do niskich temperatur.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki hibernacja zwierzęta ludzie

"Bez słów" - nowy singiel Cheap Tobacco przedpremierowo w radiowej Jedynce

Przez 14 lat grupa Cheap Tobacco stała się jednym z najciekawszych zespołów polskiej sceny niezależnej. Niedawno skład formacji zmienił się. Wkrótce muzycy zaprezentują swój najnowszy singiel zatytułowany "Bez słów". Przedpremierowo mogliśmy usłyszeć go w "Muzycznej Jedynce". W audycji gościła wokalistka grupy Natalia Kwiatkowska.
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska Cheap Tobacco muzyka rozrywkowa premiera

Sztuka odręcznego pisania - relikt przeszłości czy wiecznie potrzebna umiejętność?

W dobie komputerów, tabletów, smartfonów i innych cyfrowych urządzeń sztuka starannego, odręcznego pisania w dużej mierze zniknęła. Korzystamy z niej w niewielu miejscach, na przykład bankach. Tymczasem taka forma pisania, i w ogóle ćwiczenie ręki, jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju mózgu. Dlatego też Szwecja postawiła na powrót do tradycyjnej formy notowania u dzieci i drukowanych podręczników. Czy w tym samym kierunku powinno iść polskie szkolnictwo?
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych edukacja pismo odręczne psychologia rozwój dziecka

Nowy "Radiobook": "Szaleństwo Almayera" Josepha Conrada cz. II [POSŁUCHAJ]

Joseph Conrad, czyli pochodzący z Berdyczowa na terenie dzisiejszej Ukrainy Józef Teodor Konrad Korzeniowski (1857-1924), miał życie pełne żeglarskich przygód i egzystencjalnych wyzwań. Wieczną sławę zyskał jako jeden z najwybitniejszych w dziejach prozaików piszących po angielsku. Zmarł w Anglii, choć do końca życia pasjonował się sprawami swojej pierwszej, polskiej ojczyzny. "Szaleństwo Almayera" to jego debiutancka powieść.
Zobacz więcej na temat:  Radiobook literatura książki W POLSKIM RADIU pr poleca Joseph Conrad Maciej Maciejewski

"Z głową w górach". Sienna, czyli narty, wycieczki i uran [ZOBACZ WIDEO]

Sienna to kolejny przystanek akcji Polskiego Radia "Z głową w górach". Ten zimowy kurort to wieś, w której znajduje się jeden z największych ośrodków narciarskich w Polsce. - Nasz pomarańczowy Jedynkowy namiot jest u podnóża Czarnej Góry - przywitał słuchaczy Programu 1 Polskiego Radia Maciej Walecki.
Zobacz więcej na temat:  turystyka Z głową w górach Sienna jaskinia Jaskinia Niedźwiedzia narty Sława Bieńczycka Maciej Walecki

Czy sztuka ręcznego pisania zniknęła?

W dobie komputerów, tabletów, smartfonów i innych cyfrowych urządzeń, sztuka starannego, ręcznego pisania praktycznie zniknęła. Jedyne miejsca, w których używamy pióra czy długopisu, to bank lub ewentualnie poczta. Chociaż i tam składamy już podpis na… tablecie. Podobnie jak u kuriera, który dostarcza nam przesyłki. Tymczasem staranne, ręczne pisanie i w ogóle ćwiczenie ręki, jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju mózgu.
Zobacz więcej na temat:  mózg ręka Daniel Wydrych

Dlaczego rolnicy protestują? Wyjaśnia Andrzej Gantner

- Z jednej strony nastąpił potężny wzrost kosztów produkcji, zarówno u rolników, jak i przetwórców, a z drugiej pojawiła się relatywnie dużo tańsza konkurencja - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności. - To przelało czarę goryczy - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA żywność protest Unia Europejska polityka Ukraina import Krzysztof Grzesiowski Andrzej Gantner

"Fotoplastykon - Paryż Chopina" - niezwykła wystawa w Muzeum Śląskim w Katowicach

Paryż to miasto niezwykłe. Dla Fryderyka Chopina, który spędził w nim blisko połowę życia, było miejscem zachwytu, triumfu artystycznego, miłości, ale również codziennej pracy jako nauczyciela gry na fortepianie, spotkań z szerokim gronem przyjaciół, a także ostatnich dni życia.
Zobacz więcej na temat:  Fryderyk Chopin Muzeum Śląskie Jakub Domoradzki Paryż fotografia fotoplastykon Fotoplastykon - Paryż Chopina