Polskie Radio
Section05

Jedynka

Stachursky powraca z nowym, optymistycznym singlem. "Wyluuuzuj" z dozą radości i szaleństwa

Utwór "Wyluuuzuj" to hymn dla tych, którzy szukają w życiu radości i odrobiny szaleństwa oraz przypomnienie, żeby żyć pełną piersią i nie brać wszystkiego zbyt serio. - Ta piosenka jest mrugnięciem oka do życia, tego, co się dzieje wokół nas. Moim zadaniem jest podchodzić do życia z dystansem - mówi na antenie Jedynki Jacek Stachursky. 
Zobacz więcej na temat:  Anna Will jacek stachursky muzyka rozrywkowa taniec Pop piosenka Zobacz także

Ekspert: Zachodni Brzeg Jordanu będzie cały czas obszarem niestabilności

Hamas ujawnił nazwiska kolejnych czterech izraelskich zakładniczek, które w sobotę mają zostać uwolnione w ramach porozumienia o rozejmie w Strefie Gazy. W zamian za uwolnienie zakładniczek Izrael ma wypuścić na wolność około 180 palestyńskich więźniów przetrzymywanych w aresztach, podczas gdy w Strefie Gazy jest względnie spokojnie. Napięcia rosną w innej części palestyńskiego terytorium, czyli na Zachodnim Brzegu Jordanu, gdzie Izrael przeniósł teraz swoją uwagę. 
Zobacz więcej na temat:  Hamas Strefa Gazy Izrael konflikty międzynarodowe Magdalena Skajewska Michał Wojnarowicz

Mikromusic z nowym albumem. Natalia Grosiak śpiewa o koszmarze sprzed lat

"Nie umiem tańczyć" to najnowsza płyta zespołu Mikromusic. Znajdują się na niej utwory, które poruszają dość trudne sprawy w radosny sposób. - Tematy tych piosenek są poważne, ale podane jednak w lekki sposób - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Natalia Grosiak. Piosenkarka śpiewa w tytułowym utworze o traumie sprzed lat. Co wydarzyło się, kiedy była nastolatką?
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska Zobacz także Mikromusic Natalia Grosiak

Sukces WOŚP i polskich lekarzy. "Wyleczalność nowotworów u dzieci jest u nas na światowym poziomie"

- Wyleczalność chorób nowotworowych u dzieci w Polsce jest w tej chwili taka, jak w najlepszych ośrodkach na świecie. Jesteśmy w stanie wyleczyć z nowotworów 83-84 proc. dzieci - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Wojciech Młynarski. Kierownik Kliniki Pediatrii, Onkologii i Hematologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i prezes Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej dodaje, że duża w tym zasługa WOŚP, która zagra już po raz piąty dla onkologii dziecięcej.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Zobacz także zdrowie onkologia Roman Czejarek WOŚP WOŚP 2024 Wojciech Młynarski

Zmiany w przepisach ruchu drogowego. Niezbędne czy zbyt ostre?

Dożywotni zakaz siadania za kierownicą dla osób łamiących sądowe zakazy prowadzenia, nawet 30 tys. zł grzywny i utrata prawa jazdy za tzw. driftowanie, czy mandaty do 5 tys. zł - w tym dla pasażerów i gapiów - za udział w nielegalnych imprezach motoryzacyjnych. Taki jest projekt zmiany przepisów. Czy nie jest zbyt restrykcyjny?
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Krzysztof Grzybowski Marcin Koczyba motoryzacja ruch drogowy przepisy drogowe

Prof. Chwedoruk o ustawie incydentalnej. "Nasza demokracja jest autentyczna"

- Każde dyskutowane publicznie rozwiązanie zakładało jakąś formę "obejścia" prawa, a w najlepszym razie ryzykowania, jeśli chodzi o zgodność z konstytucją czy ustawami - powiedział w radiowej Jedynce politolog, prof. Rafał Chwedoruk. Skomentował w ten sposób ustawę incydentalną w sprawie wyborów prezydenckich, którą w piątek uchwalił Sejm.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio polityka Rafał Chwedoruk

Adherence. Jak pomóc sobie w walce z chorobą?

Z badań dotyczących ochrony zdrowia wynika, że pacjenci uważają, iż system opieki zdrowotnej, placówki lecznicze, czy nawet lekarze powinni się nimi zaopiekować i ich wyleczyć. Niestety, spory procent osób nie rozumie, że za stan własnego zdrowia ogromną odpowiedzialność ponoszą również oni sami, ponieważ swoim postępowaniem, tzn. przestrzeganiem bądź ignorowaniem zaleceń lekarskich, mogą swoje zdrowie zasadniczo poprawić lub pogorszyć. W jaki sposób pacjentom może pomóc tzw. adherence?
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski medycyna Piotr Dobrowolski zdrowie Zobacz także

"Dziewczyna z igłą" nominowana do Oscara. Karolina Korwin-Piotrowska: wybitny film. Możemy być dumni

- Rzadko zdarza się, nie tylko w polskiej, ale i światowej kinematografii, że film jest dziełem tak totalnie przemyślanym i skończonym. Z kina wychodzisz przywalony do ziemi toną emocji, które w tobie buzują - mówi w audycji "Sygnały dnia" w Programie 1 Polskiego Radia Karolina Korwin-Piotrowska o filmie "Dziewczyna z igłą" Magnusa von Horna, który otrzymał nominację do Oscara dla najlepszego filmu międzynarodowego. Obraz jest koprodukcją polsko-duńsko-szwedzką i został wyprodukowany przez łódzkie studio Lava Films. 
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Karolina Korwin-Piotrowska FILM kino KULTURA Zobacz także Oscary Oscary 2025 Dziewczyna z igłą

Trump wygoni Polaków z USA? Kowal: nie spodziewam się masowych powrotów

- Nie należy spodziewać się masowych powrotów Polaków ze Stanów Zjednoczonych - uważa Paweł Kowal, szef sejmowej komisji spraw zagranicznych. Gość radiowej Jedynki stwierdził, że nowa polityka migracyjna amerykańskiej administracji jest skierowana przeciwko nielegalnym migrantom z Południa, którzy popełniają przestępstwa. Zaznaczył jednocześnie, że w razie potrzeby konsulaty są gotowe pomóc Polakom.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Sygnały Dnia POLSKA polityka Paweł Kowal

Osoby pochodzenia afrykańskiego w Polsce. Jaka jest ich sytuacja?

Gościem Ludwiki Włodek w audycji "Głosy kobiet" była Oliwia Bosomtwe, autorka książki "Jak biały człowiek. Opowieść o Polakach i innych". Rozmowa dotyczyła sytuacji osób  pochodzenia afrykańskiego w Polsce: jak wyglądało ich naznaczone innością dzieciństwo, jak budują swoją tożsamość i jak odnoszą się do swojego dziedzictwa, które często, poznawali dopiero jako osoby dorosłe.
Zobacz więcej na temat:  Ludwika Włodek Zobacz także Afryka