Polskie Radio
Section05

KULTURA

Irena Jun: przez poezję byłam przeprowadzana jak przez las, w którym ma się zdarzyć coś cudownego

Irena Jun jest uznawana za mistrzynię słowa i jedną z najlepszych odtwórczyń ról beckettowskich. Mając 88 lat, powróciła w monodramie "Stara kobieta wysiaduje" do Teatru Studio. Właśnie tam, w roku 1988, to dzieło Tadeusza Różewicza miało swoją premierę. Z aktorką rozmawiają Malwina Kiepiel i Magda Kuydowicz.
Zobacz więcej na temat:  SZTUKA TEATR Teatr Studio Irena Jun Tadeusz Różewicz Cyprian Kamil Norwid Magda Kuydowicz Malwina Kiepiel Trójka

"Reflections of Purple Sun". EABS w hołdzie dla Tomasza Stańko

- Patrząc na dorobek Tomasza Stańko, podeszliśmy do tematu poszukiwawczo. Chcieliśmy wybrać coś wyjątkowego. Nie było to w żaden sposób wymuszone, bo lubimy lata 70. Zespół Tomasza Stańko przekraczał wszelkie granice, niesamowite zgranie było w tym składzie. A poza tym jakoś naturalnie chodziła za nami ta płyta - mówił w Dwójce Marek Pędziwiatr z zespołu EABS o płycie "Reflections of Purple Sun".
Zobacz więcej na temat:  Jazz Roch Siciński EABS płyta Tomasz Stańko Jan Ptaszyn Wróblewski Dwójka MUZYKA

"Supersiostry" w kinach. Polskie science fiction o niezwykłych siostrach [ZWIASTUN]

Obdarzone nadprzyrodzonymi mocami siostry mogą stać się superbronią albo superbohaterkami. Co wybiorą? "Supersiostry" w reżyserii Macieja Barczewskiego to wciągająca, pełna zwrotów akcji i efektów specjalnych opowieść science fiction. Na ekranie m.in. Katarzyna Gałązka, Karolina Bruchnicka, Mateusz Kościukiewicz, Marek Kalita, Grzegorz Damięcki i Tymek Frączek.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska FILM kino Mateusz Kościukiewicz Grzegorz Damięcki Maciej Barczewski

POLSKIE RADIO 24 Bonda: powieść pozwala zaangażować u czytelnika emocje

- Potrzebuję wszystkich tych elementów, które uruchamiają inspirację. Często pytają mnie, skąd ją czerpię. Nie mam czegoś takiego, że leżę sobie pod drzewem i nagle się objawia - mówiła w Polskim Radiu 24 Katarzyna Bonda. Najpopularniejsza autorka powieści kryminalnych w Polsce była gościem nowej audycji Grzegorza Kalinowskiego "Więcej niż kryminał". 
Zobacz więcej na temat:  kryminał książki KSIĄŻKA Polskie Radio 24 literatura Katarzyna Bonda Grzegorz Kalinowski

Artystyczna wizja sportu. Niezwykła wystawa w Muzeum Sportu i Turystyki

Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie zapowiada wystawę "Tu rodzą się zwycięzcy". Ekspozycja prezentuje dzieła młodych i zdolnych artystów ASP w Warszawie i Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i podsumowuje plener artystyczny "Polscy sportowcy na Igrzyskach" w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Spale. O wystawie opowiadali w Polskim Radiu 24 dr Katarzyna Dyjewska, prodziekan ASP i Tomasz Skoczek, współorganizator MSiT. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska

Festiwal "Wiersze w mieście", czyli jak poezja rejestruje i reaguje na zmiany

Pod hasłem "Zmiany" odbywa się kolejna edycja międzynarodowego festiwalu "Wiersze w mieście" prezentującego w warszawskiej przestrzeni publicznej najnowszą poezję europejską. Czytelniczki i czytelnicy poznają wiersze, których tematem są zmiany: w życiu osobistym, rodzinnym, społecznym i politycznym, zmiany technologiczne czy klimatyczne.
Zobacz więcej na temat:  literatura poezja wiersze Warszawa Wiersze w mieście Tomasz Żąda Trójka

O łódzkiej premierze baletu "Romeo i Julia"

