Polskie Radio
Section05

KULTURA

Potomkowie Moniuszki w reportażu "Dziadek" [POSŁUCHAJ]

Minęła 150. rocznica śmierci Stanisława Moniuszki. Rzadko się zdarza, by wielcy Polacy żyjący w XIX wieku mieli potwierdzonych potomków i aby ci potomkowie kultywowali o nich pamięć. Tak jest w wypadku Stanisława Moniuszki, który ma około 60 żyjących potomków rozsianych po całym świecie. Chociaż pojawiają się także oszuści i uzurpatorzy...
Zobacz więcej na temat:  Trójka Stanisław Moniuszko Konkurs Moniuszkowski 2022 reportaż Jakub Tarka dziadek rodzina Trójka

Ogłoszono nominacje do tytułu Mistrza Mowy Polskiej. Wśród nominowanych Maria Szabłowska

W sali koncertowej Zamku Królewskiego w Warszawie już po raz 20. wręczono nominacje do tytułu Mistrza Mowy Polskiej. Publiczna prezentacja nominatów, wśród których znaleźli się dziennikarka muzyczna radiowej Jedynki Maria Szabłowska oraz wybitny pianista i kompozytor Leszek Możdżer, oznacza rozpoczęcie ogólnopolskiego plebiscytu.
Zobacz więcej na temat:  język polski Maria Szabłowska Leszek Możdżer Zamek Królewski Dorota Piotrowska Piotr Łodej Trójka

"Rygor. Goście hotelu Arago" – historia polskiego wywiadu w Algierze na kartach komiksu

Historię można poznawać nie tylko poprzez książki. Udowadniają to Marek Oleksicki i Tobiasz Piątkowski, autorzy komisu "Rygor. Goście hotelu Arago". Komiks opowiada o polskiej ekspozyturze wywiadowczej działającej w czasie II wojny światowej, a dokładnie o losach jej szefa Mieczysława Słowikowskiego, który podając się za biznesmena, zdołał zorganizować siatkę wywiadowczą na całym wybrzeżu Algieru.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler komiks historia Polski II wojna światowa Algier hotel szpieg wywiad

"Zabytek Zadbany" - konkurs promujący opiekę nad zabytkami

Lubimy zwiedzać zabytki i miasta, w których one się znajdują. Jednak o zabytki trzeba odpowiednio zadbać, tym bardziej że w Polsce, tak bardzo doświadczonej przez burzliwą historię, jest ich stosunkowo niewiele. "Zabytek Zadbany" to ogólnopolski konkurs, organizowany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, który ma wyłonić najbardziej zadbane zabytki, mogące stanowić wzór dla konserwacji historycznych budowli. Polskie Radio jest patronem tego konkursu.
Zobacz więcej na temat:  zabytki konkurs Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Narodowy Instytut Dziedzictwa Zamek Książ Częstochowa Michał Kowarski Katarzyna Cygler Trójka

46. Opolskie Konfrontacje Teatralne. "Teatr to nie jest sztywna instytucja"

Dobiegają końca 46. Opolskie Konfrontacje Teatralne połączone z konkursem "Klasyka Żywa". Z tej okazji dyrektor Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu, reżyser Norbert Rakowski, opowiedział w Polskim Radiu m.in. o napiętym kalendarzu premier opolskiej sceny i roli współczesnego teatru. - Musimy odkleić się od przekonania, że teatr jest sztywną instytucją - przekonuje.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Opole reżyser spektakl TEATR

Nowy "Radiobook": "Janko Muzykant" Henryka Sienkiewicza

W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" ponownie sięgamy po prozę żyjącego w II połowie XIX i na początku XX wieku pisarza, dziennikarza i publicysty, pierwszego polskiego laureata literackiej Nagrody Nobla, Henryka Sienkiewicza. Autor, którego znamy jako twórcę prozy historycznej "ku pokrzepieniu serc", rozpoczynał swą karierę pisząc nowele. 
Zobacz więcej na temat:  Radiobook książki literatura Henryk Sienkiewicz W POLSKIM RADIU

Nowy "Radiobook": "Janko Muzykant" Henryka Sienkiewicza

W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" ponownie sięgamy po prozę żyjącego w II połowie XIX i na początku XX wieku pisarza, dziennikarza i publicysty, pierwszego polskiego laureata literackiej Nagrody Nobla, Henryka Sienkiewicza. Autor, którego znamy jako twórcę prozy historycznej "ku pokrzepieniu serc", rozpoczynał swą karierę, pisząc nowele. 
Zobacz więcej na temat:  Radiobook książki literatura Henryk Sienkiewicz W POLSKIM RADIU

Laura Łącz: autorytety miałam przede wszystkim w szkole teatralnej

Kasia Ciepielewska i Łukasz Sobolewski przed Trójkowy mikrofon zapraszają osoby bardzo wyjątkowe: pełne pasji, energii do działania, smakoszy życia, wyciskających je jak cytrynę. Audycję ilustrują utwory starannie wyselekcjonowane przez autorów i zaproszonego gościa. Tym razem ich gościem będzie Laura Łącz, aktorka teatralna i filmowa, a także pisarka i właścicielka Agencji Artystycznej "Laura", która zajmuje się organizacją imprez artystycznych dla dzieci i dorosłych.
Zobacz więcej na temat:  TEATR aktorstwo Łukasz Sobolewski Trójka Katarzyna Ciepielewska

Kultura zaangażowana. Artystka z Ukrainy: trzeba przypominać światu historię naszej kolonizacji

- Poprzez swoje działania chciałam zwrócić uwagę na to, co dzieje się na Ukrainie (...) mam poczucie, że Zachód trzeba edukować. Ważnym aspektem, który pojawił się w ostatnich trzech miesiącach i stał się nareszcie głośny, to mówienie o naszej historii kolonizacji przez Rosję - mówiła w Polskim Radiu 24 Julia Krywicz (ukraińska artystka). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 SZTUKA Katarzyna Cygler Ukraina wojna 2022