Polskie Radio
Section05
ludowość

Jak przed laty wyglądało świętokrzyskie wesele? Wystawa w Świętokrzyskiej Zagrodzie Kultury "Harmonia"

Jak przed laty wyglądało świętokrzyskie wesele? Co robiono podczas zbiorów? Na te pytania odpowiedź można znaleźć w Świętokrzyskiej Zagrodzie Kultury "Harmonia", położonej u podnóża Łysej Góry. Prezentowany jest tam dorobek XIX-wiecznej wsi świętokrzyskiej, jej zwyczaje, tradycje i całoroczny rytm wiejskiego życia, o czym w Trójce opowiedziała Anna Łubek, dyrektorka Świętokrzyskiej Zagrody Kultury.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa ludowość Kielce Łysa Góra Harmonia Justyna Grabarz Trójka świętokrzyskie Świętokrzyska Zagroda Kultury Harmonia

Chłopomania XXI wieku. Słowiańskość weszła na salony. Zetki to lubią

Rekordy popularności bije książka "Chłopki", na początku roku każdy śmiał się, oglądając serial "1670". Niedawno zachwycaliśmy się malowaną wersją "Chłopów", a teraz do kin chodzimy na "Kosa" czy "Sami swoi. Początek". Ludowe, słowiańskie trendy pojawiają się też na Tiktoku - czy to już chłopomania XXI wieku?
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Marta Zinkiewicz wieś ludowość tradycja Słowianie kultura ludowa taniec chłopi

NASZ WYWIAD Serial "1670". Historyk prof. Mateusz Wyżga: jeżeli serial wzbudza skrajne emocje, to o to chodzi

- Serial od początku spotyka się z niezwykle silnym odbiorem, skala emocji jest bardzo szeroka. To tylko pokazuje wyczulenie i zapotrzebowanie odbiorcy, wskazuje, że to jest dla niego ważne, że go to obchodzi - mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl historyk prof. Mateusz Wyżga. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski netflix serial NASZ WYWIAD ludowość wieś

Wścibski Reymont, katastrofa i malarska fantazja. "Chłopi" wczoraj i dziś

"Chłopi" - epopeja życia chłopskiego, jedna z najsławniejszych na świecie polskich książek, w której autor połączył antropologiczną rzetelność z uniwersalnym tematem konfliktu między jednostką a społecznością - wiele zawdzięczają sile plastycznej wyobraźni i sugestywnego języka Władysława Reymonta. Można rzec, że autor niemal skomponował gotowe kadry filmowe. I wielu twórców kina nie mogło oprzeć się tej wizji.
Zobacz więcej na temat:  chłopi Władysław Reymont historia Polski literatura książki KSIĄŻKA Młoda Polska ludowość folklor wieś

Bajki z najbardziej baśniowego zakątka Polski. "Cuda na Rospudą" Justyny Bednarek

– Podlasie jest tak bajkowym i tajemniczym regionem, że wydaje mi się, iż bajka jest tam bardziej obecna, niż w jakimkolwiek innym miejscu Polski – mówi Justyna Bednarek, autorka książki "Cuda na Rospudą". Jakich bajek wysłuchiwały dzieci z terenów Suwalszczyzny? Jakie kołysanki śpiewano maluchom na Podlasiu? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka rospuda bajki KULTURA tradycja baśnie ludowość Katarzyna Stoparczyk