Polskie Radio
Section05

KULTURA

Niezwykła pelplińska Biblia Gutenberga w Muzeum Narodowym w Warszawie

- Pokazujemy jeden z bezcennych obiektów, który na co dzień znajduje się w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie i właściwie nie podróżuje. Tak się jednak składa, że w Muzeum Narodowym w Warszawie jest już po raz drugi - pierwszy raz trafił tu po wojnie, w 1959 roku, kiedy powrócił po zawierusze wojennej z Kanady - powiedziała w audycji "Kulturalna Jedynka" dr hab. Agnieszka Lajus, dyrektorka Muzeum Narodowego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Biblia Biblia Gutenberga gutenberg Warszawa Muzeum Narodowe w Warszawie Zobacz także

53. Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. F. Chopina. Znamy zwycięzców!

Pierwszą nagrodę w 53. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym zdobył Mateusz Dubiel. Laureatem drugiej nagrody został Krzysztof Wierciński, zaś trzeciej - ex aequo - Julia Łozowska i Antoni Kłeczek. Tym samym dwoje pierwszych pianistów ma zagwarantowany udział w Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w październiku.
Zobacz więcej na temat:  konkurs chopinowski Dwójka muzyka klasyczna MUZYKA Narodowy Instytut Fryderyka Chopina filharmonia narodowa Zobacz także

"Przesmyk", czyli powrót Jana P. Matuszyńskiego do świata serialu

- Bardzo sobie cenię w pracy reżysera to, że za każdym razem można robić coś innego. Jak pojawiła się propozycja robienia tego serialu, pomyślałem sobie, że fajnie, i po pięciu latach od "Króla" jestem gotowy, by do tego świata serialu wrócić - przyznaje reżyser i scenarzysta Jan P. Matuszyński. Wspomnianym powrotem jest z kolei zrealizowany przez niego serial "Przesmyk", który niedawno trafił do streamingu.
Zobacz więcej na temat:  Jan P. Matuszyński Trójka Zobacz także Katarzyna Borowiecka serial Lena Góra

Wystawa "W bezczasie Athos" Tomasza Mościckiego w Starej Galerii ZPAF

Fotografie Mościckiego powstawały od 2001 roku w greckim klasztorze na Górze Athos. Bohaterami zdjęć są mnisi, osoby świeckie i krajobraz otaczający Świętą Górę. Użyta przez autora historyczna technika gumy dwuchromianowej podkreśla ponadczasowość i uniwersalność prac. Z kuratorem wystawy Andrzejem Zygmuntowiczem oraz Tomaszem Mościckim rozmawia Iga Niewiadomska
Zobacz więcej na temat:  fotografia foto zdjęcia

Orkiestra Polskiego Radia zagrała z WOŚP. Licytacja zakończona

Za nami finał emocjonującej licytacji Orkiestry Polskiego Radia dla WOŚP. Zwyciężczynią została pani Teresa z Katowic, która już wkrótce poprowadzi radiową orkiestrę podczas jednego z jej koncertów. Aukcja została zamknięta kwotą 9900 zł. - To wspaniały wynik, który trafi na konto fundacji, aby wesprzeć polską onkologię i hematologię dziecięcą - mówił dyrektor Kajetan Porchyra.
Zobacz więcej na temat:  Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie WOŚP Adam Suprynowicz Kajetan Prochyra Dwójka Zobacz także Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy akcja charytatywna orkiestra

Jacek Janczarski: praca przy Ilustrowanym Tygodniku Rozrywkowym była czystą przyjemnością

- Robiło się to miło, przyjemnie, nie czuło się mozołu pracy. Oczywiście to nie było tak, że się przychodziło, powygłupiało, do widzenia i do kasy. Trzeba było to wymyślić, nagrać, zmontować i opisać. Wiązało się to z normalną pracą, ale była ona głównie przyjemnością - mówił w archiwalnym nagraniu Jacek Janczarski o okresie, gdy kierował Redakcją Rozrywkową Programu III Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Janczarski wspomnienie Małgorzata Szymankiewicz Witold Malesa Dwójka Zobacz także

Wiemy, kto zadyryguje Orkiestrą Polskiego Radia! 9900 zł trafiło na konto WOŚP

Licytacja Orkiestry Polskiego Radia dla WOŚP zakończona! Wiemy, kto stanie pulpitem dyrygenckim i poprowadzi Orkiestrę Polskiego Radia w Warszawie. Zwyciężczyni będzie mieć niepowtarzalną okazję dyrygowania zespołem podczas jednego z koncertów w Studiu im. Witolda Lutosławskiego. Zebrane pieniądze zostały przekazane na walkę z chorobami nowotworowymi u dzieci.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie Kajetan Prochyra WOŚP Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy akcja charytatywna Zobacz także

