Polskie Radio
Section05

KSIĄŻKA

Już jutro 24. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

Za oknem jesień, a to oznacza, że powinniśmy rozpocząć poszukiwania lektury na chłodne, coraz dłuższe wieczory. Znakomitą to tego okazją są rozpoczynające się już we czwartek 14 października w Krakowie 24. Międzynarodowe Targi Książki. Jak mówi prezes zarządu spółki Targi w Krakowie Grażyna Grabowska, oferta zgromadzonych na wydarzeniu wydawców i twórców szczególnie zadowoli miłośników literatury górskiej, science fiction i fantasy.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Marta Piasecka KULTURA targi Kraków literatura góry Stanisław Lem science-fiction

Spotkania, premiery książkowe i warsztaty. Noc Księgarń po raz trzeci!

Kilkudziesięciu gości oraz blisko sto wydarzeń i kiermaszy zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci w 120 księgarniach na terenie całego kraju. Po raz trzeci branża księgarska zjednoczy siły, aby wspólnie zorganizować wielkie święto księgarstwa. O Nocy Księgarń 2021, która zaczyna się już w piątek 22 października, w "Trójce przed południem" opowiada jej organizatorka Anna Karczewska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Marta Piasecka KULTURA literatura noc dzieci literatura dziecięca Kasia Stoparczyk Warszawa

"Był surowym recenzentem elit". Jerzy Kłosiński o dorobku i twórczości historyka Jerzego Łojka

- Jerzy Łojek uważał, że to od jakości przywódców i tego, czy na pierwszym miejscu stawiają niepodległości i podmiotowość Polski, zależy nasza przyszłość - mówił w Polskim Radiu 24 Jerzy Kłosiński, autor książki "Historyk na tropie zdrady elit. Rzecz o Jerzym Łojku". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA Jerzy Kłosiński historia Polski rozbiory Polski niepodległość Tadeusz Płużański Polskie Radio 24 społeczeństwo

"Różewicz nigdy nie miał gotowych odpowiedzi"

– Mamy tu pewien rodzaj istotnego przypisu, uzupełnienie portretu Tadeusza Różewicza. Był on niezwykle płodnym pisarzem, bardzo pracowicie szukał swojego miejsca i głosu w literaturze. Wypracowywał własny styl i zostawiał za sobą różne ślady tego poszukiwania. – Tak o tomie "Wiersze odzyskane" mówił na antenie Dwójki Przemysław Dakowicz, poeta i historyk literatury.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Różewicz Dorota Gacek Dwójka

Nagroda Nobla w dziedzinie literatury. Zwycięzcą pisarz tanzański, podejmujący temat kolonializmu

Laureatem literackiej Nagrody Nobla został Abdulrazak Gurnah, pisarz pochodzący z Zanzibaru, podejmujący temat kolonializmu. Prestiżowe wyróżnienie jest przyznawane od 1901 roku - oprócz literatury - także za zasługi na rzecz pokoju oraz za wybitne osiągnięcia naukowe w dziedzinie fizjologii lub medycyny, fizyki, chemii oraz ekonomii.
Zobacz więcej na temat:  nagroda Nobla Nobel społeczeństwo NAUKA ŚWIAT literatura KULTURA

"Dziwaczna hybryda". Gociek w PR24 o książce "Dom stu szeptów"

Tematem audycji była książka Grahama Mastertona "Dom stu szeptów". - Myślę, że mamy tutaj do czynienia z syndromem, może nie wypalenia, bo są tu ciekawe pomysły, ale niedbałości, pośpieszności, jeśli chodzi o pisanie - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Piotr Gociek. W audycji uczestniczył także Łukasz Orbitowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA Piotr Gociek Łukasz Orbitowski społeczeństwo Stephen King

Sobotnia noc, czyli czas na dobrą książkę. Noc Bibliotek 2021

"Czytanie wzmacnia" – pod tym hasłem już w najbliższą sobotę 9 października o godz. 16.00 rozpocznie się tegoroczna, siódma już edycja akcji "Noc Bibliotek". O tej ogólnopolskiej akcji, przekonującej do czytania poprzez promocję lokalnych bibliotek jako najbliższych miejsc spotkań z kulturą, opowiedziała w Trójce koordynatorka Katarzyna Sołtan-Młodożeniec.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Marta Piasecka KULTURA biblioteka czytelnictwo noc gra online

"Jest świadomy swojej tożsamości". Rowiński o autorze "Raju za drzwiami"

- Fabrice jest świadomy swojej nietypowej pozycji dzięki biografii. W jednej ze swoich książek, która w Polsce ukazała się pt. "Wiara demonów", wśród podziękowań można przeczytać: "dziękuję wszystkim moim rabinom", czyli, że to nawiązanie, może lekko ironiczne, do tradycji swojej rodziny niewątpliwie się pojawia - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Rowiński ("Christianitas"). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Jakub Moroz Polskie Radio 24 literatura czytelnictwo KULTURA katolicyzm filozofia