W ramach Łódzkich Spotkań Baletowych w Teatrze Wielkim w Łodzi będzie miała miejsce polska premiera baletu "Romeo i Julia" z choreografią Sashy Waltz. O przygotowaniach i szczegółach spektaklu opowiedzieli w audycji "Przed premierą" aktorzy i twórcy tego wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  balet Teatr Wielki w Łodzi premiera Hektor Berlioz Monika Zając Dwójka Rafał Janiak Joshua Legge Karolina Urbaniak Anna Krzyśków Zygmunt Dziubiński

Festiwal Millennium Docs Against Gravity. "Możemy wiele się nauczyć od tych bohaterów"

- Myślę, że wbrew pozorom większość z nas ma świadomość wszystkich tych złych rzeczy, które dzieją się na świecie. W festiwalowych filmach też są poruszane ciężkie tematy, ale jest w nich również bardzo dużo nadziei i bardzo dużo pięknych bohaterów i bohaterek, którzy na co dzień robią niesamowite rzeczy, żyją w niesamowitych miejscach - mówił w Dwójce Karol Piekarczyk, dyrektor artystyczny festiwalu Millennium Docs Against Gravity.
Zobacz więcej na temat:  Millennium Docs Against Gravity Marcin Pesta kino FILM dokument film dokumentalny Dwójka Karol Piekarczyk Millennium Docs Against Gravity 2024

"Tajni dyrygenci chmur". Wioletta Grzegorzewska: początkowo chciałam napisać tom wierszy

- Po przeprowadzce do miejscowości Louis w Wielkiej Brytanii szłam ulicą i zobaczyłam dziwnego stracha na wróble. A ponieważ mój ojciec wypychał ptaki, to interesuję się kukłami. Gdy byłam mała, miałam pomysł, żeby zrobić atlas strachów na wróble, i podczas tego spaceru coś mnie tknęło i postanowiłam napisać tom wierszy - mówiła w Dwójce Wioletta Grzegorzewska o początkach pracy nad książką "Tajni dyrygenci chmur". Jej okładkę zdobi strach na wróble.
Zobacz więcej na temat:  Wioletta Grzegorzewska Katarzyna Hagmajer-Kwiatek literatura Jura Krakowsko-Częstochowska KSIĄŻKA Dwójka powieść

"Cztery pory miłości". Wojciech Czerwiński: tak naprawdę nieliczni dorastają do tego uczucia

- Gdy patrzę na otaczający nas świat, na ten pęd, na nastoletnie dzieci, które powinny eksplodować radością, a eksplodują depresją, proponuję coś takiego, by wrócić do korzeni, otrząsnąć się, zatrzymać, spotkać się z drugim człowiekiem, z rodzajem wysokiej sztuki. Dlatego nazywam to operą słowiańską - mówił w Dwójce Wojciech Czerwiński, reżyser spektaklu "Cztery pory miłości".
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polski w Warszawie spektakl premiera Aldona Łaniewska-Wołłk Dwójka Wojciech Czerwiński TEATR

Casting do serialu "1670". Jak zostać gwiazdą we wsi Adamczycha?

Będzie drugi sezon serialu "1670", a jego twórcy szukają osób, które chciałyby w nim zagrać. Casting odbędzie się w połowie maja w Kolbuszowej, a zdjęcia ruszają już w czerwcu. - Czekamy na mieszkańców Kolbuszowej i okolic, bo mocno zintegrowaliśmy się z lokalną ekipą - mówi Jakub Rużyłło, pomysłodawca serialu i autor scenariusza.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka serial Jakub Rużyłło 1670 Kasia Dydo Weronika Puszkar

Sztuczna inteligencja wkracza do świata sztuki. Czy w przyszłości zastąpi artystów?

Konferencja "Sztuczna inteligencja – twórca czy tworzywo?" to wydarzenie otwierające przestrzeń do debaty na temat roli i znaczenia sztucznej inteligencji w sztuce, ze szczególnym uwzględnieniem malarstwa. O konferencji, która odbędzie się w Łodzi 14 maja, opowiadał dr hab. Tomasz Musiał.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Radosław Nałęcz SZTUKA malarstwo sztuczna inteligencja konferencja Łódź