Polskie Radio
Section05

KULTURA

Simona Kossak. Historia wielkiej miłości

– Czytałam jej książki, słuchałam jej gawęd, potem przeczytałam książkę Ani Kamińskiej "Simona", a potem zobaczyłam album Lecha Wilczka ze wspaniałymi fotografiami Simony z dzikimi zwierzętami, z którymi żyła. To mnie poruszyło. To są zdjęcia, których nie możemy nigdzie obejrzeć, więc postanowiłam ją przybliżyć – opowiada Natalia Koryncka, autorka filmu dokumentalnego "Simona". 
Zobacz więcej na temat:  Trójka FILM Ryszard Jaźwiński festiwal filmowy Cannes Tom Cruise

"Była osobą o wyjątkowej kulturze muzycznej". Uczennica wspomina Irenę Dubilską

-  Kiedy wchodziło się do pani profesor, to jakby wchodziło się do innego świata. Miała niesamowicie urządzony salonik, pełen starych mebli, w którym tchnęło sztuką, tchnęło kulturą. Stał tam wielki fortepian, koncertowy, albo prawie koncertowy - mówiła w Polskim Radiu 24 skrzypaczka Sylwia Konopka-Brych, wspominając Irenę Dubilską. - Była osobą o wyjątkowej kulturze muzycznej, a jednocześnie uwielbiała grać - dodała.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA Magdalena Merta skrzypce MUZYKA muzyka klasyczna

PR24 Historia polskiego internetu w filmie. Czajka: nie umiemy docenić, jak to zmieniło wszystko

- Pamiętam, że się wchodziło na te strony, czegoś się szukało. Nie mam doświadczenia, że "pamiętam, jak pierwszy raz wszedłem do internetu", jak jeden z moich bohaterów - powiedział w Polskim Radiu 24 Łukasz Czajka, reżyser filmu "Bezkrwawa rewolucja. Krótka historia internetu w Polsce".  - Myślę, że dzisiaj jeszcze nie jesteśmy jeszcze w stanie docenić tego, jak to zmieniło wszystko - zaznaczył.
Zobacz więcej na temat:  FILM internet nowe technologie Maja Kluczyńska

Oliwia Hołozubiec: teatr to szansa na rozmowę z człowiekiem

Ma 18 lat i jest autorką sztuki o swoim tacie. Sama ją napisała, sama wyreżyserowała i sama w niej zagrała. - "On" to monodram, który powstał w czasie, kiedy przelewały się przeze mnie różne i trudne emocje. Napisałam ten tekst z paczką chusteczek higienicznych pod ręką. Zamknęłam komputer i wtedy zdałam sobie sprawę, że to jest materiał na sztukę - opowiada Oliwia Hołozubiec. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka TEATR spektakl Michał Piwowarek

Festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha "Granatowe Góry". Andrzej Drobik: Wisła oddycha słowem

- Chciałbym wierzyć, że Wisła jest teraz miastem słowa. Kiedy wymyślaliśmy nasz festiwal, pomyśleliśmy, że jeżeli coś ma dobrze upamiętnić Jerzego Pilcha, wybitnego wiślanina, to właśnie żywe słowo, które ma pracować - mówił w Dwójce Andrzej Drobik, dyrektor Festiwalu Słowa im. Jerzego Pilcha "Granatowe Góry" w Wiśle.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Pilch Dwójka literatura Jakub Jamrozek

Kazimierz Orłoś opisuje życie [POSŁUCHAJ]

– "Cudowną melinę" pisałem na podstawie swoich doświadczeń z pobytu w Bieszczadach, gdzie pracowałem jako radca prawny w biurze budowanej w latach 60. zapory na Sanie i elektrowni wodnej. Miałem kontakt z miasteczkami powiatowymi, poznawałem stosunki tam panujące i na tej podstawie w 1971 roku zacząłem pisać swoją pierwszą powieść – wspominał w Dwójce Kazimierz Orłoś, który był bohaterem "Zapisków ze współczesności".
Zobacz więcej na temat:  Kazimierz Orłoś Józef Mackiewicz Stanisław Cat-Mackiewicz literatura Dorota Gacek wspomnienie Dwójka

PR24 Wystawa Ociepki w Muzeum Żup Krakowskich. "Zachęca, by sięgnąć do jego życiorysu"

- Zarówno Nikifor jak i Ociepka byli malarzami nieprofesjonalnymi, malowali swoim wnętrzem - tak o pracach Teofila Ociepki mówiła w Polskim Radiu 24 Klementyna Ochniak-Dudek z Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. - Obrazy Ociepki już na pierwszy rzut oka zachęcają do tego, by zajrzeć do jego życiorysu, a jego twórczość jest bardzo podatna na odbiór intuicyjny i emocjonalny - dodała.
Zobacz więcej na temat:  wystawa malarstwo Nikifor Polskie Radio 24 POLSKA

EABS o współpracy z Janem Ptaszynem Wróblewskim

- To było nasze mega marzenie, żeby spotkać się z Janem Ptaszynem Wróblewskim chociaż na korytarzu między koncertami. Zdobyliśmy numer, zadzwoniliśmy i słuchaliśmy głosu pana Jana jak najlepszej audycji radiowej, to było magiczne. Zgodził się zagrać bez problemu - mówił w Programie 2 Polskiego Radia basista formacji EABS Paweł Stachowiak. Zespół wydał nowy krążek  "2061" z udziałem legendy polskiego jazzu.
Zobacz więcej na temat:  Jazz płyta Dwójka Roch Siciński Jan Ptaszyn Wróblewski

Fascynująca historia obrazów Rembrandta z dziejami Polski w tle

W Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczysta premiera książki Gerdien Verschoor zatytułowanej „Dziewczyna i uczony”. Autorka przedstawiła historię dwóch obrazów Rembrandta, splatając ją z życiem niezwykłej kobiety, Karoliny Lanckorońskiej, dzięki której dziś arcydzieła holenderskiego mistrza możemy podziwiać na Zamku Królewskim w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Zamek Królewski Rembrandt