Polskie Radio
Section05

KULTURA

"Wschód Kultury 2022". Artystyczny dialog w gronie krajów naszego regionu

Blisko osiemdziesiąt wydarzeń, a wśród nich: koncerty, wystawy, spektakle, seanse filmowe, spotkania literackie i warsztaty. "Wschód Kultury 2022" to wydarzenie, które łączy różne dziedziny sztuki. Stolicami festiwalu jak co roku zostały Rzeszów, Lublin i Białystok. Czego mogą spodziewać się odwiedzający? Jakie atrakcje przygotowano dla uczestników? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Rzeszów Lublin Białystok wakacje Katarzyna Cygler Narodowe Centrum Kultury

Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki

- Co trzy lata przyjeżdża do nas duża grupa młodzieży z całego świata i chce śpiewać Moniuszkę, chce śpiewać utwory polskich kompozytorów, których wcześniej nie znała, często w języku oryginalnym, chociaż ma możliwość śpiewania w tłumaczeniach. To ogromna zasługa, nie do przecenienia, pomysłodawczyni konkursu Marii Fołtyn - mówiła w "Wybieram Dwójkę" Beata Klatka, dyrektor 11. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Moniuszko śpiew Teatr Wielki - Opera Narodowa Jakub Kukla Dwójka

"Internat" Żadana. Gociek: to pokłosie przepracowania wojennej traumy

- Oceniłbym ją jako książkę wschodnią, jeżeli chodzi o sposób, w jaki sposób pisarze rosyjscy, białoruscy, ukraińscy, polscy - ci piszący kiedyś i ci współcześni - zmagają się z okrucieństwami, traumami. Nie ma lepszych na świecie analityków zła ludzkiej duszy - mówił o "Internacie", pozycji autorstwa ukraińskiego pisarza Segrhieja Żadana, Piotr Gociek.          
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KSIĄŻKA literatura wojna na Ukrainie Ukraina

"Światłość i mrok". Literacka wyprawa na wielokulturowe Kresy

"Światłość i mrok", pierwsza powieść w dorobku Małgorzaty Niezabitowskiej, to dziejąca się tuż przed drugą wojną światową historia trudnej miłości chasydki i ziemianina – ludzi, których dzieli religia, wychowanie i obyczaje. Na przykładzie losy tej skomplikowanej relacji pokazany jest wielokulturowy, wielobarwny i niepozbawiony problemów świat przedwojennych Kresów, gdzie mieszkali Polacy, Żydzi i Ukraińcy.
Zobacz więcej na temat:  literatura Magda Mikołajczuk Kresy Małgorzata Niezabitowska

Reportaż o "...dorosłym, który został dzieckiem" [POSŁUCHAJ]

Aleja Gwiazd Literatury przed Miejską Biblioteką Publiczną w Mińsku Mazowieckim wzbogaciła się o kolejną gwiazdę. W sobotę 21 maja odsłonił ją Grzegorz Kasdepke, niezwykle lubiany autor książek dla dzieci. Czy chciał być pisarzem? Czy lubił czytać książki? Czego życzy dzieciom i czy lubi być "przerabiany" w szkole? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż Grzegorz Kasdepke literatura dziecięca książki pisarz Trójka

Towarzysze z dzieciństwa. Bohaterowie najpiękniejszych polskich bajek

Kot Filemon, Miś Uszatek, Koziołek Matołek, Reksio czy Piotrek z Zaczarowanego Ołówka… Czy bohaterowie naszego dzieciństwa mogą także współcześnie podobać się dzieciom? Z okazji Dnia Dziecka w "Trójce przed południem" wspominamy bohaterów najpiękniejszych polskich bajek sprzed lat. Jak zmieniła się animacja? Na co stawiają najnowsze produkcje? 
Zobacz więcej na temat:  Bolek i Lolek Miś Uszatek Bielsko-Biała filmy animowane animacja bajka wieczorynka Trójka Marta Piasecka

"Niezapominajki" – płyta z piosenkami do wierszy Marii Konopnickiej

Płyta "Niezapominajki" została wydana w związku z rocznicą urodzin Marii Konopnickiej, patronki roku 2022. Przeznaczona jest zarówno dla najmłodszych, jak i dla dorosłych odbiorców. Premiera płyty w Dniu Dziecka.
Zobacz więcej na temat:  Maria Konopnicka Joanna Racewicz Narodowe Centrum Kultury płyta wiersze piosenka dzień dziecka premiera jesień taniec pisarz pisarze i poeci literatura MUZYKA dzieci poezja proza

"Dzieci z Bullerbyn" w Teatrze Lalka. "To także opowieść o dzieciach w nas"

- Szczególnie ciekawe jest podejście reżyserki Agnieszki Glińskiej, że tak naprawdę ta opowieść o dzieciństwie jest też opowieścią o dzieciach w nas; o ludziach dorosłych, którzy zachowali dziecko w sobie. Jest więc opowieścią nie tylko o dzieciach i dla dzieci, ale także opowieścią o dorosłych i dla dorosłych - mówiła w radiowej Dwójce Aleksandra Rembowska, kierowniczka literacka Teatru Lalka w Warszawie. W Dniu Dziecka na tej scenie odbędzie się premiera "Dzieci z Bullerbyn".
Zobacz więcej na temat:  dzieci spektakl Aldona Łaniewska-Wołłk Dwójka dzień dziecka Astrid Lindgren

20. Miesiąc Fotografii w Krakowie. "Dlaczego obrazy?/Why pictures?"

- Bogaty program wydarzeń, spotkań, które opowiedzą o tym, jak działają obrazy - w jaki sposób one funkcjonują, w jakich kontekstach, jaki mają na nas wpływ - ten bezpośredni, ujawniony, i ten utajony, bo jest on również bardzo ciekawy w dobie mediów społecznościowych - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Gutkowski (prezes Fundacji Sztuk Wizualnych).      
Zobacz więcej na temat:  foto fotografia Ukraina Kraków Polskie Radio 24

O ratowaniu dóbr kultury Ukrainy. Prof. Wojciech Kowalski: na początku były to spontaniczne akcje

- Minister kultury zareagował błyskawicznie - już 23 lutego powstał w ministerstwie zespół zadaniowy, który miał się przyjrzeć sprawie i monitorować sytuację - przyznał w audycji Polskiego Radia 24 prof. Wojciech Kowalski, dyplomata i były pełnomocnik MSZ do spraw rewindykacji kultury, obecnie powołany przez MKDNiS do ochrony dóbr kulturalnych Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Monika Małkowska wojna na Ukrainie Ukraina dzieła sztuki