Polskie Radio
Section05
ludowość

NASZ WYWIAD Serial "1670". Historyk prof. Mateusz Wyżga: jeżeli serial wzbudza skrajne emocje, to o to chodzi

- Serial od początku spotyka się z niezwykle silnym odbiorem, skala emocji jest bardzo szeroka. To tylko pokazuje wyczulenie i zapotrzebowanie odbiorcy, wskazuje, że to jest dla niego ważne, że go to obchodzi - mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl historyk prof. Mateusz Wyżga. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski netflix serial NASZ WYWIAD ludowość wieś

Wścibski Reymont, katastrofa i malarska fantazja. "Chłopi" wczoraj i dziś

"Chłopi" - epopeja życia chłopskiego, jedna z najsławniejszych na świecie polskich książek, w której autor połączył antropologiczną rzetelność z uniwersalnym tematem konfliktu między jednostką a społecznością - wiele zawdzięczają sile plastycznej wyobraźni i sugestywnego języka Władysława Reymonta. Można rzec, że autor niemal skomponował gotowe kadry filmowe. I wielu twórców kina nie mogło oprzeć się tej wizji.
Zobacz więcej na temat:  chłopi Władysław Reymont historia Polski literatura książki KSIĄŻKA Młoda Polska ludowość folklor wieś

Bajki z najbardziej baśniowego zakątka Polski. "Cuda na Rospudą" Justyny Bednarek

– Podlasie jest tak bajkowym i tajemniczym regionem, że wydaje mi się, iż bajka jest tam bardziej obecna, niż w jakimkolwiek innym miejscu Polski – mówi Justyna Bednarek, autorka książki "Cuda na Rospudą". Jakich bajek wysłuchiwały dzieci z terenów Suwalszczyzny? Jakie kołysanki śpiewano maluchom na Podlasiu? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka rospuda bajki KULTURA tradycja baśnie ludowość Katarzyna Stoparczyk