Syrena - 80 lat! W "Trójce pod Księżycem"

Warszawski Teatr Syrena świętuje w tym roku 80-lecie istnienia. Choć działalność w kamienicy przy ul. Litewskiej rozpoczął dopiero w 1948 roku, został założony przez Jerzego Jurandota i przedwojennych artystów kabaretowych w 1945 roku w Łodzi.
Zobacz więcej na temat:  TEATR Teatr Syrena Wojciech Malajkat Jacek Mikołajczyk Ernest Bryll Wojciech Fułek Karolina Gruszka Mirosław Zbrojewicz Michał Żołądkowski Barbara Marcinik Wojciech Dorosz Trójka Zobacz także

Drugi sezon "1670". To będzie wyprawa także poza Adamczychę

Gośćmi audycji "Tu Myśliwiecka 3/5/7" byli Maciej Buchwald i Jakub Rużyłło - twórcy serialu "1670". Zdradzili, choć bardzo powściągliwie, szczegóły drugiego sezonu tej satyrycznej komedii, w której zdziwaczały szlachcic Jan Paweł, pragnący zostać najsławniejszą osobą w Polsce, musi stawić czoło kłótniom w rodzinie i konfliktom z chłopami. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Borowiecka FILM MUZYKA serial 1670 Maciej Buchwald Jakub Rużyłło

Czytamy "Lalkę" Bolesława Prusa!

"Znamy? To posłuchajmy". W serii wznowień polskiej klasyki powieściowej Wydawnictwo Marginesy opublikowało "Lalkę" Bolesława Prusa. Postanowiliśmy, wbrew zasadzie, że prezentujemy tylko Nową Prozę Polską, przeczytać na nowo "największe polskie dzieło sztuki powieściowej" (według autora Wstępu).
Zobacz więcej na temat:  lalka literatura literatura polska Bolesław Prus Karolina Gruszka Mirosław Zbrojewicz Łukasz Borowiecki Wojciech Dorosz Barbara Marcinik Trójka

Władysław Stanisław Reymont. Biografia noblisty jak materiał na film

Władysław Stanisław Reymont rozpoznawany jest jako autor "Chłopów", "Fermentu" i "Ziemi obiecanej". Życie noblisty owiane jest jednak tajemnicą. Mimo że nazwisko tego pisarza kojarzone jest na całym świecie, szczegóły jego pochodzenia nie są powszechnie znane. - Niewątpliwie biografia tego pisarza to materiał na film, i to sensacyjny - mówiła w Dwójce literaturoznawczyni prof. Maria Jolanta Olszewska.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Władysław Reymont Władysław Reymont Stanisław literatura biografia literatura polska Literacka Nagroda Nobla Zobacz także

"Czy złożyłabyś tu jaja?". Wystawa, która przyszła do MSN z miejskiego mokradła

- Gdy 5 lat temu po raz pierwszy zagłębiłyśmy się w niesamowitą przestrzeń Zakola Wawerskiego, nie sądziłyśmy, że zostaniemy tam na tak długo - mówiła Olga Roszkowska z grupy ZAKOLE, która przygotowała wystawę "Czy złożyłabyś tu jaja? Nawiedzone krajobrazy miejskiego mokradła". Otwarcie 7 lutego w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Sztuki Nowoczesnej mokradła Dwójka Katarzyna Sanocka SZTUKA wystawa Zobacz także Wawer

W ciągłej drodze i w ruchu. Krzysztof Zanussi i jego nieustanne dążenia

Kulisy pracy artystycznej i prywatne życie Krzysztofa Zanussiego - to główne tematy wystawi w Narodowym Centrum Kultury Filmowej w Łodzi. Ekspozycję "Krzysztof Zanussi. Zależy, jak się patrzy" przygotowano z okazji 85. urodzin reżysera i scenarzysty, który w Dwójce opowiedział o tym, że jego życie, jest naprawdę bardzo zajęte. 
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Zanussi Jakub Kukla kino Dwójka FILM film polski Zobacz także

Miejsce, które przyciąga wszystkich. Maja Kleczewska o nowej wizji Teatru Powszechnego

Reżyserka Maja Kleczewska została nową dyrektorką Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie. Stanowisko obejmie we wrześniu tego roku, na pięć sezonów artystycznych. Jaką wizję zamierza realizować? Czym zaskoczy odbiorców we wprowadzonym przez siebie programie artystycznym? 
Zobacz więcej na temat:  Maja Kleczewska Monika Zając Teatr Powszechny w Warszawie Dwójka TEATR SZTUKA Zobacz także