Polskie Radio
Section05
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych

"Nuż w bżuhu". Wielki skandal kulturalny, polityczny i ortograficzny

102 lata temu po tej publikacji prasa okrzyknęła futurystów "fanatykami ludożerstwa i apostołami zboczeń", niszczącymi polszczyznę i wprowadzającymi bolszewizm. Pod naciskiem opinii publicznej cenzura zatrzymała cały nakład jednodniówki "Nuż w bżuhu", choć zaledwie miesiąc wcześniej wydała pozwolenie na jej druk.
Zobacz więcej na temat:  futuryzm literatura Dwudziestolecie międzywojenne KSIĄŻKA książki poezja wiersze Anatol Stern proza Bruno Jasieński Aleksander Wat Tytus Czyżewski Stanisław Młodożeniec KULTURA HISTORIA historia Polski cenzura Ministerstwo Spraw Wewnętrznych

"Dzień gniewu" Hamasu. Wiceszef MSZ apeluje do Polaków za granicą o ostrożność

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński zaapelował do wszystkich Polaków, przebywających poza granicami kraju, o szczególną ostrożność w związku z ogłoszonym na dziś przez Hamas "Dniem gniewu". Były przywódca Hamasu Chaled Meszal wezwał świat islamu do organizowania protestów wspierających Palestynę.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Paweł Jabłoński Ministerstwo Spraw Wewnętrznych MSZ Hamas Palestyna Autonomia Palestyńska islam atak Hamasu na Izrael manifestacje demonstracje bezpieczeństwo

Multikulti w praktyce. Zamieszki we Francji wywołała w większości młodzież afrykańskiego i maghrebskiego pochodzenia

Francuski dziennik "La Figaro" poinformował w poniedziałek, że większość uczestników zamieszek, które dotknęły w czerwcu Francję to młodzież afrykańskiego i maghrebskiego pochodzenia. To wnioski, które płyną z raportów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, resortu sprawiedliwości i policji. Gazeta przypomina, że wcześniej władza wykluczała związki między imigracją z rozruchami. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Francja migracja młodzież Ministerstwo Spraw Wewnętrznych policja

Służby badają przesyłki, które trafiły do ukraińskich placówek. Wiceszef MSWiA: wszystkie zostały nadane z Niemiec

- Służby analizują przesyłki, które trafiły do ukraińskich placówek dyplomatycznych. Policja przekazuje materiały prokuraturze, która będzie prowadziła śledztwo - podkreślił w piątek wiceszef MSWiA Błażej Poboży. Jak zaznaczył, w przypadku incydentów w Polsce przesyłki zostały nadane z Niemiec.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ukraina wojna 2022 wojna na Ukrainie policja Ministerstwo Spraw Wewnętrznych

Szef MSWiA ostrzega: jest ryzyko odmrożenia wojny hybrydowej na wschodniej granicy

- Ryzyko, że Putin wraz z Łukaszenką będą chcieli odmrozić hybrydową wojnę z Polską, ale także Litwą i Łotwą, jest wciąż aktualne, nasze służby będą bardzo czujnie przyglądały się działaniom inspirowanym z Białorusi i Rosji - mówił szef MSWiA, koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński portalowi i.pl.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mariusz Kamiński Ministerstwo Spraw Wewnętrznych bezpieczeństwo służby i bezpieczeństwo wojna hybrydowa podlaskie warmińsko-mazurskie

Wiceszef MSWiA o zaporze na granicy z Białorusią: we wrześniu chcemy uruchomić system bariery elektronicznej

- Budowa zapory to była mądra decyzja inwestycyjna - zdążyliśmy przed wzrostem cen. (...) Wzorowaliśmy się na barierze, która znajduje się na granicy Grecji z Turcją - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Wąsik (wiceminister spraw wewnętrznych i administracji).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka granica Białoruś służby i bezpieczeństwo straż graniczna POLSKA Stanisław Janecki Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Maciej Wąsik