Polskie Radio
Section05

Jedynka

Kongres Kultury w 1981. Został przerwany przez stan wojenny, internowano pisarzy

W Teatrze Dramatycznym w Warszawie rozpoczął się współKongres Kultury. Jego nazwa nawiązuje do przerwanego przez stan wojenny Kongresu Kultury w 1981 roku, który został zorganizowany niezależnie od władz komunistycznych przez siły społeczne i solidarnościowe. Swoje przemówienia wygłosili m.in. Witold Lutosławski i Andrzej Wajda.
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak KULTURA Andrzej Wajda Witold Lutosławski

WspółKongres Kultury. Diduszko-Zyglewska: możemy naprawić "niedasizmy", które dręczyły nas od lat

Wystartował współKongres Kultury. To wyjątkowe wydarzenie, które w jednym miejscu gromadzi ekspertów i społeczników. - Ludzie kultury to ludzie z misją. Jeżeli mają poczucie, że to może być poważna rozmowa, to zawsze są gotowi do tego, aby wziąć w niej udział - mówi Agata Diduszko-Zyglewska, przewodnicząca Zespołu Programowego. Polskie Radio objęło patronat nad odbywającym się w Warszawie współKongresem Kultury, organizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zobacz więcej na temat:  współKongres Kultury 2024 Agata Diduszko-Zyglewska Daniel Wydrych KULTURA Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Trump a Ukraina. Jest ciekawy scenariusz. "Dyplomacja siły"

Co prezydentura Donalda Trumpa w Stanach Zjednoczonych oznacza dla naszego regionu? Wiele rozwiązań jest alarmujących. Może być jednak tak, że nie dojdzie do porozumienia nowego przywódcy USA z Rosją ws. wojny w Ukrainie. - W związku z tym zakończenie wojny będzie raczej siłowe - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia prof. Agnieszka Legucka z PISM.
Zobacz więcej na temat:  Donald Trump ŚWIAT Ameryka Europa Rosja Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2024 Karol Surówka Agnieszka Legucka

"Sierpień". Paweł Sołtys: lubię wiedzieć, co się w mieście dzieje, czym ono żyje

W swojej nowej książce, tomie "Sierpień", Paweł Sołtys prowadzi czytelników w miejsca, które myśleli, że znają, i przypomina o rzeczach, o których nie wiedzieli, że je zapomnieli. Narrator przemierza na piechotę Warszawę, obserwuje ludzi na ulicy i podsłuchuje w kawiarniach, wygrzebuje w antykwariatach zagadkowe książki, zapamiętuje spotkanych dziwaków i psy, wspomina dziadków i rodziców, łącząc Warszawę z Ukrainą, a dzień dzisiejszy z daleką przeszłością.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk literatura Pablopavo Paweł Sołtys

Wydarzenia na "Zieleniaku". "Przyszedł czas, by o tym mówić. Uwolnić tę historię od wstydu"

Trzy dni po wybuchu powstania warszawskiego, 4 sierpnia 1944 roku, na "Zieleniaku", placu targowym na Ochocie, hitlerowcy urządzili obóz przejściowy, tzw. punkt zborny, dla ludności cywilnej. Nadzorowała go jednostka SS RONA (Rosyjska Wyzwoleńcza Armia Ludowa). Był on miejscem kaźni, odzierania z godności, dla dziewczynek i kobiet. 
Zobacz więcej na temat:  Anna Maruszeczko Powstanie Warszawskie gwałt przemoc II wojna światowa Maja Kleczewska Agnieszka Przepiórska

Prof. Zachara-Szymańska: Donald Trump nie ma spójnego programu

Według obliczeń amerykańskich mediów Donald Trump zwyciężył w wyborach prezydenckich w USA, zdobywając już co najmniej 292 głosy elektorskie. Ze spływających rezultatów wynika, że republikanie zyskali kontrolę nad Senatem i mają szansę na utrzymanie większości w Izbie Reprezentantów.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski wybory w USA Kamala Harris Marek Wałkuski Donald Trump Magdalena Skajewska USA Stany Zjednoczone

Art de vivre, czyli francuska sztuka życia

Jakiś czas temu wszyscy mówili o duńskim HYGGE - jest to słowo oznaczające komfort, wygodę, przytulność, używane jako określenie osiągnięcia wewnętrznej równowagi, bezpieczeństwa i szczęścia, zwłaszcza przez społeczeństwa skandynawskie. Warto też przyjrzeć się Art de vivre, czyli francuskiej sztuce życia. Gościem "Czterech pór roku" była Magdalena Bogacka, przewodniczka po Paryżu, miłośniczka francuskiej kultury.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska Magdalena Bogacka