Polskie Radio
Section05
Kaszuby

Najstarszy skansen w Polsce. Jedynka w Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach Kiszewskich

W Muzeum - Kaszubskim Parku Etnograficznym zgromadzono ponad 50 obiektów architektury ludowej z obszaru całych Kaszub i Kociewia. W audycji opowiedzieliśmy o twórcach muzeum, którymi są Teodora i Izydor Gulgowscy, a także o najciekawszych obiektach zgromadzonych na terenie tego wyjątkowego parku. 
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka skansen Kaszubski Park Etnograficzny Kaszuby Muzeum - Kaszubski Park Etnograficzny Teodora i Izydor Gulgowscy Bory Tucholskie krajobraz kultura ludowa

"Dobra literatura jest sztuką pamięci". Paweł Huelle o życiu i pisaniu

Prozaik, poeta, dramatopisarz i krytyk literacki, znany przede wszystkim z powieści "Weiser Dawidek", zmarł 27 listopada 2023 roku w Gdańsku, mieście, z którym związany był przez całe życie i które było jednym z głównych tematów jego twórczości. Jako gość Polskiego Radia Paweł Huelle chętnie dzielił się ze słuchaczami refleksjami o literaturze i wspomnieniami ze swojego życia. Zapraszamy do wysłuchania rozmów z pisarzem.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Huelle historia Polski HISTORIA literatura książki KSIĄŻKA Gdańsk Żydzi Niemcy Kaszuby

Język ojczysty: polski, kaszubski czy może jakiś inny?

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, zwany też Międzynarodowym Dniem Dziedzictwa Językowego, został uchwalony przez UNESCO w 1999 roku. Obchodzony jest 21 lutego na pamiątkę śmierci pięciu studentów z Dhaki, którzy zginęli tego dnia domagając się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. W Polsce oficjalnie występuje jeden język regionalny, blisko 10 dialektów i kilkadziesiąt gwar. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA język polski język ojczysty Kaszuby Śląsk Michał Kowarski Radosław Nałęcz Trójka

Z Tczewa na Kaszuby, przez Mississippi. Puhovsky wraca do folkowych korzeni

- Pandemia sprawiła, że miałem czas na zrealizowanie pomysłów, na które wcześniej czasu nie było - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Romek Puchowski. W połowie roku ukazała się jego płyta "Żywioły lasu". To unikalne połączenie szeroko pojętej muzyki alternatywnej z ludową muzyką Kaszub.
Zobacz więcej na temat:  regiony pomorskie Kaszuby KULTURA MUZYKA magazyn 2022/2023 muzyka rozrywkowa muzyka ludowa Kociewie